تالاب بین المللی شادگان | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تالاب بین المللی شادگان

  • چهارشنبه 01 آبان 1398 09:49
  • شناسه 39957
تالاب بین المللی شادگان

تالاب بین‌المللی شادگان بزرگ ترین تالاب ایران و دوازدهمین تالاب بزرگ دنیا است. این تالاب در جنوب غربی ایران در جنوب شهر شادگان در استان خوزستان واقع شده‌است.

 تالاب بین المللی شادگان به عنوان یک تالاب مهم بین المللی شناخته شده ویکی از شگفتی های آن، داشتن هم زمان آب شور، شیرین و لب شوراست، که این ویژگی تنوع زیستی بی‌نظیری را موجب شده است.

این تالاب، مرکز تکثیر طبیعی بزرگی است که علاوه بر ماهیان تالاب، ماهی های رودخانه‌های بهمن شیر، کارون و جراحی نیز از آن به عنوان مکان مناسبی برای تخم ریزی استفاده می‌کنند. علاوه بر آن تاکنون‪ ۱۵۴‬نوع پرنده از‪ ۳۸‬خانواده در این تالاب شناسایی شده است.

تالاب بین المللی شادگان,تالاب شادگان

تالاب شادگان دارای حدود‪ ۱۶‬میلیون تن پوشش گیاهی است که گونه‌های چولان ، لویی، نیلوفرآبی، سوروف و گز عمده‌ترین آن هاست. در بعد اقتصادی نیز این تالاب حایز اهمیت است زیرا هم اکنون سرانه استحصال ماهی از تالاب شادگان‪ ۱۵‬هزار تن است در حالی که سالانه بر اساس برآود به عمل آمده توسط شیلات، از مجموع سکوهای دریایی کشور‪ ۱۷‬هزار تن ماهی استحصال می‌شود.

تالاب بین المللی شادگان,تالاب شادگان

 از ویژگی های مهم و بی نظیر آن می توان به مقیاس بزرگ، طبیعی بودن، تنوع زیستگاهی و نقشی که در تامین معاش ساکنان محلی ایفا می کند، اشاره كرد. سه شهر بزرگ شادگان، آبادان و ماهشهر در حاشیه این تالاب و تعدادی روستا نیز در مجاورت آن قرار دارند، همچنين دو روستا در داخل این تالاب قرار گرفته اند. جمعیت شهر شادگان و روستاهای اطراف از نظر تاریخی برای تامین معاش وابسته به تالاب هستند.
 

تالاب بین المللی شادگان,تالاب شادگان


رودخانه جراحی بزرگترین تامین کننده آب این تالاب است و بعد از آن نهر بحره که از رودخانه کارون منشعب می شود، تالاب شادگان را تغذیه می کنند. طغیان کارون و مدهای خلیج فارس و بارش های منطقه هم در تامین آب شادگان نقش دارند. تالاب شادگان باقیمانده از تالاب بسیار بزرگی است که زمانی تا هورالعظیم در مرز عراق ادامه داشته و احتمال می رود بخش دور افتاده و جدا شده ای از مجموعه تالاب های گسترده و به هم پیوسته بین النهرین باشد.

مساحت تالاب شادگان که در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده، 400 هزار هکتار است اما اندازه گیری سال 1383 مساحت تالاب را حدود 54 هزار هکتار نشان می دهد. 

تالاب بین المللی شادگان,تالاب شادگان

 شکارچیان در تالاب شادگان
تالاب شادگان که در کنوانسیون بین المللی رامسر ثبت شده در جلگه خوزستان و شمال خلیج فارس قرار گرفته و میزبان تعداد زیادی از پرندگان کم نظیر بومی و مهاجر است.

این تالاب زیستگاه 174 گونه پرنده است که 13 گونه از آنها  مانند اردک مرمری، پلیکان پا خاکستری، عروس غاز، اردک سرسفید، گیلانشاه خالدار، عقاب شاهی، عقاب تالابی خالدار و عقاب دریایی دم سفید در معرض خطر انقراض جهانی است.

با این وجود، شکار پرندگان در این تالاب به شکل وسیعی صورت می گیرد و فروش پرندگان شکاری یکی از راه های امرار معاش روستاییان اطراف تالاب است و گاه گاه قایق های شکارچی در منطقه دیده می شوند که شکارچیان با تفنگ شکاری بر روی آنها به دنبال صید خود می گردند و تقریبا هر پرنده ای که بخواهید در سبد زنانی که در کنار جاده بساط کرده اند، یافت می شود از طاووسک اهلی تا مرغ و خروس های خانگی. 

تالاب بین المللی شادگان,تالاب شادگان

 جذابیت تالاب
به گواه افرادی که در محیط پیرامون تالاب شادگان حضور یافته اند، این تالاب آنقدر زیبا و پر جذبه است که بيش از دو بار افرادی را به سمت خود می کشاند و به عبارتی ارزش و لذت بیش از یک بار دیدن را دارد.

در اين تالاب، انواع ماهيان آب شيرين و شور مانند بنی، ‌شيريد، حمری، شانك، ماهي های پرورشی و پرندگانی چون فلامينگو، حواصيل، لك لك،‌ غاز وحشی، اردك،‌گراز،‌و … زيست می كنند. تنها زيستگاه و محل زاد و ولد اردك كركری در جهان اين تالاب است و پرندگانی چون «گيلانشاه خالدار» و «اكراس آفریقایی» نيز از نمونه های بسيار كميابی هستند كه در اين منطقه يافت می شوند. 

تالاب بین المللی شادگان,تالاب شادگان

 صنایع دستی شادگان
وی به صنایع دستی منحصر به فرد این شهرستان اشاره مي كند و مي گويد: در شادگان عبابافی و جاجیم بافی رواج دارد. صنایع دستی شادگان هم مانند سایر نقاط این ناحیه از بافت حصیر، بوریا، سبد و امثال آن تشکیل شده و برای تهیه آن از برگ درخت خرما و یا نی های تالا‌ب شادگان استفاده می شود. 

تالاب بین المللی شادگان,تالاب شادگان

آب و هوای شهرستان شادگان
آب و هوای گرم و مرطوب شهرستان شادگان سبب رواج محصولات گرمسیری در این ناحیه شده است. گندم، خرما و برنج از عمده ترین محصولات کشاورزی منطقه به شمار می روند. دامداری نیز در این شهرستان رواج داشته و انواع فرآورده های لبنی و تولیدات دامی مانند لبنیات، پشم و پوست از محصولات دامی این شهرستان است. 

تالاب بین المللی شادگان,تالاب شادگان

 کنوانسیون رامسر
تالاب بین‌المللی شادگان یکی از تالب‌های بزرگ ایران است. این تالاب در جنوب غربی ایران در جنوب شهر شادگان در استان خوزستان واقع شده‌است. در همایش تالاب‌های جهان که در رامسر بر‌گزار شد تصمیم گرفته شد که سه تالاب شادگان، خورموسی و خور الامیه با عنوان تالاب شادگان شناخته شود. 

تالاب بین المللی شادگان,تالاب شادگان

رودخانه جراحی بزرگترین تامین کننده آب این تالاب است و بعد از آن نهر بحره که از رودخانه کارون منشعب می شود، تالاب شادگان را تغذیه می کنند.

طغیان کارون و مدهای خلیج فارس و بارش های منطقه هم در تامین آب شادگان نقش دارند.

تالاب شادگان باقیمانده از تالاب بسیار بزرگی است که زمانی تا هورالعظیم در مرز عراق ادامه داشته و احتمال می رود بخش دور افتاده و جدا شده ای از مجموعه تالاب های گسترده و به هم پیوسته بین النهرین باشد.

تالاب بین المللی شادگان,تالاب شادگان

 

این تالاب زیستگاه مناسبی برای بسیاری از پرندگان بومی و مهاجر در خطر تهدید نظیر اردک مرمری (که 30 تا 60 درصد جمعیت جهانی آن بصورت دائم در این تالاب حضور دارند)، پلیکان پا خاکستری، حواصیل بزرگ، حواصیل زرد، حواصیل هندی، بوتیمار کوچک، اردک سر سیاه، اردک بلوطی، عقاب دریایی دم سفید و عقاب شاهی محسوب می شود.

 گونه های مهم گیاهی منطقه عبارتند از: اویار سلام، لویی، نیلوفر آبی، جگن و علف شور.

مسیر دسترسی به تالاب شادگان:

جنوب جلگه خوزستان حد فاصل شهرستان‌های شادگان، آبادان، ماهشهر

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خوزستان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها