واکنش گمرک به کشف صد‌ها هزار دلار داروی قاچاق در عراق | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

واکنش گمرک به کشف صد‌ها هزار دلار داروی قاچاق در عراق

  • شنبه 26 مهر 1399 18:17
  • شناسه 46456
واکنش گمرک به کشف صد‌ها هزار دلار داروی قاچاق در عراق

معاون فنی و امور گمرکی گمرک گفت: هیچ گونه صادرات دارویی به کشور عراق از طریق مرز‌های رسمی کشور صورت نگرفته است

قای مهرداد جمال ارونقی با اشاره به انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر کشف صد‌ها هزار دلار داروی قاچاق از ایران، گفت: طبق بررسی‌های صورت پذیرفته توسط گمرکات مرزی کشور، هیچ گونه صادرات دارویی به کشور عراق از طریق مرز‌های رسمی کشور صورت نگرفته است.
آقای ارونقی خاطرنشان کرد:فقط طی ماه گذشته چند محموله دارو از طریق قلمرو جمهوری اسلامی ایران و با رعایت کامل کلیه مقررات مربوطه و کنترل‌های لازم، ترانزیت خارجی شده است که مبدأ این دارو‌ها نیز کشور‌های خارجی بوده است.
معاون گمرک به لزوم صدور مجوز‌های قانونی از جمله مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای صادرات دارو اشاره کرد و افزود: صادرات کالا‌های اساسی و ضروری از جمله دارو به خارج از کشور ممنوع است و دارو‌های اعلام شده نیز داروی ایرانی نبوده اند.
آقای ارونقی، روند واردات، انجام تشریفات گمرکی، ترخیص قطعی و توزیع دارو‌های خارجی در کشور را یک پروسه سیستماتیک برشمرد و گفت: ورود داروی خارجی به کشور با صدور مجوز از سوی وزارت بهداشت صورت گرفته و این مرجع، دارو‌های ترخیص شده را تا مرحله توزیع، رصد می‌کند، بنابراین صادرات مجدد این حجم دارو از مبادی رسمی، آنهم با ممنوعیت صدور دارو و کالا‌های اساسی و ضروری، دور از ذهن به نظر می‌رسد و قطعاً می‌توان گفت خروج این محموله از طریق گمرکات کشور به خارج از کشور صورت نگرفته است.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک کشور همچنین گفت: با توجه به اینکه در خبر منتشره اعلام شده است «.. رانندگان کامیون‌ها قصد داشته اند از دست گمرک فرار کنند...»، منظور از گمرک، گمرکات داخلی کشور عراق است و ارتباطی به گمرکات مرزی کشور جمهوری اسلامی ایران ندارد.
ارونقی در پایان افزود: با توجه به کنترل‌های صورت گرفته از سوی گمرکات اجرایی بویژه گمرکات مرزی، روز ۲۳ مهر ماه بیش از ۵۳ هزار قوطی دارو‌های مکمل (۱٫۶۴۷٫۰۰۰ حبه قرص) و ۹۰ کیلوگرم شیلد و ۵ دستگاه photo polymer stap meker توسط پرسنل گمرک مهران کشف شد که پرونده به مراجع قضائی جهت رسیدگی ارسال شده است

مطالب بیشتر از «گمرک »

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها