افزایش قیمت در بازار لوازم خانگی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

افزایش قیمت در بازار لوازم خانگی

  • چهارشنبه 22 دی 1400 16:32
  • شناسه 89028
افزایش قیمت در بازار لوازم خانگی

آقای پازوکی رئیس اتحادیه لوازم خانگی در این برنامه افزایش قیمت لوازم خانگی بعد از ممنوعیت واردات، و خدمات پس از فروش لوازم خانگی را بررسی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا آقای پازوکی رئیس اتحادیه لوازم خانگی در گفتگو با این شبکه گفت: در بازار فعلی ممکن است تولیدکننده درآمد مطلوبی داشته باشد ولی عرضه کنندگان به دلیل کاهش قدرت خرید مردم دچار مشکلات فراوانی شدند. از چهار سال قبل در پی نوسانات نرخ ارز، قیمت مواد اولیه افزایش پیدا کرد و با ممنوعیت واردات کالا به طور ناگهانی تولیدکنندگان هم دچار چالش شدند زیرا دولت بدون توجه با تعداد کالای مورد نیاز و نوع آن و بدون درنظر گرفتن ظرفیت تولید به این کار مبادرت کرد.

ایشان افزود: در مورد برخی کالاهای تولیدی ۷۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز از داخل کشور تهیه می شود اما در مورد برخی کالاها این نسبت برعکس شده و تولیدکنندگان مجبور هستند مواد اولیه مورد نیاز و برخی قطعات را وارد کشور کنند. این صنعت پول ساز است و ارزآوری زیادی دارد که دولت می تواند با برنامه ریزی صحیح از این پتانسیل استفاده کند. دولت می تواند با ثابت نگه داشتن قیمت ها مواد اولیه را با قیمت مناسب در اختیار تولیدکننده قرار دهد. به این ترتیب هم از تولید داخل حمایت کرده و هم به اشتغالزایی کمک نموده است. صنعت لوازم خانگی بعد از صنعت صنعت خودرو یکی از پردرآمدترین صنایع برای کشور است.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی گفت: به گفته مقام معظم رهبری امسال علاوه بر تولید، اشتعال و حمایت از تولید باید از امنیت اقتصادی تولیدکننده گان نیز حمایت شود زیرا با نوسانات نرخ ارز تولیدکننده توان تهیه مواد اولیه را برای ادامه تولید نخواهد داشت و ثبات اقتصادی در این زمینه وجود ندارد. متاسفانه تولیدکننده ناچار است برای تهیه برخی مواد اولیه داخلی مثل فولاد، این مواد را بعد از قیمت گذاری در بورس با دلار خریداری کند تا بتواند تولید را سرپا نگه دارد در حالی که کشور ما سومین تولیدکننده فولاد در دنیاست. خوشبختانه در دولت جدید جلساتی برگزار شد تا به درد دل کسبه و تولیدکنندگان رسیدگی کنند.قطع یکباره واردات لوازم خانگی ضربه زیادی به واردکنندگان زد. این تجار تا قبل از سال ۹۶ برای واردات کالا مشکلی نداشتند. دولت باید اجازه می داد واردات به حد نیاز بازار برسد و سپس آن را متوقف می کرد تا تولیدکننده در طی این زمان بتواند نیاز بازار را تامین کند. در عین حال سرمایه واردکنندگان نیز از کشور خارج نمی شد.

وی گفت: خوشبختانه وضعیت تولید ۹۰ درصد از کالاهای بزرگ مثل یخچال، فریزر و لباسشویی به صورت با کیفیت و دیزاین ظاهری زیبا و با ارائه خدمات پس از فروس انجام می شود اما در تولید برخی کالاها مثل ساید بای سایدها تنوع زیاد وجود ندارد و ظرفشویی و ال ای دی ها هم دارای مشکل هستند.

پازوکی در مورد ارائه خدمات پس از فروش شرکت های خارجی که از ایران خارج شده اند گفت: این دو شرکت خارجی با دو نام جدید ایرانی به مشتریان خدمات پس از فروش ارائه می دهند. شرکت سام که نماینده شرکت سامسونگ است با شماره تلفن های ۸۲۵۵ و ۸۲۴۵ ، و شرکت جی پلاس که نمایندگی محصولات شرکت ال جی را داراست با شماره تماس ۸۴۷۳۳ به مشتریان سابق و جدید خدمات پس از فروش ارائه می دهد. در حال حاصر شرکت هایی هستند که کالا مشتری را در منزل بنا به میل و خواسته مشتری عوض می کنند و مشتری مداری برای ان ها یک اصل است زیرا تا مشتری نباشد تولید معنا و مفهومی نخواهد داشت.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «گفتگوی روز»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها