شهر افوس | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

شهر افوس

  • دوشنبه 06 آبان 1398 09:11
  • شناسه 39983
شهر افوس

یکی از جاذبه های گردشگری در استان اصفهان است که به عنوان یکی از قطب های گردشگری وبه بام بلند ایران معروف است و دشت لاله های واژگون و ارتفاعات پر برف این ناحیه از جاذبه های طبیعی افوس است.

افوس يکي از شهرهاي استان اصفهان در بخش بوئين و مياندشت شهرستان فريدن است و داراي يک سرچشمه زيباست که از اوايل ارديبهشت تا پايان تيرماه منظره‌اي بسيار زيبا دارد.

افوس در ۳۸ کيلومتري غرب شهر داران مرکز فرمانداري فريدن بين روستاهاي شش جوان، بوئين، داش گسن و خويگان واقع است و تنوع آب و هوا و جنس خاک سبب رويش گياهان علفي و بوته‌اي خودرو در افوس مي‌گردد.

 

افوس

افوس

این شهر زیبا در دامنه کوه قوسي شکل به همين نام ايجاد شده اين کوه بلند و برف گير است برفش همگي و بدين علت جويبارهاي زيادي از اين کوه سرچشمه مي‌گيرد.

از معروف‌ترین آداب و رسوم مردم افوس، می‌توان به «مانگالی» و «جشن حکومت زن» اشاره کرد. این جشن هر ساله مصادف با زمان برداشت محصول، در حدود ۸۰ روز بعد از فروردین، جشنی در افوس برگزار می‌شود که به جشن حکومت زن، یا جشن محصول معروف است و آداب و رسوم، قوانین و مقررات خاص خود را دارد.

افوس

در نزد افوسی‌ها مفیدترین آنها وزمه باد است که خوش یمن نیز می‌باشد موقع وزش آن از اواخر اسفند ماه تا اوایل فروردین ماه است که بیش از ۲۰ روز ادامه دارد. وزش این باد برف های سنگین را می‌برد و درختان را بارور می‌سازد.

افوس

افوس

افوس

افوس

افوس

افوس

 

سرچشمه افوس در دل دامنه ارتفاعات سرسبز زاگرس+تصاویر

سرچشمه افوس، چشمه ای دائمی و پرآب است که در فاصله 2 کیلومتری جنوب شهر گردشگری افوس، غربی ترین شهر استان اصفهان و در ارتفاع حدود 2600 متری از سطح دریا واقع شده است.

این چشمه بر دامنه شمالی ارتفاعات پربرف افوس، از رشته کوه های مرکزی زاگرس قرار دارد و همه ساله پذیرای گردشگران فراوانی از سراسر کشور است.

آلاچیق های ساخته شده در اطراف رودخانه این چشمه، آب و هوای خنک در تابستان و چشم اندازهای بدیع کوهستان در بهار و تابستان، این منطقه را به یکی ار اهداف گردشگری دوستداران طبیعت تبدیل کرده است. بهترین زمان بازدید از این منطقه، نیمه اردیبهشت ماه تا آخر خرداد ماه است.

وجود کوه های بسیار بلند و بارندگی زیاد در فصول مختلف سال در فصل زمستان به صورت برف در ارتفاعات و ایجاد برف انبارهای فراوان در دره های عمیق و گودال ها باعث شده است که چشمه های بسیاری از این منطقه روان شود.

مهم ترین این چشمه ها چشمه بزرگ قبله ( سراب سرچشمه )می باشد. به همین علت شهر افوس را شهر چشمه ساران نیز می گویند.

سرچشمه تا شهر 3 کیلومتر فاصله دارد و در دل کوه واقع شده است. آب آن با جوشش از زمین و از ریشه کوه تامین کننده یکی از سرشاخه های زاینده رود می باشد.

طبیعت بکر و دست نخورده سرچشمه افوس بین شهر و سرچشمه و دامنه کوه قبله ساخته شده است و در اطراف آن، مناظر بسیار زیبا و طبیعی، چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

وجود مناظر طبیعی، دیدنی، و چشمه ساران فراوان ، سد خاکی در جوار مسیر ارتباطی شهر و سرچشمه و آب و هوای بسیار خنک در اوج گرمای تابستان باعث جذب گردشگران و دوست داران طبیعت به این منطقه شده است.

 

مسیر دسترسی

افوس در استان اصفهان و ۳۸ کيلومتري غرب شهر داران مرکز فرمانداري فريدن بين روستاهاي شش جوان، بوئين، داش گسن و خويگان واقع است.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «اصفهان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها