دریاچه شهیون دزفول | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

دریاچه شهیون دزفول

  • چهارشنبه 01 آبان 1398 06:25
  • شناسه 39943
دریاچه شهیون دزفول

دریاچه شهیون یا دریاچه پشت سد دز یکی از جاذبه های بی نظیری است که در منطقه شهیون دزفول در استان خوزستان در شمال غربی این شهر واقع است.

دریاچه شهیون که نام دیگر آن دریاچه سد دز است، از ارتفاعات اراک و الیگودرز سرچشمه می‌گیرد و بعد از گذر از کوه‌های زاگرس و دریافت ریز‌آبه‌های بسیار به این دریاچه وارد می‌شود. این دو رودخانه شامل دو شاخه اصلی به نام سزار و بختیاری است.

رود سزار در شمالی‌ترین بخش حوزه جاری است و از سه شاخه ماربره، تیره و سبزه تشکیل شده است. دومین سرشاخه اصلی رودخانه دز، رود بختیاری است که در ۴۰ کیلومتری پیوند سرخاب به رود سزار متصل می‌شود.

دریاچه شهیون

تعدادی جزیره کوچک و بزرگ وجود دارد که انبوهی از درختان کُنار و بادام کوهی روی آن‌ها قرار دارد، همه این‌ها باعث زیبا جلوه دادن دریاچه شده است، به‌طوری که جزیره بزرگ وسط دریاچه با وسعت بالغ بر ۶۰ هزار مترمربع، چشم‌انداز زیبایی را خلق کرده است.

 همچنین حیات وحش منحصربه‌فردی به‌وسیله جانوران کوچکی نظیر روباه و خرگوش در کنار پرندگان زیبایی مانند تیهو و کبک و پرندگان دریایی، ایجاد شده است. پلنگ نیز در بخش‌‌های صعب‌العبور این مناطق مشاهده شده است.

موقعیت جغرافیایی خوب و مسطح بودن زمین جزیره باعث ایجاد شرایط مساعد به منظور ساخت مراکز تفریحی و اقامتی و جذب گردشگران به منطقه شده است.

 

دریاچه شیهون

دریاچه شهیون در فصل‌هایی از سال مکان مناسبی برای صید ماهی است، چرا که انواع آبزیان در این دریاچه پرورش داده می‌شوند.

مساحت درياچه سد دز در مواقع پرآبی و کم‌آب اندکی متفاوت بوده و در بیشترین حالت تقریبا شش هزار هکتار است. عمق دریاچه نیز تا ۵۰ متر متغیر است.

این منطقه از لحاظ زمین‌شناسی به دو بخش شمالی و جنوبی قسمت می‌شود. بخش جنوبی آن از پایان گلال حیدری در جنوب آغاز شده و تا قلعه شاداب و روستای بیشه‌بزان ادامه دارد. کنگلومرای بختیاری که حاوی قلوه سنگ‌های ریز و درشت با سیمانتاسیون شن و ماسه است، این منطقه را پوشش داده است.

دریاچه شهیون

دریاچه شهیون

شگفتی‌های دریاچه شهیون

این دریاچه در استان گرمسير خوزستان قرار دارد، اما ماهی قزل‌آلا که که يک ماهی سرد آبی است، در این دریاچه زندگی می‌کند.

قزل‌آلای رنگين کمان از ماهی‌های غيربومی درياچه سد دز محسوب می‌شود. با توجه به این که اين نوع قزل‌آلا (در مقايسه با انواع ديگر اين ماهی) تحمل بیشتری نسبت به دمای محیط دارد، در این دریاچه چند سال قبل رهاسازی شده و اکنون توانسته خود را با شرايط محيطی آن سازگار کند.

لازم به توضیح است که درياچه دز بسيار بزرگ بوده و نقاط گوناگون آن دارای دماهای متفاوت است، زیرا در بعضی نقاط جريان‌های خنک فصلی از ارتفاعات منطقه وارد می‌شود یا چشمه‌های زيرزمينی از بستر درياچه می‌جوشد، این عوامل باعث کاهش دمای قابل توجه آب نسبت به محيط اطراف شده است. همین امر موجب شده تا محيط مساعدی به‌عنوان زيستگاه ماهی قزل‌آلا مهیا شود.

دریاچه شهیون

مسیر دسترسی به دریاچه شهیون دزفول

آدرس: ایران – خوزستان – دزفول خوزستان – دزفول ۲۳ کیلومتری شمال شرق اندیمشک – جاده شهیون – جاده انحرافی دریاچه شهیون 

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خوزستان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها