روستای سنگ درکا | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

روستای سنگ درکا

  • چهارشنبه 01 آبان 1398 06:28
  • شناسه 39949
روستای سنگ درکا

روستای سنگ درکا در کنار جاده گاز، در ميان جنگل‌های متراکم البرز شمالی در شهرستان آمل، قرارگرفته است.

  روستای سنگ درکا، از توابع بخش مرکزیِ شهرستان آمل، در استان مازندران، که در دهستان بالا خیابان لیتکوه قرار دارد.

آب و هواي این منطقه در تابستان گرم و مرطوب و در زمستان ملايم است. البته با توجه به تاثيرات اقليمي در ارتفاعات جنوبي اين شهرستان، اختلاف دما و رطوبت در فواصل کوتاه به شدت زياد است و باعث به وجود آمدن طبيعتي متنوع  شده است.

 

آمل از فرهنگ و تمدن بسیار کهن و اصیل آریایی برخوردار است و به دلیل داشتن تمدن باستانی و دیرینه و به دلیل علاقه به دین و مذهب، مراسم‌ باستانی و همچنین مراسم مذهبی  بس با شکوهی در این دیار کهن برگزار می‌ گردد، پس از گرویدن مردم آن به اسلام، برخی از مراسم باستانی بسته به فرهنگ مردمان مختلف مازندرانی با آداب اسلامی در آمیخته و بنا بر این شیوه اجرای آن در هر روستا با روستای دیگر متفاوت است.

 

این شهرستان دارای صنایع دستی متنوعی است و گردشگران می ‌توانند به عنوان سوغات سفر معرق، منبت، سفال، گلیم، فرش، محصولات پرورشی، ماهی، صنایع فلزی و نگین بافی، انواع ترشی، برنج معطر ایران و زیتون و مرباجات و شیرنجات محلی را خریداری کنند.

 

 از صنایع بزرگ آن می توان به صنعت کارخانه ای، تولید برنج، تنباکو، چای، لبنیات، گندم، دام پروری، صنایع دستی، پرتغال، نارنج، سبزیجات، زغال، شیلات و طلا نام برد که بعضی از ارقام صادراتی ایران هستند. 

 

مسیر دسترسی

آبشاری زیبا هم در نزدیکی روستای سنگ درکا، در ۲۵ کیلومتری جنوب غرب آمل و در دامنه کوه وردوی واقع شده است که سرچشمه رودهای گزناسرا، انگتارود و آلش رود است. 

آبشار سنگ درکا

آبشار سنگ درکا

برای رسیدن به این منطقه زیبا باید از مسیرآمل به چمستان حرکت کرد و بعد ازطی کردن جاده امام زاده عبدالله به روستای سنگ درکا رسید.

از دیگرجاذبه های گردشگری شهرستان آمل  می توان به  دشت لار، آتشکده آمل، مشهد میربزرگ، مسجد جامع آمل، موزه آمل، دخمه سنگی کافر کلی و... اشاره کرد.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «مازندران»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها