با کمبود مواد اولیه مواجه هستیم | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

با کمبود مواد اولیه مواجه هستیم

  • دوشنبه 31 خرداد 1400 17:18
  • شناسه 64562
با کمبود مواد اولیه مواجه هستیم

متاسفانه در ایران نرخ ارز به تحولات سیاسی گره‌ خورده است که اخبار منفی یا مثبت مسبب نوسان نرخ ارز می‌شود. این امر به‌خصوص در حوزه صادرات بسیار مضر است و‌ باعث عدم تصمیم‌گیری و از دست دادن فرصت‌ها و بازارهای صادراتی می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، مدیرعامل شرکت آلومینیوم سراج آذربایجان  با بیان مطلب فوق گفت: شرکت آلومینیوم سراج آذربایجان از سال ۱۳۷۲ تاکنون در تولید پروفیل‌های آلومینیومی  فعالیت دارد. ظرفیت تولید این شرکت ماهانه ۳۰۰ تن بوده که درحال‌حاضر با صددرصد ظرفیت، در حال تولید پروفیل آلومینیومی هستیم. در هر نوبت تولید ۶۰درصد از محصولات خود را صادر می‌کنیم. با وجود اینکه نوسانات نرخ ارز روی صادرات تمام صنایع تاثیرگذاری مستقیمی دارد تاکنون در فروش صادراتی این شرکت وقفه‌ای ایجاد نکرده است و این امر را در هر نوبت به‌صورت کامل انجام می‌دهیم.

حسن منوری‌ قهرمانی در خصوص چالش‌های سال ۱۳۹۹ بیان کرد: تاکنون مانند بسیاری از شرکت‌ها که برای صادرات محصولات خود چالش‌های زیادی را بر سر راه خود تجربه می‌کنند، دچار مشکلی نشده‌ایم و در تلاش هستیم تا بتوانیم میزان صادرات خود را نیز افزایش دهیم. مدیرعامل شرکت آلومینیوم سراج آذربایجان اذعان کرد: کمبود نقدینگی بزرگ‌ترین چالشی بود که در سال گذشته بسیاری از تولیدکنندگان ازجمله همین شرکت، با آن مواجه بوده‌اند. ضمن اینکه هنوز بخشی از مطالبات ما از فروش محصول توسط مشتریان پرداخت ‌نشده است که این موضوع می‌تواند اثرات منفی بر فعالیت هر واحد تولیدی داشته باشد. این تولیدکننده محصولات آلومینیومی خاطرنشان کرد: مواد اولیه مورد استفاده این شرکت برای تولید پروفیل آلومینیومی‌، شمش خالص است که آن را از بورس کالای ایران تهیه می‌کنیم. به هر میزان که بخواهیم شمش خالص آلومینیومی در بورس کالا وجود دارد و در تامین آن با مشکلی روبه‌رو نیستیم.

قهرمانی در خصوص برنامه توسعه‌ای در سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: در جهت گسترش فعالیت خود در سال ۱۴۰۰، در نظر داریم خطوط تولید خود را افزایش دهیم و با به‌روزرسانی و توسعه خطوط تولید، محصولات بیشتر و باکیفیت بالاتری تولید و روانه بازار داخلی و صادراتی کنیم. مدیرعامل شرکت آلومینیوم سراج آذربایجان درباره فناوری به ‌کار رفته در خطوط تولید این شرکت گفت: در این شرکت از آخرین و به‌روزترین فناوری دنیا استفاده ‌شده که آن را از ایتالیا تامین کرده‌ایم.

وی ادامه داد: ممکن است این سوال پیش‌آمده باشد که درصورتی‌ که یکی از قطعات این دستگاه‌ها دچار مشکل شوند، به علت خارجی بودن آن‌، چطور این مشکل را برطرف می‌کنیم؟ باید گفت در این شرایط، تکنسین‌های مستقر در شرکت به نحو احسن، تعمیرات را شروع می‌کنند و به علت داشتن مهارت کافی، زمان زیادی را صرف انجام این کار نمی‌کنند. به ‌این ‌ترتیب به بهره‌گیری از تکنسین‌های خارجی یا واردات قطعات یدکی از خارج از کشور وابسته نیستیم. این تولیدکننده در مورد ارزیابی عرضه و معامله صادراتی شمش آلومینیوم در بورس کالای ایران، تصریح کرد: بعد از گذشت مدت‌زمان زیادی، اولین عرضه صادراتی صورت گرفت که این ‌یک کار بسیار ارزشمند تلقی می‌شود و به‌شدت برای صنعت آلومینیوم کشور می‌تواند موثر واقع شود؛ به‌شرط آنکه این روند ادامه پیدا کند و توقفی در انجام آن صورت نگیرد.

قهرمانی درباره اینکه معاملات صادراتی در بورس کالا تا چه اندازه بر شفاف‌تر شدن امر صادرات کمک می‌کند، بیان کرد: این کار تا حد بسیار زیادی به شفافیت صادرات کمک خواهد کرد؛ زیرا باعث روشن ‌شدن و ثبات قیمت صادرات می‌شود. مدیرعامل شرکت آلومینیوم سراج آذربایجان درباره تاثیر نوسانات نرخ ارز بر قیمت تمام‌شده محصولات این شرکت، خاطرنشان کرد: بخشی از مطالبات ما که هنوز پرداخت ‌نشده، مربوط به صادرات محصول بوده و این در حالی است که دلار روند کاهشی را طی می‌کند و این امر موجب ضرر برای ما خواهد بود. وی تاکید کرد: اگر دولت بتواند ثبات قیمت ایجاد کند و حباب قیمتی را از بین ببرد، شرایط تولید و فروش برای تمام تولیدکنندگان ازجمله ما بهتر خواهد شد؛ زیرا نوسانات نرخ ارز و در پی آن، قیمت مواد اولیه و قیمت تمام‌‌شده محصول، چیزی جز ضرر برای ما ندارد. وی در تکمیل صحبت خود در خصوص نبود توان خرید شمش خالص از بورس کالا توسط برخی از تولیدکنندگان، خاطرنشان کرد: در خصوص به وجود آمدن این مشکل باید گفت، ممکن است این دسته از تولیدکنندگان کد بورسی دریافت نکرده یا فعالیت رسمی نداشته و اسم واحدهای تولیدی خود را در سامانه به ثبت نرسانده باشند، بنابراین مشکلات عدیده‌ای وجود دارد که این دو نمونه، ازجمله مشکلات موجود است.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «نشانهای تجاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها