دریاچه الندان ( آب بندان پله ازنی ) | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

دریاچه الندان ( آب بندان پله ازنی )

  • شنبه 27 مهر 1398 18:01
  • شناسه 39896
دریاچه الندان ( آب بندان پله ازنی )

دریاچه الندان (آب بندان پله ازنی) که از جاذبه های طبیعی مازندران و در نزدیکی ازنی از توابع بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد و دارای وسعت 17 هکتار است که در موقع بارندگی به 30 هکتار نیز می رسد.

دریاچه الندان در فصل زمستان محل سکونت اردک های وحشی می باشد و در سال های اخیر با رها سازی ماهی در این دریاچه کاربرد های آن افزایش پیدا کرده است. در آن سوی آب بندان پله ازنی، رود خانه لاکبار جریان دارد که آب گواری آن برای نوشیدن بسیار مناسب است ، چون از سرچشمه ی این رودخانه تا محل اتصال آن به زمین های کشاورزی هیچ گونه سکونت گاه انسانی وجود ندارد تا آب آن را آلوده نماید.

آب این دریاچه فقط از طریق نزولات آسمانی تأمین می‌شود و هیچ رودخانه‌ای به سمت آن جریان ندارد. در واقع نحوهٔ قرارگیری و نوع خاک آن باعث شده است در اثر بارش اندکی، همهٔ آب‌های حاصل از بارش (باران یا برف) به سمت آن جریان پیدا کند و هم چنین نفوذ ناپذیری خاک دریاچه، میزان ماندگاری آب را در این دریاچه افزایش می‌دهد.

دریاچه الندان و جاده عشق

 درخت‌های مهمی به نام راش، ممرز، بلوط، ملچ و نمدار،  پیرامون این دریاچه را فرا گرفته‌اند که از نظر زیبایی اهمیت به‌سزایی دارند. هم چنین در پائیز درختچه‌های ازگیل و ولیک(زالزالک وحشی) و تلکا(گلابی جنگلی) محصول می‌دهند و در اوایل بهار محل رویش گل بنفشه، الزی (پیازچه وحشی) و انواع سبزی های معطر و دارویی است.

دیدنی های دیگر این منطقه را می توان این گونه برشمرد :  اَ فروشونه،  جنگل های انبوه پله،  اندون،  قله زیبای ازنی کوه،  دب چاه های موجود در جنگل های ازنی و مرقله (مارقله)

 

 

بهشتی در دل جنگل هفت‌ رنگ

 

مسیر دسترسی

مسیر دریاچه الندان بیشتر آسفالته است. اما باید چند کیلومتری را نیز در جاده خاکی رانندگی کنید اما به راحتی قادر به انجام این کار خواهید بود و نیازی به خودروی آفرودی و خاص ندارید. همچنین این مسیر خاکی از زیبایی بسیار زیادی برخوردار است و پیشنهاد می‌گردد در این مسیر از سرعت خود بکاهید و از زیبایی‌های مسیر لذت ببرید!. توجه داشته باشید که در مسیر خاکی حیوانات اهلی زیادی وجود دارند(اکثر گاو) که باید هنگام رانندگی مراقب آن‌ها باشید.

دریاچه الندان در نزدیکی روستای ازنی از توابع چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد. روستای ازنی در 65 کیلومتری جنوب ساری و 20 کیلومتری کیاسر می‌باشد. نزدیک‌ترین راه برای رسیدن به دریاچه الندان نیز، روستای ازنی است.

برای رسیدن به دریاچه الندان می‌توانید از جاده فیروزکوه به ساری رفته و سپس به جاده کیاسر بروید. خروجی جاده الندان در 5 کیلومتری کیاسر قرار دارد. اما بهترین مسیر برای رسیدن به دریاچه الندان استفاده از مسیرهای فرعی به علت همجواری با زیبایی‌های طبیعی می‌باشد.

همچنین می‌توانید با اتوبوس‌ها و مینی بوس‌هایی که در جاده ساری سمنان تردد می‌کنند به جاده الندان برسید. و یا به کیاسر رفته و یک تاکسی به مقصد الندان کرایه نمایید.

جاده کیاسر، روستای ازنی؛ نزدیک ترین راه رسیدن به این آب بندان از طریق روستای ازنی می باشد. جاده تا روستای ازنی آسفالت است و از آنجا تا آب بندان تقریبا فاصله یک و نیم کیلومتری راه خاکی را باید طی کرد.

در مسیر ساری به کیاسر، در فاصله‌ی 3 کیلومتر مانده به کیاسر، در سمت راست خودتان، جاده‌ی الندان را خواهید دید. ابتدا مسیر آسفالت است و بعد حدود 7 کیلومتر خاکی دارد که البته با سرعت پایین می شود رفت و شاید چه بهتر که خاکی است تا از سرعت خود بکاهیم و زیبایی های مسیر را ببینید.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «مازندران»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها