منطقه گردشگری دالامپر | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

منطقه گردشگری دالامپر

  • پنجشنبه 25 مهر 1398 21:58
  • شناسه 39876
 منطقه گردشگری دالامپر

منطقه گردشگری دالامپر و تاله جار محبوب ترین تفریحگاه های اشنویه در استان آذربایجان غربی است.

منطقه گردشگری دالامپر واقع در شهرستان اشنویه از شهرستان‌ های مرزی استان آذربایجان غربی است که در قسمت غربی این استان قرار دارد. این شهرستان از شمال با کشور ترکیه و از جنوب با کشورعراق همسایه ‌است. مرکز این شهرستان، شهر اشنویه است. اشنویه شهری کوچک اما با طبیعتی بکر و زیبا می‌ باشد که رودخانه‌ ها و کوه های بزرگ آن را احاطه نموده‌ اند. باغ های دلکش، مطبوع و پر از سبزه و گل و میوه‌ هایی چون گیلاس، توجه بسیاری از مسافران را به خود جلب نموده است. از اشنویه به عنوان پایتخت گیلاس ایران نام برده می‌ شود. اشنویه دارای زمین‌ های حاصل خیز و توتون آن در قدیم زبان زد بوده است و نخستین سیگار ایرانی بنام (اشنو ویژه) در چهار طرح متفاوت با توتون اشنویه تولید می‌ گردید.

یکی از زیبایی های این منطقه کوه دالامپریا آلپ ایران با ارتفاع حدود ۳۵۰۰ متر، که دارای یخچال های چند هزارساله است. از ویژگی‌ های منحصر به فرد این کوه وجود دریاچه‌ های طبیعی درارتفاعات است. هم چنین از برفاب های این کوه رودی پر آب سرچشمه می ‌گیرد که در دامنه این کوه به صورت آبشاری بزرگ به نام سوله دوکل (در کردی به معنای آبشار مه آلود) به پایین می ‌ریزد. دالان های برفی یکی از مشخصه های شگفت انگیز دامنه های دالامپر است. حفره هایی که به واسطه جریان مستمر آب میان برف ها به این شکل درآمده اند.

 

از دیگر دیدنی های این منطقه دریاچه شگفت انگیز آن است که محلی ها آن را «مام الشیخ» می نامند. ظاهرا مام الشیخ ارباب روستای دالامپر بوده، ولی همه، اسم دالامپر را برای دریاچه برگزیده اند.  این در یاچه هرساله به ویژه در فصل های بهار وتابستان در دامنه کوه دالامپر ایجاد می شود ومنظره بسیار دیدنی را ایجاد می کند.

 

آبشار سوله دوکل گل هم سرسبد زیبایی های بهشت ارومیه است. جایی که گل و بوته و درخت و چشمه و کوه و صخره و بلبل و نسیم و سرسبزی و هوای پاک همه یک جا هست. آبشاری که همه دوازده ماه سال را خروشان است و از بالای کوه ها و صخره های با ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متر سرازیر می شود.

آشنایی با منطقه گردشگری دالامپر

 

یکی دیگرازمناطق زیبای این منطقه روستای  پلکانی کچله است که در دامنه های کوه سر به فلک کشیده دالامپر واقع شده و راه مواصلاتی پر پیچ و خم و زیبایی دارد.

 

آشنایی با منطقه گردشگری دالامپر

پوشش گیاهی و جانوری منطقه:

منطقه دالامپر در محل مرگور ارومیه دارای ۶۲۰ گونه گیاهی است  که  گفته می شود ۴ گونه آن هیچ شناسنامه ای ندارند و در هیچ کتابی درباره اش نوشته نشده واین به معنی بکر بودن منطقه است. هم چنین پوشش گیاهی ویژه زاگرس معتدل از جمله گون، آلبالوی وحشی، بادام کوهی و… در دالامپر به وفور یافت می‌ شود.

خرس قهوه‌ ای، گرگ، روباه، شغال، بز کوهی پستانداران این منطقه اند. کرکس، عقاب طلایی، جغد شاخدار، بالابان، شاهین و قرقی هم نگهبانان آسمان دالامپرند.

آشنایی با منطقه گردشگری دالامپر

 

مسیر دسترسی

استان آذربایجان غربی، نقطه مرزی ایران، ترکیه و عراق، ۴۵ کیلومتری جنوب غربی ارومیه٬ ۳۵ کیلومتری اشنویه

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «آذربایجان غربی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها