ضرورت حمایت از کشت گلخانه ای | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ضرورت حمایت از کشت گلخانه ای

  • پنجشنبه 29 مهر 1400 04:29
  • شناسه 77750
ضرورت حمایت از کشت گلخانه ای

آقایان پرویز اوسطی نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس و محمد بلاغی رئیس اتحادیه گلخانه داران کشور در گفتگو با برنامه نبض کشاورزی به بررسی مشکلات نهاده های باغبانی و ضرورت حمایت از کشت گلخانه ای پرداختند.

آقای پرویز اوسطی نایب رئیس کمیسیون کشاورزی کشور گفت: در تاریخ 1400/4/19 مصوبه ای برای حمایت از کشاورزان به تصویب رسید که درآن موضوعات مهمی مطرح شده است. اولین موضوع، تخصیص اعتبارات در حوزه کشاورزی و آب برای کشت، و انتقال آب با محوریت وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی است. دوم، بخشش سود و جریمه و دیرکرد وام کشاورزانی که سررسید وام هایشان منتهی به سال 1400 است که به دلیل خشکسالی امسال، سود و جریمه و دیرکرد ها بخشیده شده و اصل وام به مدت 3 سال مجددا امحال و تثبیت می شود.

وی کفت: این طرح به زودی اجرایی شده و کشاورزان می توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

اوسطی گفت: در حوزه کشاورزی بر اساس اسناد بالادستی دو راهبرد اصلی داریم. اول امنیت غذایی پایدار با تامین ظرفیت های داخلی و صیانت از منابع داخلی و تولید، دوم، تامین معیشت و اشتغال پایدار برای جوامع روستایی، عشایری و کشاورزی کشور.

ایشان ادامه داد: کشاورزی پایدار بر اساس حفظ منابع پایه تولید و اقتصادی کردن تولید امکان پذیر است. در طی سنوات پس از انقلاب توانستیم محصولات کشاورزی را از 30 میلیون تن به 130 میلیون تن در سال افزایش دهیم ولی در بحث حفظ منابع پایه تولید مثل آب، خاک و حفظ منابع جنگلی عملکرد مناسبی نداشتیم.

وی با بیان این که منابع آبی کشور در وضعیت بحرانی است گفت: خشکسالی اخیر تهدیدی برای امنیت غذایی کشور محسوب می شود. کشور ما در زمره کشورهای خشک قرار دارد. بیش از 80 درصد اقلیم کشور خشک و نیمه خشک است از این رو کشت گلخانه ای راهکار مناسبی است تا با اتکا به آن بتوانیم تولید محصولات باغبانی را 10 تا 12 برابر کنیم.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با افزایش کشت گلخانه ای مصرف آب را نسبت به کشاورزی فضای باز به میزان قابل توجهی کاهش می دهیم. افزایش سطح زیر کشت محصولات گلخانه ای به صادرات نیز کمک می کند.

اوسطی گفت: با طرح توسعه گلخانه ها در راستای اقتصاد مقاومتی قرار است 48 هزار هکتار به زمین های زیر کشت گلخانه ای اضافه شود. از سال 95 تا کنون 87 درصد این امر محقق شده است. با افزایش سطح زیر کشت گلخانه ای 21 میلیون تن محصولات باغبانی خواهیم داشت که تا سال 1404 علاوه بر تامین نیازهای جمعیتی 92 میلیون نفری در آن سال، 9 میلیون تن نیز از محصولات مازاد را صادر می کنیم.

آقای محمد بلاغی رئیس اتحادیه گلخانه داران کشور گفت:  چند سال است که وزارت جهادکشاورزی نهاده های بخش باغبانی را از بودجه حذف کرده در حالی که در بودجه سال 1400 حدود 1200 میلیارد تومان برای نهاده های کشاورزی در نظر گرفته شده است. 

وی گفت: تکنیکال نهاده های بخش گلخانه ای تخصصی است و از طریق شرکت خدمات و نهاده های کشاورزی توزیع می شود. این مواد تکنیکال اولیه از کشورهایی مثل هند و چین وارد می شوند و به دلیل حجم ترافیکی بالا در بنادر باقی می مانند تا بعد از مراحل ترخیص و باربری به دست باغبان برسند. دپو شدن نهاده ها در بنادر و دیر رسیدن آنها به دست مصرف کنندگان هم یکی دیگر از مشکلات این حوزه است.

ایشان ادامه داد: با دیر رسیدن نهاده ها به دست باغبانان، زمان کشت محصول از دست رفته و بازار از محصول خالی می شود در نتیجه قیمت افزایش می ابد. با توجه به افزایش قیمت محصولات، عملا توانایی رقابت با بازار کشورهایی مثل روسیه، ترکیه و آذربایجان را از دست می دهیم.

بلاغی با بیان این که معضل اصلی در این حوزه نبود نهاده های کشاورزی است گفت: 95 درصد از بزرهای انواع صیفی جات و سبزی وارداتی هستند و تنها یک شرکت دانش بنیان تا به حال توانسته است با تولید بذر گوجه فرنگی، فلفل وخیار به تولیدات گلخانه ای کمک کند.

وی گفت: حتی این شرکت هم یارانه ای دریافت نمی کند تا بتواند تولیدات داخلی را افزایش دهد. اخیرا با ورود بذرهای آلوده به ویروس به کشور بسیاری از گلخانه ها ازبین رفته اند. 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «گفتگوی روز»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها