اهمیت کشت گیاهان دارویی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

اهمیت کشت گیاهان دارویی

  • چهارشنبه 10 آذر 1400 20:29
  • شناسه 78368
اهمیت کشت گیاهان دارویی

آقایان محمدباقر رضایی رئیس اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران، محمدعلی رضایی رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان گیاهان دارویی و وحیدرضا بهشتی مدیرشرکت داروسازی گیاهی به بررسی کشت گیاهان دارویی و مشکلات این حوزه پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، آقای محمدباقر رضایی رئیس اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران در گفتکو با برنامه نبض کشاورزی گفت: تغییرات اقلیم در کره زمین زندگی بشریت را تحت تاثیر قرار داده است. یکی از راهکارهای مقابله با تغییر اقلیم کشت گلخانه ای و دیم کاری محصولات است. در واقع توسعه کشاورزی باید بر مبنای میزان آب موجود صورت بگیرد. تا به حال کشاورزان به حوزه کشت گیاهان دارویی وارد نشده اند و همواره برداشت گیاهان دارویی از طبیعت انجام شده است. در حال حاضر مبنای انجمن و اتحادیه گیاهان دارویی، آموزش است که با ایجاد کارگاه های تخصصی و استفاده از اساتید مجرب انجام می شود. هیچ شخصی بدون آموزش در این حوزه نباید به تولید روی آورد.

وی افزود: زراعت زعفران از محل های سنتی و قدیمی کاشت به کل کشور گسترش یافته و کشاورزان این محصول بدون توجه به شرایط و عوامل رشد این گیاه که در کیفیت آن تاثیر دارد، اقدام به کاشت کرده اند. یک تیم تحقیقاتی شامل ۶۰ محقق بیش از ۲۵ سال روی اسانس استخراج شده از گل محمدی در حال فعالیت هستند تا بهترین نوع اسانس را به بازار ارائه کنند. ایران دارای ۳ تا ۵ گونه از گیاهان دارویی است که خاص اقلیم کشورمان است.  زیرساخت های کشت این گیاهان آماده شده است اما تکنولوژی اصلاح و فرآوری آن در کشور وجود ندارد. گل محمدی، آویشن، بابونه و زعفران از این گونه ها هستند. 

رضایی گفت: در کشت گیاهان دارویی فرآوری محصولات نکته مهمی است. تولیدکنندگان تک محصول باید توجه داشته باشند استخراج عرقیات از هر گیاه دارویی ممکن نیست. آروماتوگرافی یا فرآیند معطرسازی در جهان از اهمیت فراوانی برخوردار است. این فرآیند بر روی گیاهانی مثل نعنا و گل محمدی انجام می شود.
وی ادامه داد: زنجیره ای برای تولید گیاهان دارویی در کشور وجود ندارد. در فصل بهار حدود چهارهزار کارگاه استخراج عرقیات سنتی در کشور شروع به کار می کنند و بعد از گذشت حدود یک ماه تمام این کارگاه ها تعطیل می شوند. تکنولوژی استفاده شده در این کارگاه ها همان روش های قدیمی تقطیر است که در آن مولکول های ارزشمند آروما در هوا پخش شده و از بین می روند.

آقای محمدعلی رضایی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان گیاهان دارویی گفت: در کشور زنجیره کشت، تولید، فرآوری و صادرات گیاهان دارویی وجود ندارد. کشاورزی گیاهان دارویی نیازمند آموزش است تا کشاورز بداند در چه مناطقی با توجه به شرایط آب و هوایی، چه گیاهی قابلیت رشد دارد. کشورمان با داشتن اقلیم های مختلف، توانایی پرورش ۵ محصول اصلی که خواستگاه آن ایران است را داراست. متاسفانه های ناپیوسته بروکراسی و اداری با مدیریت ناکارآمد مانع از کشت و تولید این محصولات شده است. در برخی مناطق حمایت از کشت انجام نشده یا در برخی مناطق این حمایت بیش از اندازه بوده است. 

وی ادامه داد: مهمترین مسئله در بخش خصوصی، امنیت سرمایه گذاری در هر حوزه است. در اتحادیه گیاهان دارویی بیش از ۱۰۰ شرکت با کیفیت بالا در حال فعالیت هستند که بیش از ۵۰ سال قدمت دارند. این شرکت ها در زمینه کشت و تولید محصولاتی مثل گل محمدی به فعالیت مشغولند. عدم هماهنگی بین وزارت جهاد کشاورزی و صنعت، اتحادیه صادرکنندگان برای کشت و تولید دچار مشکلاتی هستند.

رضایی گفت: اتحادیه صادرکنندگان و تولید کنندگان گیاهان دارویی به همراه جمعی از دانشجویان، استادان و افرادی که اطلاعات مفیدی در مورد گیاهان دارویی دارند، سامانه ای تحت عنوان سامانه اطلاعات جامع گیاهان دارویی در کشور ایجاد کرده است. در این سامانه گروه های کشت، تولید و فن آوری و صادرات به تناسب حوزه به فعالیت مشغولند. همچنین اطلاعات زراعی مربوط به ۹۹ درصد از کشاورزان هر منطقه در این سامانه بارگذاری شده است. سازمان توسعه تجارت هم برای مشارکت در این سامانه اعلام آمادگی کرده است. شرکت های بزرگ می توانند با مراجعه به این سامانه محصولات موردنظر خود را از کشاورز مربوطه خریداری کرده و به مصرف برسانند. این عمل اشتغالزایی، ایجاد ارزش افزوده و ارز آوری را برای کشور به دنبال خواهد داشت.

آقای وحید رضا بهشتی مدیر شرکت داروسازی گیاهی در برنامه نبض کشاورزی گفت: مجموعه داروسازی ما جزو اولین شرکت های داروسازی بوده که در سال ۶۳ تاسیس شده است. در این مجموعه تولید فرآورده های گیاهی و تبدیل آن ها به فرآورده های دارویی انجام می شود.  هم اکنون داروسازی گیاهی در کشورهای غربی و آمریکا در حال افزایش است. در ایران با توجه به گرایش دیرینه مردم به استفاده از داروهای گیاهی و طب سنتی بازار گیاهان دارویی روز به روز در حال توسعه است.

وی گفت: در سراسر کشور ۳۶۰ شرکت فعال داریم که همه نیازهای مربوط به کشت داروهای گیاهی را تامین می کنند. با توجه به سرمایه گذاری بخش خصوصی در تولید فرآورده های گیاهی و همکاری با کشاورزان، می توان بخشی از تولیدات را به عنوان فرآورده های گیاهی وارد بازار کرد. صنعت داروسازی با دانشگاه ها و محققین این صنعت، ارتباط موثری دارد. بسیاری از محصولات گیاهی با تایید سازمان غذا و دارو در دوران بیماری کرونا استفاده شد. با هماهنگی بین کشاورزان و اتحادیه و عقد قرارداد، داروهای مورد نیاز صنعت داروسازی تامین شده است..

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «گفتگوی روز»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها