دریاچه چورت میانشه | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

دریاچه چورت میانشه

  • شنبه 27 مهر 1398 18:03
  • شناسه 39906
دریاچه چورت میانشه

دریاچه چورت در استان مازندران و بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد. این دریاچه در سال 1320 بر اثر زمین لرزه و رانش زمین و در پی آن بسته شدن مسیر آب چشمه ای که در کنار دریاچه قرار دارد ، بوجود آمده است. وسعت دریاچه حدود 2.5 هکتار است. این دریاچه به دلیل نزدیکی به روستای چورت ، دریاچه چورت نامیده می شود. این دریاچه یکی از زیباترین جاذبه های تفریحی استان مازندران است.

 دریاچه چورت یکی از زیباترین جاذبه های تفریحی استان مازندران است که برای رسیدن به آن می توانید مسیر جنگلی را در پیش بگیرید و لذت پیاده روی در میان درختان انبوه را هم تجربه کنید.


جاذبه های این محل زیاد است؛ درختان سر به فلک کشیده، پوشش گیاهی و سبز رنگ آرامش دهنده، سکوت،مه ،آب، صدای حیوانات و پرندگان، هوای دل انگیز و نم دار، شاخه های خم شده در آب و درختان از آب بیرون زده، جاده خاکی زیبا و آسمان زیباتر، همه و همه تنها بخشی از زیبایی های این منطقه است که نوشته ها و تصاویر توانایی بازگو کردن این همه زیبایی رو ندارند.

دریاچه چورت

زمانی که آب دریاچه چورت پایین می آید، باقیمانده درخت هایی که در محل پیدایش دریاچه بوده اند پدیدار می شود و منظره زیبایی را ایجاد می کند که شاید در کمتر نقطه ای از ایران دیده باشید. دور تا دور دریاچه را پوشش‌های جنگلی بکر و درختان قدیمی در بر گرفته‌است. شکل هندسی دریاچه به شکل بیضی کشیده بوده و ژرفای آن با توجه به میزان بارش‌های فصلی متغیر است. ماهی‌های موجود در دریاچه توسط افراد محلی به دریاچه انداخته شده‌است.

دریاچه چورت ( میانشه ) و شکل گیری آن:

جالب است بدانید دریاچه چورت با وقوع زلزله در سال 1318 و بر اثر رانش زمین و بسته شدن مسیر آب چشمه های اطراف پدید آمد و اهالی این منطقه را شگفت زده کرد. دریاچه ای که معروف به خواهرخوانده دریای مازندران شد.

زیبایی های بی نظیر دریاچه چورت:

این دریاچه از آن دسته دریاچه های معدودی است که بر اثر عوامل محیطی ایجاد شده و در دل جنگل واقع بوده و حتی حضور گردشگران با وجود راه ناهموار دریاچه به حاشیه کشیده نشده است.

تاریخ ورود دریاچه چورت به جاذبه های اصلی حدوداً به سال 1389 برمی گردد. این دریاچه از اشکال هندسی بیضی برخوردار است به عمق آن نسبت به میزان بارش های فصلی تغییر می کند ماهی هایی که در داخل دریاچه موجود هستند توسط افراد محلی به داخل دریاچه ریخته شدند.

پوشش های جنگلی بکر و درختان کهنسال دور تا دور این جنگل را فرا گرفته اند بین دریاچه با شیب زیاد در شکاف دره ای قرار گرفته است.

عکس هوایی از دریاچه چورت

 

تفریحات دریاچه چورت:

از مهم ترین تفریحات این دریاچه ماهیگیری و قایق سواری است که می توان از آن لذت برد. البته در جاده دریاچه چورت قایقی برای اجاره دادن وجود ندارد و علاقه مندان به این ورزش باید به همراه خود قایق های بادی را آورده و مورد استفاده قراردهند.

 به دلیل وجود بوته ها و گیاهان در کف این دریاچه شنا کردن ممنوع است و بهترین زمان مناسب برای دیدن دریاچه چورت  فصل بهار و تابستان و پاییزاست.

شنا در دریاچه چورت

 

مسیر دریاچه چورت

دسترسی به دریاچه چورت:

برای دسترسی به این منطقه باید از جاده ساری- کیاسر به سمت روستای چورت راهی شوید این مسیر حدوداً از طرف تهران 350 کیلومتر فاصله دارد زمانی که وارد روستای چورت شدید بایستی تقریبا فاصله ای به اندازه 10 کیلومتر مسیر خاکی را طی کنید تا به این دریاچه برسید.

مسیر دسترسی از سمنان:

برای اینکه از مسیر سمنان به این دریاچه دسترسی پیدا کنید ابتدا باید با گذراندن 25 کیلومتر به طرف شمال به شهر شهمیرزاد برسید و سپس از شهمیرزاد مسیر جاده را بطرف ساری سپری کنید بده گذراندن حدود 150 کیلومتر به گذشتن است فولاد محله و کیاسر و بلافاصله پس از پلی که از روی رودخانه عبور می کند به ورودی جاده روستای چورت می رسید بنابر این با گذراندن 15 کیلومتر به خود روستای چورت می رسید. روستای چورت با مسیری 10 کیلومتری و خاکی تا دریا چه فاصله دارد.

مسیر دسترسی ساری:

برای اینکه از طرف ساری به این منطقه دسترسی پیدا کنید پس از گذراندن 23 کیلومتر وارد روستای تاکام می شوید مسیر طرف چپ که به سمت شرق می رود را به اندازه 19 کیلومتر طی کنید تا پیش از پل روی رودخانه به ورودی جاده برسید بعد از گذشت 15 کیلومتر به روستای چورت می رسید.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «مازندران»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها