استقبال برخط مردم از شب قدر | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

استقبال برخط مردم از شب قدر

  • یکشنبه 12 اردیبهشت 1400 01:16
  • شناسه 62929
استقبال برخط مردم از شب قدر

در روزگاری که کرونا، امکان برپایی حضوری بسیاری از مراسم های شب قدر را با حضور گسترده مردم گرفته، ملت مسلمان، در خانه هایشان از طریق سامانه های برخط و فضای مجازی و تلویزیون، دست به دعا بر می آورند و چراغ خانه های شهر تا سحرگاه ۱۹ ماه مبارک رمضان روشن است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  کرونا بیش از یکسال است که مهمان شوم خانه ها شده و در این مدت خانواده های بسیاری را داغدار کرده است. این ویروس منحوس که سبک زندگی ها را دستخوش تغییرات گسترده ای کرده، موجب شده تجمعات و ازدحام های مردمی به حد اقل برسد و دیگر در خیلی از مراسم ها و آیین ها، خبری از آن شور و اشتیاق روزگاران پیش از کرونا نباشد.

با این حال اما مردم ایران اسلامی در همه این روزهای دشوار، سعی کرده اند دست نیاز را به درگاه الهی بلند کرده و از ایزد منان به بهانه های مختلف، دست یاری و سلامتی برای یکدیگر و خانواده ها بطلبند.

یکی از این مناسبت ها و البته از مهمترین آن، شب قدر است شبی که در سحرگاه آن، حضرت علی (ع) ضربت می خورند که به کلام امام اول شیعیان «فزت و رب الکعبه»؛ شبی که به روایت قرآن از هزار ماه بهتر است «لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ‌ شَهْرٍ». امام صادق (ع) نیز در این باب فرمودند: انجام عمل صالح در آن شب از انجام آن در هزار ماهی که شب قدر در آنها نباشد بهتر است.

شبی که بر اساس روایات، مقدرات انسان در آن نگاشته می شود و هر مسلمانی در این شب دل در گرو یار دارد و تمنا از بارگاه حق تعالی می خواهد.

با این حال که دیگر نه از آن تجمعات نیمه شب های قدر خبری است و نه از نشستن در پیاده رو حسینیه ها، مهدیه ها، مساجد و مراکز مذهبی و نه آن ازدحام مردمی در حرم های مطهر امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س).

 هرچند که با رعایت پروتکل های بهداشتی بخش اندکی از مردم روزه دار امکان حضور را در برخی اماکن خواهند داشت اما چراغ خانه بخش بزرگی از مردم معتقد در این شبهای مبارک که به دلیل کرونا امکان حضور برایشان فراهم نیست، روشن است و مردم دل های خود را از داخل منازل راهی محمل دوست می کنند.

در این راه علاوه بر شبکه های صدا و سیما که با برنامه های خود، فضا را برای ارتباط معنوی مردم از منازل با بارگاه حق تعالی برقرار می کنند در فضای مجازی نیز بسیاری از هیات ها و مساجد و مراکز فرهنگی، اقدام به برگزاری آنلاین مراسم شب قدر می کنند.

مردم از طریق تلفن همراه و سامانه های درنظر گرفته شده و از طریق لایوهای اینستاگرامی، اینبار بصورت آنلاین از طریق تلفن های همراه خود، به آستان دوست متصل خواهند شد تا دست ها برای دعا اینبار به نحوی دیگر و برای حفظ سلامتی بیشتر جامعه، در خانه ها به سمت درگاه احدیت بلند شود.

در این راه اپراتورهای همراه نیز با درنظر گرفتن اینترنت رایگان و قرار دادن برنامه های مختص شب قدر روی سامانه های خود، تلاش کردند فضای بیشتری برای در خانه ماندن روزه داران را برای برگزاری مراسم این شب پر فیض برقرار کنند.

همچنین دسترسی به مراسم هایی که با رعایت پروتکل های بهداشتی و با حضور حداقل زائران در حرم مطهر امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س)، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام)، مرقد امام خمینی (رحمت الله علیه)،  مسجد مقدس جمکران و دیگر اماکن مذهبی برگزار می شود نیز علاوه بر رسانه ملی، از طریق فضای مجازی برای مردم فراهم شده تا اینبار دلها از خانه ها به بقعه های متبرک، روانه شود.

پخش برخط سخنرانی ها، روضه خوانی ها و قرائت دعای جوش کبیر فضای معنوی را در ایجاد کرده تا جایی که چراغ خانه های شهر در این شب های عزیز روشن است و این آتش شعله هایش اگرچه چون روزگار ماقبل کرونا، در شهر نمایان نیست اما همچنان روشن و استوار است و این ارتباط معنوی ناگسستنی است.

انتهای پیام/

مطالب بیشتر از «یادداشت»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها