منطقه حفاظت شده هلن | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

منطقه حفاظت شده هلن

  • چهارشنبه 09 بهمن 1398 11:45
  • شناسه 41139
منطقه حفاظت شده هلن

«هلن» منطقه ای حفاظت شده در چهار محال و بختیاری است. این منطقه حفاظت شده هلن پوشیده از جنگل های بلوط است با مراتع زیبا و بکر که گونه های مختلف بلوط،گز،بادام،گون و زالزالک در آن دیده می شود.

 

 

در نزدیکی شهر ناغان، بین سه شهرستان لردگان، کیار و اردل و در 110 کیلومتری شهرکرد، منطقه حفاظت‌شده هلن با مساحتی در حدود 40000 هکتار قرارگرفته است.

منطقه حفاظت شده هلن

نام‌گذاری این منطقه برای بزرگداشت پرستاری آمریکایی که همسر پزشکی بختیاری بوده و در آنجا به مداوای مردم می‌پرداخته‌، می‌باشد و البته نام کوهی در آن منطقه نیز می‌باشد.

منطقه حفاظت شده هلن

وجود عشایر به‌عنوان سمبل هم‌زیستی انسان و طبیعت، رودخانه دوپلان و حاشیه آن با طبیعتی بی‌نظیر، آبشار دره عشق، چشمه‌های خروشان و گوارای آب سفید و آب گلور و همچنین وجود مراتع و دشت‌های سرسبز در کنار وجود اقلیم کوهستانی و رودخانه برفی مجموعه‌ای را برای جذب گردشگر و استفاده مفید از ظرفیت موجود منطقه فراهم کرده است.

منطقه حفاظت شده هلن

همچنین به دلیل کوهستانی بودن منطقه، تفریحاتی مانند کوه‌نوردی، صخره‌نوردی، تمدد اعصاب در طبیعت بکر و تماشای حیات‌وحش از عوامل جذب گردشگر به این ناحیه محسوب می‌شود.

مرتفع‌ترین نقطه این منطقه کوهستانی، کوه بزمنی با ارتفاع ۳۲۲۵ متر و پست‌ترین آن، پل ارمند با ارتفاع ۱۱۶۸ متر می‌باشد.

منطقه حفاظت شده هلن

منطقه حفاظت‌شده هلن اقلیمی مشابه لردگان دارد و تابستان‌هایش گرم و خشک و زمستان‌هایش سرد است. میانگین دمای سالانه ۱۴ درجه سانتی‌گراد می‌باشد و در زمستان در ارتفاعات شاهد بارش برف هستیم.

منطقه حفاظت شده هلن

منطقه حفاظت‌شده هلن باوجود چشمه‌های فراوان و رودخانه‌های دوپلان و ارمند یکی از منابع آبی منطقه محسوب می‌گردد؛ که این چشمه‌ها عبارت‌اند از: چشمه سیبا، چشمه آب سفید، چشمه آب گلور، چشمه ده کهنه، چشمه تاگک، چشمه دل بالا، چشمه گردک، چشمه شن شه پیر، چشمه برد بلند گل‌سفید، چشمه دهداری، چشمه ریزک، چشمه خردراز بالا و پائین و چشمه بیفه دون.

منطقه حفاظت شده هلن

منطقه پوشیده از بلوط است و از گونه‌های دیگر می‌توان گز، بادام، ارژن، گون، بنه، کلخونک، کلاه میرحسن، زالزالک، پلاخور، شکر تیغال و دافنه را نام برد. در حدود 30 سال پیش، تراکم پوشش گیاهی این منطقه بسیار بالابود به‌طوری‌که اشخاص کمی جرات وارد شدن به جنگل را پیدا می‌کردند، اما امروزه براثر استفاده نادرست و تخریب، بخش‌هایی از جنگل در معرض نابودی و انقراض پوشش گیاهی قرار دارد.

منطقه حفاظت شده هلن

منطقه حفاظت‌شده هلن شامل گونه‌های جانوری متعددی است که از این میان می‌توان به گراز، خرگوش، تشی، روباه معمولی، خرس قهوه‌ای، گرگ، شغال، کل و بز، سنجاب ایرانی، کبک، آگاما، کبوتر جنگلی، کمر کلی بزرگ، زاغ نوک قرمز، زاغی، کلاغ معمولی، دلیجه، عقاب طلائی، لاک‌پشت آبزی، افعی اشاره نمود.

منطقه حفاظت شده هلن

 

منطقه حفاظت شده هلن

منطقه حفاظت شده هلن

منطقه حفاظت شده هلن

منطقه حفاظت شده هلن

منطقه حفاظت شده هلن

منطقه حفاظت شده هلن

مسیر دسترسی

دسترسی به منطقه حفاظت شدن هلن اصلا سخت نیست. کافی است در مسیر شهرکرد به خوزستان حرکت کنید. این مسیر آسفالت است و رفتن به این منطقه را بسیار راحت کرده. این منطقه در حاشیه این مسیر قرار گرفته. البته راه‌های دیگری هم برای رفتن به تنگه هلن و منطقه حفاظت شده وجود دارد. شما می‌توانید از جاده‌های خاکی روستای جوزستان و جاده دورک برای رفتن به منطقه حفاظت شده هتل استفاده کنید.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «چهارمحال و بختیاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها