گمرک اعلام کرد: کشف ۱۰ مورد محموله شامپو تریاک در سال گذشته | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

گمرک اعلام کرد: کشف ۱۰ مورد محموله شامپو تریاک در سال گذشته

  • یکشنبه 19 فروردین 1397 19:01
  • شناسه 26559
گمرک اعلام کرد: کشف ۱۰ مورد محموله شامپو تریاک در سال گذشته

در بررسی ۱۹۰ هزار فقره محموله، در مجموع یک هزار و ۴۸۵ مورد قاچاق مواد مخدر و غیر مخدر کشف شد که ۱۰ مورد از محموله‌ها قاچاق شامپو تریاک بود.

 به گزارش شبکه تلویزیونی ایران کالا، به نقل از روابط عمومی گمرک ایران؛ ماموران گمرک با کمک تیم سگ‌های موادیاب و کالایاب گمرک (سمگا) موفق شدند در سال ۹۶ با انجام ۱۹۰ هزار فقره بازرسی محموله‌ها در مجموع یک هزار و ۴۸۵ مورد قاچاق مواد مخدر و غیر مخدر انجام دهند که ۱۰ مورد از محموله‌ها قاچاق شامپو تریاک بود.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی دفتر مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک، این تیم‌ها که متشکل از مربیان حرفه‌ای و سگ‌های مواد یاب هستند با استقرار در برخی گمرکات هم چنین توانسته اندبه تشریفات سرعت بخشیده و باعث تسهیل بازرسی شوند.

آمار ارائه شده در این گزارش نشان می‌دهد میانگین این سرعت بخشی ۱۰۰ درصد برآورد شده است.

تیم‌های کالایاب گمرک موفق شدند در سال ۹۶ با روزانه تقریبا ۵ عملیات کشف، تعداد ۱۴۸۵ عملیات کشف مواد مخدر و غیرمخدر به وزن ۵۰۰۰۰ کیلوگرم را به نام خود ثبت کنند. این کشفیات طی ۱۹۰۲۳۶ فقره بازرسی از محموله‌های ورودی، خروجی و پست کشف شده است.

عملیات بازرسی در صادرات ۲۰۴۰۷ فقره و در واردات ۱۷۹۳۴ مورد گزارش شده است.

این گزارش می‌افزاید تعداد کشفیات مواد مخدر ۱۷۰ فقره به وزن ۱۲۰۰ کیلوگرم بوده که در مقایسه با سال گذشته ۱۵۰ درصد رشد را نشان می‌دهد. مواد کشف شده تریاک، شیره تریاک، هروئین، ماری جوانا، حشیش بذرمخدر گل و انواع قرص‌های روانگردان را شامل می‌شود.

تیم کالایاب گمرک موفق شدند در یکسال گذشته ۴۸۸۰۰ کیلو گرم کالای جاسازی شده را در ۱۳۱۵ عملیات کشف کنند. این کالا‌های قاچاق شامل دارو، لوازم آرایشی، لوازم یدکی و پزشکی، چای، تلفن همراه، نوشابه انرژی زا، البسه و پارچه است که در بدنه خودرو سواری و کامیون به شیوه ماهرانه‌ای جاسازی شده بود. در این عملیات‌ها ۱۷۱۴۰۰ نخ سیگار و ۱۰۰۰ بطری مشروبات الکی نیز کشف شده است.

بر اساس این گزارش در مدت یاد شده تعداد ۱۱۷۵۰ خودوری سواری، ۸۲۰۶ اتوبوس و هم چنین ۴۷۳۵۶ مسافر بازرسی شده اند. بازرسی پستی ۳۸۳۸ مورد گزارش شده و ۶۱۸۳۷ فقره بازرسی در سایر موارد بوده است.

انجام ماموریت‌های بازرسی در گمرکات دارای ریسک خطر به مدت ۱۹۰ نفر روز در گمرکات دوغارون، بازرگان و زاهدان و تعداد ساعات بازرسی مربیان در کل گمرکات ۲۳۹۵۰ ساعت گزارش شده است.

اولین مرکز آموزش سگ‌های مواد یاب در آبان ماه سال ۹۶ توسط کونیو میکوریا دبیرکل سازمان جهانی گمرک افتتاح شد. هم اکنون ۲۱ مربی آموزش دیده و حرفه‌ای به همراه ۲۱ قلاده سگ در گمرکات مشغول به فعالیت هستند. گمرک ایران قرار است بر اساس برنامه تعیین شده، سالیانه با خرید و آموزش ۲۰ سگ مواد یاب، در طی ۵ سال نیاز خود را تامین کند.

گمرک ایران در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و کالا طی سال‌های اخیر مورد توجه سازمان‌های بین المللی بوده و بر اساس گزارش دفتر اطلاعات منطقه‌ای سازمان جهانی گمرک ایران در سال گذشته توانست در کشف انواع مواد مخدر رتبه نخست و در کشف انواع کالای قاچاق رتبه دوم را کسب کند.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «گمرک »

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها