دریاچه مارمیشو | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

دریاچه مارمیشو

  • پنجشنبه 25 مهر 1398 21:59
  • شناسه 39871
دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو یکی از بکرترین جاذبه‌های طبیعی آذربایجان‌غربی است و در چهل پنج کیلومتری غرب ارومیه و در دره‌ای در نزدیکی مرز ایران و ترکیه زیستگاه بسیاری از جانوران و گونه‌های گیاهی ارزشمند است.

علت پیدایش دریاچه مارمیشو، وقوع زلزله و ریزش قسمتی از کوه و ایجاد سدی طبیعی بوده که باعث ایجاد دریاچه فعلی شده است و وسعت آن در حدود ۵ هکتار است و آب این دریاچه از چشمه‌ های طبیعی و نزولات جوی تأمین می‌شود.

مارمیشو زیستگاه آبزیان از جمله ماهی قزل آلا و پرندگان مهاجر مختلف بوده می باشد. در محیط جنگلی مارمیشو پوشش گیاهی و جانوری متعددی وجود دارد. 

حیات جانوری آن به دو دوره تقسیم شده است به نحوی که در وضعیت فعلی از خرس، روباه، گرگ، خرگوش نام می‌ برند. حال این که قبلاً بزکوهی، گراز و پلنگ نیز جز جانوران منطقه بوده است. از پرندگان نیز باید به کبک، شاهین، بلدرچین و ... اشاره نمود.

در طول رودخانه نازلوچای، تا دریاچه علاوه بر انواع و اقسام درختان جنگلی، درختان بید به عنوان حفاظ طبیعی، دور دریاچه را فرا گرفته‌ اند.

در پوشش جنگلی علاوه بر درختان بید و وفور درختان گردو در اطراف روستاها و منطقه، درختان بلوط، بنه، عناب، گلابی، زالزالک، بادام، گز، صنوبر و سایر درختچه ها جلوه‌ای از سرسبزی را به طبیعت منطقه بخشیده‌ اند تا در میان انواع مختلف گون مکان مناسبی برای پرورش زنبور عسل و جذب زنبورداران فراهم آورند.

از گونه‌ های گیاهی آن باید از خارشتر، گزنه، زنبق، لاله کوهی، شیرین‌ بیان، خشخاش، پیاز کوهی، بومادران، کاسنی، آویشن، کنگر و غیره نام برد.

 

از دیگر مکان های دیدنی این منطقه آبشار مارمیشواست که در نزديكي درياچه و در مسير رودخانه نازلوچاي قرار گرفته است.

اين آبشار فصلي است و در فصل بارندگي از ميان صخره‌ هاي كوههاي اطراف رودخانه نازلوچاي به آن مي‌ ريزد.

 

مسیر شما از حاشیه رودخانه زیبای نازلوچای در غرب شهر ارومیه می گذرد و در میان راه از روستاهای پسان، بانی و هلانی می گذرید و به روستای مارمیشو می رسید.

مسیر جاده در دره زیبایی قرار گرفته كه خود از منظره كوهستانی خاصی برخوردار است. در روستاي مارميشو با پيدا كردن زيارتگاه پير خراساني و ادامه دادن مسيري سنگلاخي اما زيبا مي‌توانيد به درياچه مارميشو برسيد. مسيرتان از شهر اروميه تا درياچه تنها 45 كيلومتر است.

دریاچه مارمیشو با طبیعتی بکر محل زندگی جانواران و گیاهان با ارزش ایران به شمار می رود.در زیر سایه ی دریاچه ی ارومیه ، دریاچه مارمیشو نا شناخته مانده و افراد کمی آن را می شناسند.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «آذربایجان غربی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها