جزئیات واردات خودرو | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

جزئیات واردات خودرو

  • چهارشنبه 29 دی 1400 14:55
  • شناسه 89116
جزئیات واردات خودرو

آقای زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه حذف ارز ترجیحی و واردات خودرو را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا آقای زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: در این مصوبه با واردات ۵۰ هزار دستکاه خودرو سواری و ۱۰ هزار دستگاه خودرو سنگین، ماشین آلات راه سازی و معادن موافقت شد و در ردیف درآمدی ایجاد شده تا سقف ۶۰ هزار میلیارد تومان نسبت به آن تعرفه ورودی که در هیئت وزیران مصوب می شود برای تامین زیرساخت ریل و قطار، جاده های روستایی و مناطق محروم از محل ارز غیر صادراتی در نظر گرفته شده که باید در صحن علنی مجلس تصویب و سپس به تایید شورای نگهبان برسد. در حال حاضر فعلا شرایط خاصی برای این خودروها از نظر حجم موتور و قیمت در نظر گرفته نشده است. در صورت تصویب این طرح دولت و سازمان برنامه و بودجه آیین نامه ای برای نحوه ورود این کالاها و نوع کیفیت آن ها تعیین خواهند کرد. این طرح دارای موافقان و مخالفان زیادی بود ولی در نهایت طرح آقای میرتاج الدینی با اکثریت آرا تصویب شد. با تصویب این طرح در بهبود کیفیت خودروهای داخلی رقابت ایجاد می شود، در ضمن کاهش قیمت خودرو برای مصرف کنندگان کاملا مطلوب خواهد بود.

ایشان در مورد حذف ارز ترجیحی از لایحه دولت گفت: ارز ترجیحی از سال ۹۷ برای تمام کالاها در نظر گرفته شد و سپس به ۲۵ قلم کالا در سال های بعد کاهش پیدا کرد. در حال حاضر این ارز برای واردات ۱۷ قلم کالا حذف شده و ۸ قلم باقی مانده شامل دارو و تجهبزات پزشکی مصرفی و سایر کالاهای غیر دارویی است. ارز ترجیحی عملا در لایحه دولت حذف شده و در تبصره ۱۴ برای جبران دارو، نان و گندم به صورت ریالی لحاظ شده است اما مقرر شده کمیته ای با همکاری دولت و مجلس در کمیسیون تلفیق تشکیل شود تا این در طرح آن جا مورد تصویب قرار گیرد و بعد از آن در مورد حذف یا ابقای این طرح تصمیم خواهیم گرفت.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه گفت: تورم حاصل از حذف ارز ترجیحی مقطعی خواهد بود ولی نرخ تورم در میان مدت و بلند مدت روند نزولی خواهد داشت. ما باید منابع ارزی خود را با توجه به شرایط تحریم و کمبود ارز مدیریت کنیم. در صورت حذف ارز ترجیحی برنامه های جبران معیشتی در نظر داریم. دولت در لایحه تصویب کرده در صورت حذف این ارز بانک مرکزی کارت های الکتریکی صادر می کند تا کالاها با قیمت مصوب از طریق این کارت ها در اختیار مردم قرار گیرد. به این شکل از تولید داخلی هم حمایت شده و معیشت مردم هم مدنظر قرار می گیرد زیرا معیشت مردم خط قرمز دولت است.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «گفتگوی روز»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها