چشمه دیمه، سرچشمه قدیمی زاینده رود | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چشمه دیمه، سرچشمه قدیمی زاینده رود

  • شنبه 05 بهمن 1398 22:43
  • شناسه 41050
چشمه دیمه، سرچشمه قدیمی زاینده رود

در این مکان زیبا مراتع و زمین های سرسبز و حاصلخیز و آب فراوانی وجود دارد و در نزدیکی روستای دیمه چشمه زیبا ،گوارا و زلال قرار دارد که یکی از جاذبه های گردشگری این روستاست

 چشمه دیمه از توابع شهرستان کوهرنگ جاذبه ای است که بازدید از آن همیشه در ذهنتان ماندگار خواهد شد. فاصله این جاذبه گردشگری تا شهرکرد ۱۲۰ کیلومتر است. روستای دیمه در دهستان شوراب تنگزی قرار دارد 

زاینده رود یا رود زندگی بخش، بزرگ ترین رودخانه ای است که در فلات مرکزی ایران جریان دارد و سرانجام به باتلاق گاوخونی می ریزد. در حال حاضر برای آبیاری زمین ‌های کشاورزی استان اصفهان از سدهای آبیاری که بدین منظور احداث گردیده استفاده می ‌شود. زاینده رود چندین سرچشمه مختلف دارد، قسمت اصلی سرچشمه زاینده رود کوهرنگ در چهار محال و بختیاری است. چشمه دیمه یکی از سرشاخه‌های اصلی رودخانه زاینده رود قبل از ایجاد تونل کوهرنگ بود و در ۱۰ کیلومتری چلگرد در کنار روستایی با همین نام واقع شده است.

آب خنک و پر از خاصیت آن از زردکوه سرچشمه می گیرد. اما آبی که از چشمه دیمه جاری می شود را می توان یکی از مفید ترین و پر خاصیت ترین آب های جهان دانست که سرشار است از مواد معدنی است. گفته می شود که می توان برای مصارف درمانی از جمله پیشگیری از پوسیدگی دندان ها و درمان سنگ کلیه به خاطر وجود املاحی مانند کلسیم اشاره کرد. همین ویژگی ها سبب شده است تا آب این چشمه به کارخانه آب معدنی کوهرنگ روانه گردد تا هم مورد استفاده داخلی قرار گیرد و هم به خارج از ایران صادر شود.

در حومه چشمه دیمه، چشمه های دیگری نیز وجود دارد که سراسر اطرافشان زندگی جاری شده و سایه درختان فضایی مطبوع را شکل داده اند. از مهم ترین غذاهایی که مردم منطقه طبخ می کنند می توان به کباب بختیاری، آش کاردی (کاردین) و آش دوغ است. از جمله مهم ترین سوغاتی های منطقه نیز می توان به سبزیجات کوهی و فرآورده های لبنی اشاره کرد.

دشتی به وسعت ۳۶۰۰ هکتار که به عنوان اثر طبیعی ملی ثبت شده و سازمان محیط زیست ایران از آن حفاظت می کند. رویشگاه اصلی این گیاه نادر، دامنه کوه‌ های آب‌ کاسه خوربه، گرگانک و مناطق بنواسنکی و مله زرد ه‌است. لاله‌های واژگون، که در زبان محلی گل گریان و اشک مریم نامیده می ‌شوند، در اواخر فروردین ماه به گل می ‌نشینند و تا اواخر اردیبهشت گل‌های خود را حفظ می ‌کنند. البته حظور بیش از حد گردشگران موجب به وجود آمدن خطراتی برای آن ها شده است.

شهر کوچک چلگراد، آب و هوای سرد و کوهستانی دارد. پیست اسکی کوهرنگ از دیر باز در فصل زمستان پذیرای اسکی بازان زیادی بوده ‌است. این پیست مجهز به سیستم ‌های بالابرنده است این منطقه فراوان دیده می ‌شود. مردم این شهر اغلب از طایفه بابادی و ایل بختیاری هستند و به زبان لری صحبت می کنند.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «ایرانگردی»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها