لزوم اخذ شناسه کالا برای تمام کالاهای وارداتی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

لزوم اخذ شناسه کالا برای تمام کالاهای وارداتی

  • چهارشنبه 22 دی 1400 15:34
  • شناسه 89025
لزوم اخذ شناسه کالا برای تمام کالاهای وارداتی

آقای یاسر سواد کوهی مدیر کل هماهنگی مقابله و رصد قاچاق ارز و کالا لزوم توجه به قاچاق کالا و شناسه کالا برای تمام کالاهای وارداتی را بررسی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا آقای یاسر سواد کوهی مدیر کل هماهنگی مقابله و رصد قاچاق ارز و کالا گفت: شناسه کالا موضوع ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که وجه تمایز کالای قاچاق و غیر قاچاق است. در مور برخی از کالاها علاوه بر شناسه کالا کد رهگیری وجود دارد. کالاهایی مثل گوشی تلفن همراه به صورت دانه به دانه رجیستری می شود. دخانیات و کالاهای سلامت محور هم  شامل این طرح هستند. این سازمان توانایی رصد کالای شناسه دار از زمان ورود به کشور تا زمانی که به دست مصرف کننده برسد را داراست و این کالاها قابل رهگیری و کنترل به وسیله سامانه ها هستند.

ایشان گفت: در ترازنامه مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب شده هر کالای فاقد شناسه کالا در حوزه لوازم خانگی، دخانیات، کالاهای سلامت محور و پوشاک جمع آوری می شود چون کلیه توضیحات لازم و ابزارهای شناسایی برای عرضه کنندگان از طریق اتاق اصناف و وزارت صمت اعلام شده و کسانی که برای کالاهای وارداتی شناسه کالا نگرفته باشند متخلف محسوب می شوند و مطابق قانون با آن ها برخورد خواهد شد.
در مورد کالاهایی مثل پوشاک که در داخل تولید می شود نیز طبق قانون باید شناسه داشته باشند.

سوادکوهی گفت: طبق آمار سال ۹۷ دومیلیارد و ششصد میلیون دلار کالای قاچاق در کشور وجود داشته که با پیگیری ها و برخورد با متخلفین و برندهای محرز قاچاق، این اجناس جمع آوری شده و برندهایی که در حال حاضر در سطح بازار وجود دارند تقلبی هستند. با توجه به اقدامات انجام شده قاچاق پوشاک به زیر ۸۰۰ میلیون دلار رسیده و امیدواریم با حمایت از تولید ملی بتوانیم این میزان را کمتر کنیم. جلوگیری از پخش پوشاک تقلبی جزو وظایف سازمان مبارزه با قاچاق کالا نیست و توسط سازمان تعزیرات انجام می شود. از ۵ سال قبل که طرح شناسه دار کردن کالاها در مورد پنج هزار قلم کالا انجام شد تا به امروز، توانستیم این عدد را به ۱۶ هزار کالا برسانیم و این تعداد کالا را شناسه دار کنیم.

مدیرکل هماهنگی مقابله و رصد قاچاق ارز و کالا در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: امیدواریم با برخوردهای انجام شده در این حوزه امکان کشف کالای قاچاق و غیر قاچاق امکان پذیر باشد. هم اکنون در این زمینه ۴ طرح در دست اقدام است که این طرح ها در حال افزایش هستند و منتظر استقرار نهایی کالاها هستیم تا طرح ها عملیاتی شوند. برای اجرای این طرح ها نیازمند مجوز قانونی و ضوابط اختصاصی هستیم. نهاده ها، فرآورده های نفتی، دام، کالاهای اساسی، دخانیات، کالاهای سلامت محور و... برای شناسه دار شدن نیازمند اجرای این ضوابط هستند. حتی برخی کالاهای تولید داخل نیز موظفند شناسه کالا داشته باشند.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «گفتگوی روز»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها