بررسی آخرین وضعیت صادرات کشور | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

بررسی آخرین وضعیت صادرات کشور

  • چهارشنبه 22 مرداد 1399 21:11
  • شناسه 44714
بررسی آخرین وضعیت صادرات کشور

لطیفی سخنگوی گمرک در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: مرز میلک در استان سیستان و بلوچستان و افغانستان شاهد اعتصاب برخی رانندگان بود. جدیت در مقابله با قاچاق باعث اعتصاب صنفی برخی رانندگان افغان و بسته شدن مرز شد.

وی ادامه داد: مرز خسروی از امروز فعالیت روزانه خود را از سر گرفت. سایر مرزهای ایران با عراق نیز فعال هستند. 
لطیفی اظهار داشت: مرز ایران با ترکیه هم باز است و 350 کامیون از ایران به سمت ترکیه و 300 کامیون از ترکیه به سمت ایران اجازه خروج دارند. بخشی از این کامیون ها ترانزیتی هستند و این محدودیت  سرعت تجارت ایران با ترکیه و اروپا را کاهش داده است. 
سخنگوی گمرک افزود: مرز ایران با ارمنستان، نخجوان و آذربایجان روال عادی را دارد. این در حالی است که مرز زمینی ایران با ترکمنستان همچنان بسته است و صادرات از طریق ریلی صورت می گیرد.
وی در خصوص مرزهای دریایی گفت: مرزهای دریایی ایران در شمال و جنوب باز است؛ ولی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دستور کار ایران و سایر کشورهای همجوار است. 
لطیفی اظهار کرد: حجم تجارت خارجی ایران در چهار ماهه نخست 19.6 میلیارد دلار بوده است که 10 میلیارد و 922 میلیون دلار حجم واردات ایران بوده و 8 میلیارد و 713 میلیون دلار صادرات ما بوده است.
سخنگوی گمرک در خصوص صادرات لبنیات گفت: در حوزه لبنیات در چهار ماهه نخست امسال 154 میلیون دلار صادرات از ایران به 30 کشور صورت گرفته است.این مقدار 152 هزار و 573 تن وزن را شامل می شده است.
وی توضیح داد: شیر، شیر خشک، ماست، آب پنیر و محصولات مشتقه از شیر محصولات عمده صادراتی در حوزه لبنیات بوده است. عراق، افغانستان و ترکیه بیشترین مقدار واردات لبنی را از ایران داشته است.
لطیفی گفت: مرز زمینی، دریایی و هوایی ایران با ترکمنستان از ابتدای امسال مسدود شده است. ترکمنستان دروازه ورود ایران به آسیای میانه است و به همین سبب اهمیت بسیاری برای ایران دارد.  
وی ادامه داد: بسته شدن یک کشور مانع تجارت سایر کشورها نخواهد شد. علاوه بر این تنوع مسیرهای ترانزیتی به رونق مسیرهای تجاری کمک می کند. 
وی در پایان سخنانش به نحوه بازگشت ارزهای صادراتی اشاره کرد و توضیح داد: پیشنهادی را گمرک ایران به سازمان صمت داده است. این پیشنهاد شامل چهار بند است که شامل انتخاب صادر کنندگان نمونه برای تشویق این گروه است.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «گمرک »

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها