روستای تنگ کنارک | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

روستای تنگ کنارک

  • دوشنبه 21 بهمن 1398 20:55
  • شناسه 41406
 روستای تنگ کنارک

تنگ روستایی از توابع شهرستان کنارک در استان سیستان و بلوچستان است که با گل فشان‌ ها و تلاقی کویر و دریایش شناخته می شود. منطقه ساحلی و دریایی تَنگ در جنوب سیستان و بلوچستان یکی از بکرترین مناظر ساحلی دریایی استان را دارد.

شهرستان کنارک که در جنوب شرق ایران و در سواحل زیبای دریای عمان قرار گرفته است، از دیرباز با اسکله صیادی بزرگ و فعالش یاد می ‌شود. سواحل شنی و ماسه ای و صخره ای، درخت انجیر معابد و تپه‌ های گل افشان از جاذبه‌ های دیدنی کنارک هستند. هم چنین این شهرستان دارای بخش ‌ها و روستاهایی است که آنها نیز با جاذبه ‌های طبیعی بکر و کم ‌نظیر شناخته شده اند. یکی از آنها بندر تنگ است. تَنگ یکی از روستاهای نمونه گردشگری شهرستان کنارک است که زیبایی‌ های ساحل آن گردشگران زیادی را به سمت خود جلب می کند. بندر تَنگ در سمت غرب کنارک واقع شده که با این شهر حدود ۸۰ کیلومتر راه زمینی دارد.

در این منطقه گردشگری می توانید  قایق سواری در دریای عمان، شترسواری و کویرنوردی را در کنار هم تجربه کنید. لازم به ذکر است که در هیچ نقطه ای از ایران تلاقی کویر و دریا به جز در شهرستان کنارک وجود ندارد. نقاطی از کشور کویر دارند، دریا دارند اما این دو را با هم ندارند، تماشای این منظره زیبا فقط در بندر تنگ وساحل درک شهرستان کنارک امکان پذیر است.

بندر تنگ

ساحل بندر تنگ
منطقه ساحلی و دریایی تَنگ در جنوب سیستان و بلوچستان یکی از بکرترین مناطق ساحلی دریایی استان است که به علت وجود آبسنگ های مرجانی، جنگل های مانگرو ،علف های دریایی و محل تخم گذاری لاک پشت های دریایی بسیار حائز اهمیت است. بندر تنگ به دلیل تلاقی کویر و دریا جذابیت های ویژه ای دارد.

هم چنین ساحل شب تاب بندر تنگ یکی از شگفت انگیزترین جاذبه گردشگری ایران است که تنها چند ماه از سال می توانید ببینید. این نورهای آبی در برخی شب های ماه های فصل تابستان و علی الخصوص پاییز و زمستان قابل مشاهده است. هنگامی که یکی دوساعت از تاریکی آسمان می گذرد شب تاب های آبی رنگ همراه با موج آب به ساحل می آیند. تعدادی زیادی از آنها در خاک ماسه ای ساحل می مانند و تعداد زیاد دیگری دوباره به آب برمی گردند. برای دیدن آنها باید جایی تاریک در ساحل پیدا کرد. این امواج آبی که به عنوان باکتری های نور افشان دریایی نیز شناخته می شوند، یکی از پدیده های زیستی است که باعث شده این منطقه زیبایی روزافزونی را به خود بگیرد و توانایی جذب گردشگر در سطح ملی و بین المللی را به دست آورد.

الماس های آبی مخصوصا در شب هایی که مهتابی نیست، به خوبی در ساحل تنگ قابل مشاهده است. نام علمی شب تاب های دریایی، فیتوپلانکتون هاست. این موجودات نوعی گیاه اقیانوسی هستند که نیمی از اکسیژن هوای دنیا را تولید می کنند. اگر تعداد بسیار زیادی از آ‌نها در آب تجمع کنند ممکن است رنگ آب را سبز (به خاطر داشتن سبزینه) یا به رنگهای دیگر تغییر دهند. عمر فیتوپلانکتون ها بسیار کم است و در عرض چند دقیقه ناپدید می شوند، بنابراین قابل جمع آوری و نگهداری نیستند. در چند سال اخیر تعداد فیتوپلانکتون‌هایی که به ساحل می‌آیند کمتر شده است. این نوع از سواحل در کشورهایی مثل سوئد، خلیج پورتوریکو، جزایر هاوایی، جزایر مالدیو، کامبوج و برمودا نیز وجود دارند.

ساحل شب تاب تنگ

ماهیگیری
با رسیدن به این روستا متوجه ماهیگیران بومی زیادی خواهید شد که در حال ماهیگیری هستند. منبع اصلی در آمد مردم این روستا ماهیگیری است که از این طریق امرار معاش می کنند، به همین منظور اسکله ‌ای در این بندر وجود دارد تا علاوه بر ماهیگیران، افراد عادی نیز بتوانند از دیدن این منظره لذت ببرند.

گل افشان های روستای تنگ
مهم ترین جاذبه گردشگری نزدیک به این روستا پدیده طبیعی گل ‌فشان‌ است که طی آن گل‌ و لای از زیر زمین مانند چشمه‌ به سطح زمین رسیده و شکل ماهوری به خود می ‌گیرد. معروف ترین گل فشان سیستان و بلوچستان که در نود کیلومتری غرب بندر کنارک و در مجاورت روستای تنگ، در میانه  دشت بزرگ کهیر واقع شده است. این گل فشان مهم ترین و شاخص ترین گل فشان ایران است.

نظریه های زیادی در مورد علت وقوع این پدیده کم نظیر مطرح شده است. از جمله این که با توجه به نزدیک بودن این منطقه به اقیانوس هند و نیز شکل خاص پوسته زمین در این ناحیه، پوسته اقیانوس با شیب بسیار تندی در زیر این منطقه به درون زمین فرو می رود که این امر موجب وارد آمدن فشارهای زیادی به پوسته زمین شده و این فشارها باعث خروج آب و گل و لای زیادی از داخل زمین به سمت بیرون می ‌شود.

گل افشان تنگ

مردم محلی نام "ناف دریا" را بر گل فشان تنگ گذاشته اند و معتقدند که فعالیت آن به دلیل جزر و مد دریا می باشد. از گل آن در زمینه درمان درد مفاصل و بیماری های پوستی و...بهره می برند، همچنین از آن در ساخت ظروف زیبای سفالی استفاده می کنند. بر اساس اطلاعات زمین شناسان، تنها در 24 منطقه ساحلی دنیا، این پدیده زیبا وجود دارد.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «سیستان و بلوچستان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها