سی سخت،چشمه میشی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

سی سخت،چشمه میشی

  • شنبه 05 بهمن 1398 23:23
  • شناسه 41052
سی سخت،چشمه میشی

در این منطقه جویبارها و چشمه ساران از کوه های دنا سرازیر شده و طبیعت بسیار بکر و زیبا را سیراب می کند.چشمه میشی از مهم ترین چشمه های منطقه سی سخت است .این چشمه یکی از پر آب ترین و خنک ترین چشمه های زاگرس است.

 

چشمه میشی یکی از جاذبه‌های طبیعی زیبای استان کهکیلویه و بویراحمد است که در چهار کیلومتری شمال شرقی شهر «سی‌سخت» قرار دارد. میشی یکی از پرآب‌ترین و خنک‌ترین چشمه‌های زاگرس بوده که آن را چشمه «بشو» نیز می‌نامند.

چشمه میشی

چشمه میشی چشمه‌ای همیشگی و از مهم‌ترین چشمه‌های منطقه سی‌سخت به‌شمار می‌رود که در امتداد دره‌ای طولانی با شیب نسبتا تند روان است. جویبار پرآب و سپیدرنگ آن هم چون رشته‌های مروارید زینت‌بخش دره‌ای است که آب‌چشمه را به زمین‌های کشاورزی پایین دست آن می‌رساند.

چشمه میشی

این چشمه علاوه بر تأمین آب شرب شهر سی سخت تأمین کننده آب کشاورزی باغات سیب و انگور و گردوی سی سخت و روستاهای پایین دست است. آب زلال و گوارای آن خستگی هر رهگذری را از تن خارج می‌کند.

چشمه میشی

 

دریاچه کوه گل سی سخت

دریاچه ی کوه گل سی سخت

پس از گذر از جاده ی بی نظیر یاسوج به سمت شهر سی سخت می رویم، این دریاچه ی زیبا در شمال شرقی سی سخت قرار دارد و فاصله ی آن تا سی سخت 8 کیلومتر است، که بخشی از آن را باید پیاده پیمود. همان طور که در عکس ها ی کوه گل سی سخت می بینید، کوه گل بخشی از طبیعت کوهستانی دنا محسوب می شود.

دریاچه کوه گل سی سخت

کوه دنا با ارتفاع 4409 متر با شکوهی منحصر به فرد از دوردست ها خود نمایی می کند و منطقه ی سی سخت تمام شهرت خود را مدیون جاذبه های این کوه افسانه ای است. در این منطقه دامنه های پر از گل، چشمه ها و دریاچه های فصلی گوناگونی وجود دارد، که در میان آن ها، دریاچه ی کوه گل با وسعتی در حدود نیم هکتار و عمق 15 متر مثل جواهری در این منطقه می درخشد و در کنار زیبایی های چشم نواز این منطقه دلربایی می کند، بی جهت آن را کوه گل ننامیده اند، گیاهان وحشی و خودرو مانند بابونه، آویشن، پونه و نعنای کوهی سراسر این منطقه را زینت بخشیده اند، و در فصل بهار و تابستان همه جا را با عطر دل انگیز خود، عطرآگین می کنند.

دریاچه کوه گل سی سخت

هوای عطر آگین و منظره های زیبا ی دریاچه و کوهستان، وقتی با صدای نغمه ی پرندگان مهاجر و بومی ترکیب می شود، چنان منظره ای به وجود می آورد، که روح طبیعت دوست انسان بی درنگ شیفته ی آن می شود.

دریاچه کوه گل سی سخت


آبشار تنگه نمک، از دیگر جاذبه های این منطقه است و از تنگه ای به همین نام سرازیر می شود، و پس از سرازیر شدن در رودخانه کوه گل جاری می شود.

دریاچه کوه گل سی سخت

منطقه ی دنا که یک منطقه ی حفاظت شده و زیستگاه جانوران و پرندگان مختلف است، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده، و منظره ای عالی برای گرفتن عکس و ثبت خاطرات به یاد ماندنی را به وجود آورده است.

دریاچه کوه گل سی سخت

چشمه های سرد، طوف و میشی نیز چشمه های خنک و گوارای این منطقه هستند. چشمه ی میشی که بزرگ ترین و پر آب ترین چشمه ی منطقه است، در گردنه ی بیژن قرار دارد.

دریاچه کوه گل سی سخت

 پرندگان مهاجری همچون مرغابی و لک لک، حواصیل و درنا که این دریاچه را به عنوان زیستگاه موقت خود انتخاب کرده و به نوعی با آن هماهنگ و سازگار شده اند، دشت های لاله ی واژگون، آبشار تنگه نمک، چشمه ی سرد، منطقه ی حفاظت شده ی دنا و دریاچه ی کوه گل مجموعه بسیارزیبایی است که هر گردشگر طبیعت دوستی، مجذوب آن می شود. 

چشمه میشی

 

چشمه میشی

 

چشمه میشی

بهترین زمان سفر به دریاچه ی کوه گل

منطقه ی کوه گل در هر فصلی زیبایی های مخصوص به خود را دارد، اما بی شک بهار و تابستان اوج جلوه گری طبیعت این منطقه است. در این فصل ها دامن دشت های سبز و مخملی پر از گل های سرخ شقایق و لاله ی واژگون می شود و گل های کوچک بابونه و خاکشیر این تصویر نقاشی را زیباتر کرده و کامل می کنند. مسیر منتهی به این دریاچه و جاده ی یاسوج نیز دستی به این نقاشی زیبا کشیده و آن به یکی از رویایی ترین مناطق ایران تبدیل می کنند.

چشمه میشی

 

چشمه میشی

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «کهگیلویه و بویراحمد»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها