روستای پامنار دزفول | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

روستای پامنار دزفول

  • پنجشنبه 02 آبان 1398 20:56
  • شناسه 39956
روستای پامنار دزفول

روستای پامنار از جاذبه های توریستی منطقه زیبای شهیون است که به دلیل بهره مند بودن از آب دو رودخانه دز و کرخه از طبیعتی سرسبز و زبیا برخوردار است. این منطقه به واسطه چشم ‌اندازهای بسیار متنوع طبیعی و فرهنگی، مناسب برای گردشگری است.

روستای پامنار در بخش شهیون از توابع سردشت به وسعت ۵۷ هکتار در میان دامنه‌های رشته کوه‌های زاگرس و مشرف به دریاچه سد دز در شمال این شهرستان واقع شده است.

روستای پامنار به واسطه چشم‌اندازهای بسیار متنوع طبیعی ـ فرهنگی و به دلیل هم‌ جواری با دریاچه دز، وجود قلعه طبیعی شاداب، درخت‌های سدر، دره‌ها و چشمه‌ها دارای طبیعتی جذاب و خاص است که همه ساله گردشگران فراوانی را به خود جذب می‌کند

روستای پامنار

این روستای با طراوت و با صفا بین دز و کرخه سبز شده است و این دو رود سهم بزرگی در رنگ بخشیدن به آن دارند.

 

روستای پامنار دزفول ، طبیعتی خوش آب‌وهوا به رنگ بهشت

 

دریاچه سد دز

 دریاچه سد دز ، زیبایی منحصر به فرد روستای پامنار دزفول:

از ویژگی‌های خوش رنگ و لعاب این روستا وجود دریاچه سد دز در اطراف آن است. این دریاچه که از زیباترین دریاچه‌های جهان هم محسوب می‌شود، در شمال غربی دزفول قرار گرفته و با تفریحات دلنشینی مثل ماهیگیری و قایق‌‍‌سواری از گردشگران پذیرایی می‌کند.

علاوه بر ساحل روستای پامنار،‌ چادر زدن در سواحل مقابل که تنها با قایق قابل دسترس‌اند،‌ خود از ویژگی‌های خاص منطقه محسوب می‌شود که می‌تواند فضای مناسبی به دور از شلوغی‌های نوروز را برای گردشگر فراهم کند.

 

قلعه زیبای شاداب

قلعه شاداب ، ترکیبی از هنر طبیعت و خلاقیت بشر:

روستای پامنار دزفول از آثار تاریخی و باستانی هم بی‌بهره نبوده و جذابیت‌هایی از گذشتگان در دل این منطقه باقی مانده است.

یکی از دیدنی‌های تاریخی روستا، قلعه شاداب است که دژی متفاوت در بین نمونه‌های خود در ایران است.

این قلعه کاملاً در دل کوه احداث شده و علاوه بر هنر و هوش بشر، قدرت فرسایش طبیعت در پیدایش آن سهم داشته است.

دیوارهای این بنا که در مقابل چشمان‌تان قد برافراشته، از ریزش سنگ‌ها و فرسایش حاصل از جوش و خروش رودخانه به‌وجود آمده و عمری باستانی دارد.

دسترسی به این کوه و مسیر رفت و آمد به آن دشوار است و دریاچه و دره‌ی اطرافش از آن نگهبانی می‌کنند. نکته جالبی که در مورد این قلعه وجود دارد این است که گفته می‌شود تا حدود ۳۰ سال پیش کاربردی مسکونی داشته است!

 

گورستان روستای پامنار

 گورستانی از دانستنی‌های تاریخی:

در فاصله‌ی کمی از قلعه شاداب در روستای پامنار، گورستان عجیب‌وغریبی وجود دارد. سنگ‌هایی ایستاده که هرکدام نقش و خطوطی پر رمز و راز دارند و نشانه‌ها و مشخصاتی از فرد خوابیده در خاک هستند.

این سنگ قبرهای ایستاده مشخص کننده‌ی جنسیت فرد متوفا هستند و نوعی بیوگرافی از وی محسوب می‌شوند. نقوش اسب‌سواری از جنگجو بودن فرد می‌گوید و بودن نشانه‌هایی از رقص در این نگاره‌ها مشخص کننده‌ی جنسیت زن است.

این گورستان، منبعی از اطلاعات ناب تاریخی در مورد منطقه و ساکنان آن است.

 

پامنار از مناطق اصلی کپوبافی یعنی یکی از صنایع دستی اصلی منطقه به حساب می‌آید

در روستای پامنار هنوز معماری و رسوم سنتی به حیات خود ادامه می‌دهد و زیبایی بومی خود را از دست نداده است. هنر صنایع دستی از عادت مردمان این روستا است و کپوبافی از مهم‌ترین این هنرها است که زنان در آن مهارت خاصی دارند.

مسیر دسترسی:
برای دیدن این طبیعت زیبا و استفاده از پتانسیل های گردشگری این روستا در استان خوزستان، باید از هر جای ایران راهی خوزستان شده و از آنجا به دزفول بروید. 
مقصد بعدی که از دزفول باید انتخاب کنید روستای پامنار در شمال شرقی دزفول است. این فاصله نهایت ۴۵ دقیقه به طول خواهد انجامید.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خوزستان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها