مجتمع آب درمانی قطور خوی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

مجتمع آب درمانی قطور خوی

  • دوشنبه 06 آبان 1398 09:12
  • شناسه 40014
مجتمع آب درمانی قطور خوی

چشمه های آب گرم و معدنی از جمله زیباترین جاذبه های گردشگری در جهان هستند که سهم زیادی در صنعت گردشگری دارند. در کشور ایران بیش از ۴۶۰ چشمه آبگرم شناسایی شده است و به نظر می رسد چشمه های شناسایی نشده دیگری نیز وجود داشته باشند. کاربری های درمانی چشمه های آبگرم ارتباط زیادی با ویژگی های ژئوشیمیایی آب آنها دارد و از این نظر چشمه های آب گرم ایران دارای تنوع ژئوشیمیایی قابل توجهی هستند.

مجتمع آب درمانی قطور که در منطقه ای با آب و هوای بسیار سالم و طبیعت زیبا واقع شده روزانه پذیرای تعداد زیادی از مردم است که از دور و نزدیک جهت استفاده از آب گرم و طبیعت منحصر به فرد به این منطقه سفر می کنند.

این مجتمع آب گرم در دو هزار و چهارصد مترمربع زمین در منطقه گردشگری قطور ساخته شده است. مرحله نخست این مجتمع که با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث شده شامل دو استخر جداگانه برای بانوان و آقایان هرکدام با پنجاه نفر ظرفیت و دارای امکانات جانبی در کنار جاده خوی به رازی می باشد.

لازم به ذکر است که استخرهای روباز و بخش لجن درمانی نیز در این مجتمع در حال احداث است. آب این مجتمع با دمای شصت درجه و برخورداری از املاح و مواد معدنی در درمان بیماری های پوستی، درمان درد مفاصل و روماتیسم بسیار مفید است.

طبیعت زیبای قطور


جاذبه های منطقه
جاده خوی به قطور یکی از زیباترین جاده ‌های استان آذربایجان‌ غربی است که هر سال میزبان گردشگران بسیار است که در صورت سرمایه‌ گذاری می ‌تواند به یکی از قطب ‌های مهم گردشگری استان تبدیل شود.

 

پل هوایی قطور

پل هوایی قطور
پل هوایی قطور یکی دیگر از زیبایی‌ های این جاده است. این پل از نوع زیر قوسی است و تا مدت ‌ها بزرگ‌ ترین دهانه قوسی را در بین پل‌ های ایران داشت علاوه بر آن، این پل در زمان جنگ ایران و عراق مورد اصابت راکت‌ های عراقی قرار گرفت اما خوشبختانه راکت‌ ها به اطراف پل برخورد کردند.

این‌ پل‌ که‌ بر روی‌ دره‌ ای‌ وسیع‌ و با تکنولوژی‌ جدید جهت‌ عبور راه ‌آهن‌ و قطار احداث‌ شده ‌است‌، از پل‌ های‌ مهم‌ و شناخته‌ شده‌ خاورمیانه‌ محسوب‌ می‌ شود. طول‌ آن‌ ۴۴۸ متر، ارتفاع‌ آن‌ ۱۲۸ متر و قطر دهانه‌ آن‌ ۲۳۲ متر می باشد. ساخت این پل در سال ۱۳۴۹(1970 میلادی) به پایان رسید. گفته شده که مهندس سازنده این پل یک خانم آلمانی است.

جاده خوی به قطور؛ جاده‌ای از جنس آرامش + تصاویر

 

در حدود 35 کیلومتری این جاده راهبردی، قلعه تاریخی کوراوغلی به عنوان نماد مبارزات ظلم‌ستیزی مردم ایران زمین با قامتی استوار از دور خودنمایی می‌کند و در مجاورت این قلعه، بنای تاریخی کاروانسرای شاه عباسی و مجتمع آب درمانی قطور( آبگرم معدنی دره خان) قرار دارد.

این قلعه سنگی در بالای کوه‌های آلمالو بنا شده و هم چون عقاب تیزبین تمامی منطقه و گذرگاه‌ها و دره باصفای رودخانه قطور را می‌نگرد و در دامنه‌اش کاروانسرای خان بالا و در کوهپایه‌اش آبگرم معدنی را در بر دارد.

این قلعه در واقع محل دیده‌بانی بوده که از طریق آن به علت مستقر بودن در بلندی کوه‌ها تمامی مسیرهای منطقه چه دره‌ها و گذرگاه‌ها را زیر نظر داشتند و شاید یکی از مناطق راهبردی آن زمان بوده است.

این قلعه در زمان صفویه بنا شده است و کور اوغلی یک قهرمان حماسی در میان مردم آذربایجان بود که بر علیه ارباب قیام کرده و نامی ماندگار از خود در بسیاری از شهرها و کشورهای جهان به جا گذاشته است.

از سایر زیبایی‌های این منطقه چشمه آب معدنی است که سبب شده همه روزه میزبان علاقه‌مندان و مسافران بسیاری باشد.

چشمه اصلی آن در مجاورت رودخانه با دمای بیش از 60 درجه است که با مخلوط کردن آب رودخانه با آب چشمه آب ولرمی در حوضچه کوچک تهیه و مورد استفاده مراجعان قرار می‌گیرد و درست پشت این چشمه آن طرف جاده کمی بالاتر از دامنه کوه اتاقک سنگی و سیمانی به شکل حمام صحرایی احداث شده که معمولا مورد استفاده بانوان و آب این قسمت ولرم و قابل آب تنی بوده که به صورت دوش حمام با لوله 4/3 اینچ لوله‌گذاری شده است.

اما در فاصله 33 کیلومتری این جاده در دامنه کوه‌های کفچرین آب معدنی گرمی با همین مشخصات و با همین دما، با حوضی بلوکی در عرض 1/5 و به طول  16متر و به ارتفاع یک متر احداث شده که مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد.

این دو چشمه در ردیف آب‌های معدنی بی‌کربنات و گوگردی خیلی گرم هستند که خاصیت‌های درمانی این چشمه‌ها در درمان مواصل روماتیست و پوست عنوان شده و از لجن این چشمه‌ها نیز در درمان امراض پوستی استفاده می‌شود.

مسیر دسترسی
بخش مرزی قطور در شهرستان خوی هم مرز با کشور ترکیه است. راه اصلی خوی-قطور-رازی یکی از جاده ‌های مهم در آذربایجان غربی و از نزدیک‌ ترین مسیرهای منتهی به شهرهای شرقی در کشور ترکیه محسوب می ‌شود. این شهر در فاصله ۷۰ کیلومتری غرب شهرستان خوی قرار گرفته است. در مسیر خوی به قطور از کوهستان‌ های پر پیچ و خم که دارای مناظر طبیعی بکری هستند، گذر خواهید کرد. این شهر در مرز ایران و ترکیه بوده و نزدیک ‌ترین شهر به مرز رازی است. از شهر قطور به شهر وان ترکیه ارتباط راهی مستقیم بطول ۸۸ کیلومتر وجود دارد.کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «آذربایجان غربی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها