واکاوی وضعیت تولید کنندگان پروتئین در کشور | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

واکاوی وضعیت تولید کنندگان پروتئین در کشور

  • پنجشنبه 23 دی 1400 15:13
  • شناسه 89031
واکاوی وضعیت تولید کنندگان پروتئین در کشور

آقایان خاکزاد مشاور اتاق اصناف کشاورزی ایران، سید احمد مقدسی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران، ناصر نبی‌پور رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار و افشین صدر دادرس مدیر عامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور و رحمت الله نوروزی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با برنامه چشم انداز به بررسی شرایط تولید کنندگان دام و طیور کشور پرداختند

خاکزاد مشاور اتاق اصناف کشاورزی ایران در گفتگو با برنامه چشم انداز گفت: تولید کنندگان پروتئین چالش های زیادی را امسال به دلیل نوسانات ارز و تأمین نهاده ها تجربه کردیم.

وی گفت: بخشی از این مشکلات به نوسانات ارز مربوط می شده و بخش دیگر به دلیل برنامه ریزی نامناسب و عدم هماهنگی سازمان های متولی بوده است که نهاده ها تأمین نمی شد و تولید کنندگان در برخی مواقع مجبور به تأمین نهاده از بازار آزاد می شدند.

آقای خاکزاد اظهار داشت: در این حوزه با موجود زنده طرف هستیم و باید حتما نهاده و خوراک آن تأمین شود و در محصول هم فساد پذیری فشار فروش را برای تولید کننده ایجاد می کند. درخصوص حذف ارز ترجیحی هم احتمال شوک به بازار و تولید کننده و مصرف کننده هم خواهیم داشت که امیدواریم دولت با اتخاذ تدابیر درست بتواند به طریقی این مسیر را طی کند که کمترین ضربه به تولید کننده و مصرف کننده وارد شود.

سید احمد مقدسی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران میهمان دیگر برنامه چشم انداز گفت: در کشور ما تولید کننده بودن فایده ندارد و متأسفانه بسیار بسیار چوب لای چرخ تولید کننده می گذارند. در بخش شیر خام و گوشت قرمز با وجود نوسانات و افزایش قیمت بسیاری از کالاها افزایش قیمت افسار گسیخته نداشتیم و خوشبختانه تولید با همه مشکلاتش خوب بوده است.

آقای مقدسی گفت: برای تأمین نهاده تولید دام سبک و سنگین بسیار مشکل وجود دارد و در بسیاری از واحدها دام مازاد وجود دارد و خریدار وجود ندارد از طرفی صادرات را هم ممنوع کرده اند. تا به این لحظه مجوز 50 هزار رأس صادرات را گرفته ایم ولی با گذشت ده ماه هنوز نتوانسته ایم یک رأس دام صادر کنیم.

وی افزود: متأسفانه بسیاری از ارگان ها چوب لای چرخ می گذارند و اجازه عرضه گوشت گرم با قیمت مناسب را نمی دهند. سال گذشته تصمیم گرفتند گوشت برزیلی را کیلویی 125 هزار تومان وارد کنند اما از تولید کننده داخلی کیلویی 75 هزار تومان خرید می کردند.

مقدسی خاطر نشان کرد: اگر دولت کمک کند عرضه مستقیم گوشت در میادین بزرگ در شهرهای بزرگ عرضه شود گوشت با قیمت بسیار مناسب در اختیار تولید کننده قرار گیرد. با این موضوع مخالفت می شود چرا که سود واسطه از بین خواهد رفت. در پرواربندی نهاده تخصیص داده نمی شود و تنها برای دام های ماده نهاده اختصاص می یابد.

ناصر نبی پور رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار نیز میهمان دیگر برنامه گفت: یکی از مشکلات ما اعلام برداشته شدن ارز ترجیحی بوده که بازار را بسیار متشنج کرده است. در حال حاضر اعلام کرده اند گله های بالای 90 هفته را نهاده نمی دهند از طرف دیگر کشتارگاه و سردخانه وجود ندارد و در حال حاضر نه نهاده برای تأمین غذای گله ها وجود دارد و از طرف دیگر امکان کشتار و ذخیره سازی وجود ندارد.

وی گفت: حدود 13 تا 14 میلیون مرغ وجود دارد. مرغ چربی دار یک و نیم ماه پیش کیلویی 13 تا 14 هزار تومان بوده است و در حال حاضر به حدود 6 هزار تومان رسیده است.

ایشان اضافه کرد: دولت گفته مرغ ها را لک کنند و مرغ داران دو ماه از بازار خوب دور بودند و هزینه های واکسیناسیون و ... را متحمل شدند و از مرغ ها استفاده ای نکردند و در حال حاضر نه غذا اختصاص می دهند و نه کشتارگاه برای کشتار وجود دارد.

نبی پور افزود: دولت حد اقل یک ماه تا دوماه سهمیه نهاده بدهد تا مرغ داران بتوانند کشتارگاه و سردخانه پیدا کنند و مرغ خود را کشتار کنند. مرغ چربی دار مصرف صنعتی دارد و به بازار مرغ گرم ضربه وارد نخواهد کرد از طرفی مرغ داران مرغ خود را در سردخانه نگهداری می کنند و در زمان مناسب و با قیمت مناسب به فروش می رسانند.

در حال حاضر تخم مرغ با قیمت 18100 تا 18200 و زیر قیمت مصوب عرضه می شود هنوز هم تخم مرغ های بسیار بد از ترکیه وارد می شود.

افشین صدر دادرس مدیر عامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور نیز در گفتگو با چشم انداز گفت: اوضاع دام سبک از دی ماه 98 روز به روز بدتر شده و در حال حاضر رو به نابودی است متأسفانه هیچ اتفاق مثبتی نیفتاده است در مهر و آبان برخی اقدامات برای صادرات صورت گرفته است دو هزار رأس دام توانستیم صادر کنیم و مجدد جلوی صادرات را گرفته اند و دام هایی که بیش از 50 روز در قرنطینه هستند را نمی توانیم صادر کنیم.

آقای دادرس اظهار داشت: دام صادراتی باید بهترین تغذیه را داشته باشد و این هزینه سنگین در حال انجام است و هنوز هم اجازه صادرات داده نشده است.هر دستگاهی که به مراجع تصمیم گیری اضافه می شود یک مانع برای صادرات دام سبک ایجاد می شود و هر روز یک دستگاه به دستگاه های متولی اضافه می شود. اگر بعد از حذف ارز ترجیحی هم بخواهد به همین صورت عمل شود دام دار قطعا نابود خواهد شد.

مدیر عامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور ادامه داد: زمانی که جو کیلویی 6 هزار تومان بود قیمت تمام شده دام کیلویی 94 تا 95 هزار تومان بود در حال حاضر قیمت جو به حدود 9 هزار تومان رسیده است دامداران به زور خودشان را سر پا نگه داشته اند. قیمت تمام شده دام در حال حاضر به حدود 105 تا 110 هزار تومان رسیده است در حالی که میانگین قیمت بره نر در کشور 60 هزار تومان است دامداران کاملا در ضرر هستند. اشتغال مولد از بین رفته است و تولید کنندگان در حال خروج از گردانه تولید هستند.

رحمت الله نوروزی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس هم در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: از زمان شکل گیری کمیسیون تلفیق سه جلسه در خدمت وزیر کشاورزی بودیم و قبل آن هم با رئیس بانک مرکزی و وزیر جهاد جلساتی داشتیم. قصد دولت حذف ارز ترجیحی است. در صورت حذف نشدن این ارز منابع دولت 400 هزار میلیارد تومان کاهش خواهد یافت و اقتصاد کشور به سمت تورم پیش خواهد رفت و تحلیل دولت این است.

آقای نوروزی اظهار داشت: وزیر جهاد از این حذف دفاع می کند و تحلیل هایی که می کند مبنی بر این است که افزایش قیمت نداریم اما ما معتقدیم افزایش قیمت خواهیم داشت. بنده خودم روستا زاده هستم و با شرایط تولید آشناهستم حذف این ارز موجب افزایش هزینه های تولید خواهد شد اما  وزیر جهاد معتقد است حذف این ارز گوشت را به قیمت 160 تا 170 هزار تومان و قیمت مرغ بین 55 تا 60 هزار تومان خواهد شد.

وی گفت: اعضای تلفیق که حدود 45 نفر هستند هنوز قانع نشده اند و نمی دانند برنامه دولت برای این قضیه چیست. دولت 250 هزار میلیارد تومان برای بن کارت در نظر گرفته و در سه ماه اول به صورت نقدی و بعد از آن به صورت بن کارت کمک معیشتی به مردم خواهد داد.

هم دولت هم مجلس دغدغه دارند و به دنبال این هستیم که سفره مردم بیشتر از این کوچک نشود.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «گفتگوی روز»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها