آغاز توافق ۲۵ ساله ایران و چین | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

آغاز توافق ۲۵ ساله ایران و چین

  • یکشنبه 26 دی 1400 03:02
  • شناسه 89058
آغاز توافق ۲۵ ساله ایران و چین

آقایان علی سعدوندی اقتصاددان، سید کمیل طیبی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان، عباس مقتدای خوراسگانی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و مجیدرضا حریری رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین قرارداد ۲۵ ساله ای که بین ایران و چین منعقد و آغاز به کار کرده را بررسی کردند.

آقای مجید رضا حریری رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در گفتگو با برنامه چشم انداز کفت: سند همکاری ۲۵ ساله بین ایران و چین نه قرارداد است و نه توافق نامه، بلکه سندی است که در فروردین گذشته بین دو کشور منعقد شده است. این سند در زمینه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، نظامی، امنیتی، تکنولوژی و انسانی امضا شده است و دو کشور در همکاری در این زمینه ها به توافق رسیده اند تا در بلند مدت در زمینه های ذکر شده با یکدیگر تعامل کنند. هر قراردادی شامل نکات فنی، حقوقی، بیمه ای و بانکی است و شرح وظایفی در زمینه های ذکر شده در آن سند همکاری وجود دارد که باید انجام شود. کشور ما می تواند با بسیاری از کشورها مراودات تجاری داشته باشد.

ایشان گفت: میزان داشته ها و توقعات در این گونه همکاری ها کاملا مشخص است. داشته های کشور ما شامل منابع زیرزمینی مثل هیدروکربن ها و کانی های فلزی و غیر فلزی است که در این سند همکاری جزو آورده های کشور محسوب می شود. در مقابل انتظار داریم این کشور در توسعه زیرساخت ها از قبیل راه آهن، جاده، ریل گذاری، فرودگاه، خرید کشتی، ناوگان هواپیمایی، نیروگاه و... با کشورمان همکاری کند زیرا کشورمان نیازمند رشد و توسعه زیرساخت ها است. طبیعی است که پرداخت کشورمان از طریق منابع نفتی و معدنی است که یا به شکل مستقیم مثل نفت، گاز، پتروشیمی و مواد معدنی صورت می گیرد و یا به شکل سرمایه گذاری  مستقیم در این حوزه ها خواهد بود. کشور چین با سرمایه گذاری در این بخش ها می تواند بخشی از محصول نهایی را به عنوان سهم آورده از کشور خارج کند.

حریری گفت: چین بزرگترین خریدار مواد اولیه و انرژی در دنیاست. هم اکنون که بیشترین صادرات کشور شامل محصولات با پایه نفتی یا کانی است به راحتی زمینه مهیا است تا بتوانیم با این کشور تعامل کنیم. در مورد تجارت با کشوری مثل روسیه که خود دارای منابع نفت و گاز بوده و محتاج تکنولوژی و زیرساخت است، تجارت از نوع موازی و همگن خواهد بود اما تجارت شکل گرفته بین ایران و چین به شکل مکمل است زیرا این کشورها دارای ثروت و تکنولوژی است و عقد قرارداد بلند مدت با چین برای کشورمان مطلوب است.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در ادامه گفت: ابتکاری به نام کمربند جاده ای طرحی است که در آن چین در نظر دارد با هر نقطه ای از جهان که درقالب این نقشه راه قرار می گیرد وارد تجارت شود. کشور ما به لحاظ موقعیت جغرافیایی امکان انتقال از شرق به غرب آسیا، ترکیه و اروپای شرقی را داراست. حتی توسعه راه آهن تهران-مشهد و تبدیل آن به یک راه آهن پرسرعت برقی می تواند در قالب این مسیر قرارگیرد زیرا چین برای انتقال منابع از شرق به غرب به آن احتیاج دارد. این سند در سال ۲۰۱۳ از طرف چین مطرح شد و در سال ۲۰۱۴ کتابی در چین چاپ شد که در آن تهران یکی از مسیرهای نام برده شده در جاده ابریشم بود. ما باید از این قرارداد نهایت استفاده را ببریم.

آقای سید کمیل طیبی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت: از منظر بین الملل وقتی تفاهم نامه ای مورد ارزیابی قرار می گیرد که از نظر علمی و اقتصادی توجیح داشته باشد. در تجارت بین الملل موضوع اصلی تجارت آزاد بر اساس مزیت نسبی و رقابتی بنگاه ها، شرکت ها، صنایع و بخش اقتصادی است تا از این طریق از منابع تجاری بهره مند شویم. این پتانسیل های تجاری و مزیت ها باعث می شود تا باصرف هزینه کمتر بتوانیم محصولات خود را صادر کنیم.

وی گفت: قرارداد ۲۵ ساله با چین به عنوان یک شریک تجاری با ثبات برای کشور مفید است و تبادلات کشور را از این وضعیت فعلی نجات می دهد. از جهتی دیگر چین کشوری است که اقتدار اقتصادی دارد. اگرچه زمانی با کالاهای بنجل تجارت خود را گسترش می داد اما امروزه این طور نیست و چین دارای مزیت های نسبی و رقابتی است. به همین دلیل چین بازارهای مهم مثل بازارهای آمریکا و اروپا را پوشش می دهد. این کشور بر اساس تقاضا و سلایق کشورها محصول تولید می کند. به همین دلیل در سال های اخیر حتی در زمان شیوع کرونا از نظر اقتصادی کمتر آسیب دید.

این استاد دانشگاه در برنامه چشم انداز گفت: از منظر بین الملل چین به عنوان یک هم پیمان اقتصادی مناسب برای سایر کشورها مطرح است زیرا این کشور مزیت های زیادی دارد. البته امیدواریم در ین سند انحراف از تجارت رخ ندهد. بعد از اجرایی شدن این سند مهمترین کار ، مطالعه و انجام کار کارشناسی بر روی این سند همکاری است. این سند شامل تعهداتی است که به تفاهم دو کشور رسیده و می توانیم از آن به عنوان الگوی مناسب تجارت استفاده کنیم که در تجارت بین الملل برد برد محسوب می شود زیرا بزرگترین منفعت این نوع تجارت تجارت آزاد است. رقم سرمایه گذاری در این سند بالغ بر ۴۰۰ میلیارد دلار است.

آقای علی سعدوندی که به عنوان اقتصاددان مهمان برنامه چشم انداز بود در این برنامه گفت: ایرانی ها یک خصوصیت خاص خود دارند و آن ترس از افراد خارجی است که این خصیصه به دلیل برخوردها و تجارب منفی است که طی سالیان با افراد خارجی داشتیم. این بدبینی مختص به غرب و اروپا نیست بلکه در عمق باطن مردم کشور است و باید از این خارجی هراسی برحذر باشیم و از این نوع همکاری ها استقبال کنیم. 

وی ادامه داد: در صورت تصویب این قرارداد ۲۵ ساله اقتصاد کشور به سمتی سوق می یابد که در صورت وجود همت و انگیزه، منجر به ایجاد وضعیت مطلوب می شود. این قرارداد می تواند بین ایران و اروپا و سایر کشورها نیز ایجاد شود. همانطور که در اروپا بعد از جنگ های جهانی و اتفاقات رخ داده، همه کشورها تصمیم گرفتند مرزهای تجاری را بر روی یکدیگر گشوده و آزادی در تجارت حکمفرما شود امیدواریم این اتفاق در منطقه هم ایجاد شود.

وی باگریز بر تمدن ۲۵۰۰ ساله ایران و روابط بین الملل اش با سایر کشورها گفت: ایران با چنین پیشینه تاریخی با وجود اقوام و زبان ها و فرهنگ های مختلف در تجارت دنیای قدیم و تعامل با کشورها موفق بود بنابراین امروز هم می تواند این تعاملات را برقرار کند. با عقد سند همکاری ۲۵ ساله بین دو کشور بابی برای ایجاد تعامل با سایر کشورهای منطقه مثل هند نیز گشوده خواهد شد. همانطور که ۳۰ سال پیش تمام کشورهای دنیا مثل اروپا و آمریکا برای تجارت به سمت چین سرازیر شدند و از رشد و پیشرفت سریع چین منتفع شدند و در کنار این کشور رشد کردند ما هم می توانیم از این فرصت استفاده کنیم و با سیاست تعادلی با تمام قوا پیش برویم.  

این اقتصاددان گفت: ما می توانیم با کشورهایی مثل هندو روسیه هم قرارداد ۲۵ ساله و یا حتی قراردادهای مادام العمر در حد اتحاد امضا کنیم. ما در هر زمان با استفاده از روابط توانستیم دست آوردهای قابل ملاحظه ای داشته باشیم. بسیاری از دانشمندان هسته ای کشور که به وجود آورنده پیشرفت های زیادی در زمینه دانش هسته ای هستند در دانشگاه های اول دنیا تحصیل کردن و به کشور بازگشتند. درواقع هیچ کشوری از رابطه با سایر کشورها ضرر نکرده مگر این که خودش تن به خفت داده باشد. سند همکاری بین ایران و چین بیش از یک سال است که به امضا دوطرف رسیده ولی تا زمانی که نتایج ملموسی از این سند حاصل نشده مشخص نمی شود یک دست آورد است یا خیر.

آقای عباس مقتدای خوراسگانی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با برنامه چشم انداز گفت: با ورود آقای امیرعبدالهیان به چین و تدارک هایی که از قبل دیده شده بود روند اجرایی این سند آغاز شد و این سند در حال حرکت برای به ثمر رسیدن و شکوفایی است. طبق این سند یک نظم نوین آسیایی در حال شکل گیری است. همانطور که اتحادیه اروپا در دهه ۹۰ شکل گرفت در آسیا نیز کشورها می توانند توانمندی های اقتصادی خود را نشان دهند.

ایشان گفت: سیاست اول نظام جمع آوری سرمایه برای کشور است. در بیانیه گام دوم که سند بالادستی محسوب می شود آمده است که باید با شناسایی ظرفیت های اقتصادی کشور و تعامل با دنیا اقتصاد بهبود یابد. ایران با فروش مواد اولیه و نفت هزینه این همکاری را پرداخت می کند. در واقع بدون این که به کسی باج بدهیم و منافع ملت را ندیده بگیریم رویکردی در پیش گرفتیم که با جذب سرمایه بتوانیم فعالیت های مهمی را در کشور انجام دهیم. ما درب تعامل را بر روی هیچ کشوری نبسته ایم بلکه کشورهای اروپایی با بدعهدی به ما فهماندند که قابلیت انجام تعامل ندارند.

مقتدای خوراسگانی گفت: ما به دنبال موارد مشترک با کشورها هستیم و این سند همکاری بعد از عملیاتی شدن و سرمایه گذاری از سوی چین در بخش معادن و زیرساخت ها عملیاتی می شود. این سند در قالب قراردادهای همکاری دوجانبه در زمینه های تجاری، انرژی، زیرساخت، علم و فن آوری، همکاری های دانشگاهی، گردشگری و... انجام شده است و مطابق اصل ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی در زمینه عهدنامه ها، قرارداد و موافقت نامه هایی که جنبه بین المللی دارد باید به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است. طبق این قرارداد سرعت خلق شرکت ها در ایران شدت گرفته و منافع ملی  حاصل می شود و سرمایه تبدیل به درآمدزایی روزانه شده که همین امر بهبود وضعیت اقتصادی را رقم خواهد زد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارحی مجلس گفت: کشورمان ۱۸۵۰ کیلومتر مرز دریایی  دارد و کشوری است که توانسته با ایجاد امنیت بر امنیت انرژی جهان تاثیر بگذارد. ما توانسته ایم با قدرت انرژی خود را به فروش برسانیم و امنیت آن را تامین کنیم. ما آماده ایم در غالب منافع ملی با سایر کشورها همکاری داشته باشیم. در حال حاضر چین شریک تجاری ۷۴ کشور دنیاست. از طرفی کشورمان بیشترین آمار مهندسین دنیا به نسبت جمعیت را دارد که ظرفیت مهمی است. کشورهایی که می خواهند امنیت نفتی داشته باشند بدون ایران به این مهم دست نخواهند یافت.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «گفتگوی روز»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها