دره شگفت انگیز «توبیرون» | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

دره شگفت انگیز «توبیرون»

  • یکشنبه 28 مهر 1398 22:50
  • شناسه 39910
دره شگفت انگیز «توبیرون»

دره “توبیرون”‌ در مسیری به طول چند کیلومتر در بخش سردشت در 20 کیلومتری شمال شهر دزفول واقع است. دیواره‌های رفیع آن با ارتفاع بلند و انبوه درختان انگور، انجیر وحشی، برگ ‌‌های شاووشان، آبشارها و آبچکان ها جلوه بسیار زیبایی به این دره ها داده است.

دره توبیرون در دزفول، دارای دیواره هایی صخره ای مملو از آب چکان ها و گیاهان وحشی است که با تلاش فراوان سر از دل سنگ های سخت در آورده اند و در بعضی نقاط، ارتفاعشان به ۱۰۰ متر هم می رسد.

با وجود گرمای بالای 40 درجه دزفول در این دره باد خنک آرامش خاصی را به گردشگران داده و دمای آن تا 25 درجه و کمتر نیز می رسد و همین امر سبب شده فرصت گردشگری در طبیعت در ماه های گرم سال نیز فراهم شود.
 

دره توبیرون خوزستان,دره توبیرون,گردشگری

 

مطابق با آنچه که کارشناسان گفته اند به نظر می رسد که جنس مواد تشکیل دهنده بخش های مختلف دره ماسه سنگ ها یا همان کنگلومراهایی باشد که بر اثر فرسایش آبی در مدت طولانی تشکیل می شوند.

این پدیده طبیعی زیبا از فرسایش چندین هزارساله ی آب های جاری بر روی سنگ ها به وجود آمده است. در زمان های که مشکل کم آبی در این منطقه وجود داشته، عمق زیاد دره مانند یک زهکش عمل کرده و آب سفره های زیرزمینی را جمع می کند. 

دره توبیرون خوزستان,دره توبیرون,گردشگری

 با توجه به این که این دره همانند یک زهکش عمل می کند پس از تجمع آب در کف دره، جریان آب شکل می گیرد، تا جایی که دو آبشار کوچک و بسیار زیبا در مسیر دره را نیز به وجود آورده است. این شرایط خاص طبیعی در دره باعث شده تا زمانی که حتی دمای بیرون دره ۴۰ درجه یا بیشتر است، دمای محیط دره ۲۰ تا ۲۵ درجه کمتر باشد. 

فلسفه نامگذاری دره توبیرون در دزفول

 این دره ترکیبی از دو کلمه ی “تو” و “بیرون” است که واژه “ تو” در گویش محلی های جنوبی به معنای «تب» است و واژه “بیرون” به معنای «بریدن و از بین بردن» تعبیر می شود. در گذشته مردم محلی برای التیام دردهای شان به این دره می آمدند و معتقد بودند که آب این دره خاصیت درمانی دارد.

این دره شبیه به شهر پترا یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری در کشور اردن است.

دره توبیرون خوزستان,دره توبیرون,گردشگری

  بهترین زمان سفر به دره توبیرون در دزفول

  بهترین زمان برای سفر به آن بین فصل های بهار و تابستان می تواند باشد چرا که به دلیل اختلاف دمای ۱۵ درجه ای که با دیگر نقاط شهر دارد برای رهایی از شر گرمای طاقت فرسای تابستان بهترین گزینه است.

 هنگامی که در این دره در حال پیاده روی هستید می توانید درختان انجیر وحشی، انگور و هم چنین خزه های سبز رنگی که دیواره های دره را پوشانده اند را تماشا کنید.

آب جاری در دره مملو از ماهیان ریز و درشت بوده و درون دره، دالان های فرعی وجود دارد که مکان های مناسبی برای استراحت و غذاخوردن به شمار می روند.

هم چنان که به سوی انتهای دره پیش می روید پس از ۱ ساعت پیاده روی به آب چکان باریکی به نام بیشه خواهید رسید که اگر از زیر آن رد شوید کاملا خیس خواهید شد.

 

مسیر دسترسی

دره توبیرون در فاصله‌ی ۲۱ کیلومتری شمالِ دزفول و در بخشِ سردشت واقع شده است. برای رفتن به دره دو راه وجود دارد.

در مسیر اول ابتدا باید حدود ۱۵ کیلومتر در جاده‌ی دزفول-سردشت حرکت کنید. پیش از رسیدن به منطقه‌ای به نام تنگه سرا، در سمت چپ خود جاده‌ای را مشاهده خواهید کرد. با طی کردنِ ۶ کیلومتر از این جاده، به یک راه خاکی می‌رسید که این راه، مسیر رسیدن به دره توبیرون خواهد بود.

در مسیر دوم برای علاقه‌مندان به پیاده‌روی در طبیعت که در جاده‌ی دزفول-شهیون قرار دارد گزینه‌ی بهتری خواهد بود. این مسیر تماماً خاکی بوده و به دلیل باریک بودنِ راه و وجود پرتگاه در مجاورتِ آن، اندکی خطرناک است، به همین دلیل رانندگان بومی که با محل آشنایی کامل دارند، از اتوبوس‌های بنز قدیمی برای گذراندن افراد از این جاده و رساندن آن‌ها به دره استفاده می‌کنند. توصیه می‌کنیم جهت امنیت و آسودگیِ خاطر بیشتر، با افراد محلی و راه بلد و به وسیله‌ی این اتوبوس‌ها مسیر را طی کنید. پس از عبور از این جاده‌ی خاکی، حدود ۴ ساعت پیاده‌روی لازم است تا به دره برسید.

هنگام ورود به دره، با راهرویی طویل و پر پیچ و خم از سنگ‌ها روبرو خواهید شد که بسیار خارق‌العاده به نظر می‌رسد و مشاهده‌ی صخره‌های عظیم و شگفت انگیز در دو سوی دره، شما را مبهوت خواهد کرد. وجود آبشارها، آب چکان‌ها و گیاهان وحشی در دیواره‌ی صخره‌هایی که دره را احاطه کرده‌اند، جلوه‌ای خاص و زیبا به آن می‌بخشد. ارتفاع این صخره‌ها در بعضی از قسمت‌های دره به بیش از ۱۰۰ متر می‌رسد.

 

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خوزستان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها