وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن بدون ضامن | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن بدون ضامن

  • چهارشنبه 29 دی 1400 14:06
  • شناسه 89115
وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن بدون ضامن

آقای محمدرضا میرتاج الدینی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس حذف ارز ترجیحی از بودجه ۱۴۰۱، کاهش تورم و وام مسکن بدون ضامن را بررسی کرد.

به گزارش پایگاه اصلاع رسانی شبکه ایران کالا آقای محمد رضا میرتاج الدینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با این شبکه گفت: امروز در کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ در بخش منابع درآمدی دولت در حال بررسی است. درضمن کمیسیون تلفیق مجوز واردات ۵۰ هزار دستگاه خودرو سواری و ۱۰ هزار دستگاه خودرو سنگین و ماشین آلات راه سازی، معادن، تریلی، کشنده و.. را برای سال آینده تصویب کرد. این تصمیم اگر در صحن علنی مجلس تصویب و به تایید شورای نگهبان هم برسد در سال آینده واردات خودرو به شکل مدیریت شده بازار خودرو را سرو سامان خواهد داد.

ایشان در مورد سرفصل های اصلی بودجه گفت: دولت در تلاش است با کنترل بانک ها میزان خلق پول و رشد حجم نقدینگی را مدیریت کند. کسری تراز عملیاتی دولت در سال جاری ۴۴۰ هزار میلیارد بوده که این رقم در بودجه ۱۴۰۱ به ۳۰۱ هزار میلیارد رسیده و حدود ۳۰ تا ۳۴ درصد بهبود داشته است. با کنترل حجم نقدینگی، نرخ تورم هم کنترل خواهد شد. در بودجه ۱۴۰۱ رشد اقتصادی ۸ درصد در نظر گرفته شده که ۴/۵ درصد آن با سرمایه گذاری و ۳/۵ درصد آن از طریق بهره وری تامین خودهد شد. مبحث دیگری که در کارگروه های مجلس و دولت درحال بررسی است ولی هنوز به کمیسیون تلفیق نرسیده حدف ارز ترجیحی است. هم دولت و هم مجلس موافق حذف آن هستند. درحقیقت حدف ارز ترحیحی به معنای حذف یارانه ها نیست بلکه آشکار کردن یارانه پنهان در کالاهای مشمول ارز ترجیحی است. قرار شده در صورت حذف ارز ترجیحی کارت یارانه ای در اختیار خانواده ها قرار می گیرد که می توانند کالاهای مورد نیاز خود را باقیمت مصوب از فروشگاه ها خریداری کنند. این کار باعث کاهش تورم خواهد شد. هرچقدر حدف این سیاست را به زمان دیگری موکول کنیم این کار سختتر خواهد شد و ما همیشه زمان را از دست می دهیم.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: ۸ میلیارد دلاری که مجلس برای دولت درغالب ارز ترجیحی مصوب کرده بود کفاف نداد و مجلس مجبور شد رقم آن را دوبرابر کند. میزان هزینه های دولت با این روند در سال آتی به ۱۸ میلیارد دلار خواهد رسید که ممکن است شامل کل درآمدهای دولت باشد بنابراین دولت ناچار است از بانک مرکزی استقراض کند و بانک مرکزی هم برای تامین آن مجبور به چاپ پول می شود که خود این عمل ۲۸ درصد تورم ایجاد می کند. با حدف ارز ترجیحی قیمت ها کنترل شده و میزان واردات محدود می شود. این ارز به شکل بی رویه استفاده می شود. دولت می تواند با مدیریت عرضه کالا و یارانه ای که به صورت کارت در اختیار مردم قرار می دهد می تواند این مسئله را مدیریت کند.

میرتاج الدینی گفت: دولت در خصوص مسکن برنامه های خوبی در نظر دارد و قصد دارد از قانون جهش تولید مسکن که در مجلس تصویب شده استفاده کند. در نهضت مسکن چند آیتم وجود دارد که در صورت رعایت شدن آن ها این موضوع به سرانجام می رسد. یکی از این آیتم ها وام مسکن است. در گذشته مردم برای گرفتن وام به ضامن احتیاج داشتند و وام هم در حد کفاف نبود. دولت تصمیم گرفته ۱۰۰ میلیون تومان وام مسکن بدون ضامن در اختیار مردم قرار دهد که خود واحد مسکونی تا زمان تسویه وام در تملک بانک باقی می ماند اما بانک ها هنوز از این قانون تمکین نکرده اند. مجلس از بعد نظارتی این کار را دنبال خواهد کرد تا بانک ها مکلف به انجام آن شوند. جهش تولید مسکن باعث کاهش قیمت مسکن، افزایش اشتغال و رضایت در جامعه می شود. مسکن موتور پیشران اقتصاد کشور است و امیدواریم این مصوبه با حمایت مجلس و تلاش دولت اجرایی شود.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «گفتگوی روز»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها