چشمه زنه | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چشمه زنه

  • یکشنبه 06 بهمن 1398 20:18
  • شناسه 41056
چشمه زنه

گردشگاه چشمه زنه از مهمترین جاذبه های طبیعی استان چهارمحال بختیاری است.به علت سرسبزی و خرمی و پرآبی از آن به عنوان منطقه هزار چشمه یاد می شود و با بناهای تاریخی از دوره ایلامیان با قدمتی چهار هزار ساله،قرار دارد.

 چشمه زنه در دامنه کوه‌های جهان‌بین در ۲ کیلومتری شهر هَفشِجان و ۲۰ کیلومتری شهرکرد (مرکز استان چهارمحال و بختیاری) قرار دارد. طبیعت موجود در اطراف شهرکرد به واسطه‌ای این چشمه زیباتر شده است تا جایی که سالانه بیش از ده‌ها هزار نفر برای گذراندن تعطیلات نوروز خود، به این منطقه سفر می‌کنند.

وجود منطقه‌ای وسیع در اطراف این چشمه باعث شده است این منطقه زیبا، بزرگ ترین منطقه گردشگری شهرکرد به شمار رود. به گونه‌ای که بیشترین حجم گردشگر را در خود جای می‌دهد.

در پیرامون این چشمه خروشان، درختان تنومندی روییده‌اند که این امر سبب به وجود آمدن فضایی زیبا و مفرح شده است. این چشمه در ایام سال تفرجگاهی برای اهالی منطقه به شمار می‌رود.

به منظور تأمین بخشی از آب کشاورزی دشت هفشجان، سدی در ۴۰ کیلومتری جنوب شهرکرد و شمال کوه جهانبین و ۳ کیلومتری شهر هفشجان بر روی این چشمه احداث شده است. این سد خاکی با هسته رسی، دارای مخزنی به حجم ۱/۳ میلیون مترمکعب می‌باشد. طول تاج سد ۴۱۰ متر و عرض تاج آن ۸ متر و ارتفاع از روی پی در عمیق‌ترین ناحیه ۴۲ متر است.

چشمه زنه در دامنه کوه جهان‌ بین قرار دارد که بر روی آن چشمه سدی خاکی قرار گرفته و این سد تنها ۳ کیلومتر از شهر هفشجان فاصله دارد. همین موضوع باعث عمق بیشتر آب در منطقه شده است تا جایی که عمیق‌ترین نقطه در آن دارای عمق ۴۲ متری است. این سد که برای آبیاری و به منظور مصارف کشاورزی احداث شده است خود یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه به شمار می‌رود.
 

دیدن سدی خاکی با طول تاج ۴۱۰ متر و عرض ۸ متر  می‌تواند یک تجربه عالی باشد. محققان علت اصلی نام‌گذاری این چشمه به نام چشمه زنه را به معنی زنه که همان زایش است نسبت می‌دهند؛ به همین دلیل معنی آن را زایش چشمه‌های جوشان در کوه جهان‌بین می‌دانند. البته در برخی منابع تاریخی از این چشمه به نام "مرغ هزار خالی" یا منطقه "هزار چشمه" نام برده می‌شود.
 

چشمه زنه کجاست؟

 لاله‌های واژگون جز آثار طبیعی کشور به شمار می‌روند و از طرف سازمان محیط‌ زیست تحت حفاظت قرار گرفته‌اند. این نوع لاله‌ها را تنها می‌توان در مناطق کوهستانی در غرب کشور مشاهده نمود. علاوه بر لاله‌های واژگون در این منطقه وجود آب معدنی نیز یکی از جاذبه‌های طبیعی در اطراف چشمه زنه به شمار می‌رود. این منطقه برای همه علاقمندان به سفر و دیدن مکان‌های مختلف جاذبه‌های متفاوت دارد؛ زیرا در این منطقه می‌توان در کنار جاذبه‌های طبیعی، جاذبه تاریخی نیز مشاهده نمود. طبیعت کوهستانی این منطقه یکی از زیباترین مناطق موجود در کشور به شمار می‌رود. به همین دلیل این منطقه برای کوهنوردان جایگاه خاصی دارد.
 

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «چهارمحال و بختیاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها