نوسان قیمت ارز در پی مذاکرات برجام | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

نوسان قیمت ارز در پی مذاکرات برجام

  • شنبه 13 آذر 1400 16:03
  • شناسه 78417
نوسان قیمت ارز در پی مذاکرات برجام

آقایان محمدکشتی آرا رئیس اتحادیه طلا و جواهر ایران و کامران سلطانی زاده عضو کانون صرافان ایران در گفتگو با شبکه ایران کالا نوسانات قیمت ارز و طلا در کشور را بررسی کردند.

آقای محمد کشتی آرا رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور با توجه به نوسانات قیمت ارز در کشور، در گفتگویی با شبکه ایران کالا گفت: قیمت طلا و سکه در کشور با توجه به دو شاخص اصلی تعیین می شود. این دو شاخص شامل قیمت ارز و قیمت جهانی طلاست. در هفته گذشته میزان اونس طلا در بازارهای جهانی کاهش یافته و امروز هم نسبت به متوسط قیمت هفته گذشته ۹ دلار کاهش یافته است. اما قیمت ارز با توجه به مذاکرات برجام از عصر دیروز سیر صعودی داشته و این افزایش قیمت تاثیر خود را در قیمت طلا و سکه نشان داده است.

وی ادامه داد: امروز سکه طرح قدیم با ۴۰۰ هزار تومان افزایش، ۱۲میلیون هشتصد هزار تومان و  سکه طرح جدید با حدود ۴۵۰ تا ۴۸۰ هزار تومان افزایش، ۱۳میلیون و سی هزار تومان در بازار به فروش رسید که این افزایش قیمت در ۱۴ ماه گذشته بی سابقه بوده است. همچنین نیم سکه با ۲۰۰ هزار تومان افزایش، ۶میلیون و هفتصد هزار تومان، ربع سکه ۳میلیون و هشتصد هزار تومان و سکه یک گرمی با قیمت ۲میلیون و سیصدوپنجاه هزار تومان معامله شدند.

کشتی آرا گفت: افزایش قیمت ارز و قیمت اونس جهانی باعث شده قیمت طلای آب شده هم سیر صعودی داشته و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز حدود ۴۰ هزارتومان افزایش قیمت داشته است. هم اکنون میزان عرضه و تقاضا در بازار کاملا متعادل است. حباب سکه در بازار حدود ۲۹۰ هزار تومان است که نسبت به هفته گذشته ۲۰ هزار تومان افزایش داشته است. با توجه به تعطیل بودن بازار جهانی در فردا، تا دوشنبه تغییر عمده ای در قیمت ارز نخواهیم داشت.

آقای کامران سلطانی زاده عضو کانون صرافان ایران در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: به دلیل عدم شفافیت و غیرقابل پیش بینی بودن مذاکرات برجام، روند این مذاکرات بر قیمت ارز تاثیراتی داشته است. از پنجشنبه گذشته دلار با متوسط قیمت ۲۹هزار و سیصد تا ۳۰هزار و سیصد تومان در بازار در حال معامله است. در پی تاثیرات برجام بر بازار ارز هنوز هموطنان تصمیم به خرید نگرفته اند. البته در صورت افزایش تقاضا قیمت ارز هم افزایش خواهد یافت.

وی افزود: هم اکنون دلار در بازار آزاد بین ۳۰هزار و دویست تا ۳۰هزار و سیصد تومان در حال داد وستد است. میانگین قیمت دلار در صرافی های کل کشور ۲۷هزار و نهصد تومان، هر یورو ۳۲هزار و صد تومان و هر لیر ترکیه دوهزار و پانصد تومان است. سیر صعودی قیمت دلار باعث ریزش شاخص بورس کشور شده است و مردم با ریزش شاخص سرمایه خود را به سمت بازار ارز و طلا سوق خواهند داد و همین امر باعث افزایش قیمت ها به صورت تصاعدی می شود. با توجه به این موقعیت تیم اقتصادی دولت باید برای جلوگیری از شوک های احتمالی برنامه ریزی دقیقی داشته باشد تا بتواند روند صعودی ارز را نزولی کنند.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «گفتگوی روز»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها