پارک جنگلی النگدره | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

پارک جنگلی النگدره

  • شنبه 23 آذر 1398 13:42
  • شناسه 40252
پارک جنگلی النگدره

پارک جنگلی النگدره به عنوان یکی از ۷ منطقه نمونه گردشگری ایران و همچنین پارک جنگلی شاخص شمال کشور انتخاب و معرفی شده است. داخل پارک جنگلی النگدره جاده ای آسفالته وجود دارد و هر کجای آن که بخواهید می توانید بنشینید و از طبیعت بی نظیر آن بهره ببرید.

پارک جنگلی النگدره به عنوان یکی از ۷ منطقه نمونه گردشگری ایران و همچنین پارک جنگلی شاخص شمال کشور انتخاب و معرفی شده است. داخل پارک جنگلی النگدره جاده ای آسفالته وجود دارد و هر کجای آن که بخواهید می توانید بنشینید و از طبیعت بی نظیر آن بهره ببرید.

پارک جنگلی النگدره به مساحت ۱۸۵ هکتار و در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان در مسیر جاده ناهار خوران قرار گرفته است.

 

 

برای رسیدن به النگدره باید از مرکز شهر گرگان دور شویم و خودمان را به بخش جنوب غربی شهر برسانیم. این پارک بخشی از جنگل های انبوه شمال کشور به حساب می آید و مهمترین انواع درختان این پارک جنگلی را انجیلی و ممرز ، توسکا ، لرگ ، افرا ، بلوط ، بید ، شیردار و خردمندی تشکیل می دهد. به دلیل وجود درختان سر به فلک کشیده و گذر رودخانه ای از میان آن، آب و هوای بسیار خنک و دلچسبی دارد که دمای این منطقه حداقل ۱۰ درجه خنک تر از نقاط شهری و پرجمعیت است. النگدره از آن دست طبیعت هایی ست که می توان در چهارفصل سال به آن سفر کرد و از بودن در آن لذت برد؛ اما برای پاییزهای هزاررنگ خود بسیار مشهور شده است.

 

 

رودخانه ای به نام قلاشی از وسط این جنگل خارق العاده عبور می‌کند که زیبایی‌های آن را دو چندان کرده است. محوطه‌ای تاریخی با نام محوطه النگدره هم در شمال این جنگل قرار گرفته که این مکان را برای علاقمندان به محوطه های تاریخی نیز جذاب می‌کند. جاده آسفالته یکطرفه، جاده چوبی سلامت، نیمکت های سبز رنگ، محوطه های مخصوص ورزش‌های گروهی فوتبال، والیبال و…، پارک مخصوص کودکان، منقل ها و باربکیوهای تعبیه شده، سرویس های بهداشتی متعدد، نمازخانه، آلاچیق، آبخوری های فراوان، فروشگاه مواد غذایی و ساختمان های نگهبانی از جمله سایر امکانات رفاهی پارک جنگلی النگدره هستند.

 


برای ورزش دوستان و طبیعت دوستان در این پارک جنگلی بهترین فرصت پیاده روی های دسته جمعی و فردی، دوچرخه سواری، دویدن و حتی ورزشهایی همچون یوگا فراهم می‌نماید. ماشین های برقی نیز در این روزها پذیرای گردشگران و بازدیدکنندگان هستند و در طول مسیر شما را همراهی می‌کنند. این امکانات رفاهی و جاذبه های دیدنی باعث شهرت النگدره به مکانی تفریحی و گردشگردی شده است. به طوریکه در روزهای تعطیل سیل عظیمی از افراد مقیم گرگان و گردشگران راهی این مجموعه می‌شوند. تمامی امکانات جهت پیک‌نیک و کمپینگ و حتی گذراندن شب در جنگل النگدره مهیا شده است.

 

 

پارک جنگلی النگدره در فصول سال

در فصل بهار که فصل رویش شکوفه ها و نو شدن طبیعت است، با آرایشی نو خودنمایی می‌کند. شروع این فصل که همراه با تعطیلات نوروزی است، بهترین زمان برای گردش در این جنگل زیبا و لذت بردن از مواهب طبیعی آن است. در فصل تابستان جنگل النگدره در واقع پناهگاهی خنک برای فرار از گرمای سوزان تابستان است. النگدره در این فصل میزبان تعداد بیشماری از مسافران از سراسر نقاط کشور می‌باشد و به عقیده بسیاری این فصل بهترین زمان برای سفر به آن است. در فصل پاییز پارک النگدره غیرقابل توصیف است به طوری که زیبایی خیره کننده آن زبانزد همگان شده و شهرت خاصی در بین مردم پیدا کرده است. در این فصل با سردتر شدن هوا برگها تغییر رنگ میدهند و میتوان شاهد کلکسیونی از رنگهای جذاب و خیره کننده پاییزی بود. درختانی با رنگ های متنوع، بارش باران و مه آلود شدن جنگل النگدره گرگان چشم اندازی جذاب و دیدنی را بوجود می‌آورد. در فصل زمستان هم این جنگل زیبا با پر شدن از برف، به نحوه‌ی دیگری دلربایی می‌کند و عاشقان برف بازی و عکاسی از طبیعت برفی را به سمت خود می‌کشاند.

 

 

مسیر دسترسی به جنگل النگدره

اگر از مرکز شهر گرگان قصد دارید که به سمت النگدره بروید باید از خیابان ولیعصر یا شالیکوبی عبور کنید و وارد مسیر بلوار ناهارخوران شوید. در سمت فرعی راست، منطقه ای مسکونی به نام سروش یا سروش جنگل واقع شده است. پس از عبور از این منطقه وارد جنگل النگدره میشوید و پس از حدود یک کیلومتر مسافت، جاده آسفالته دو شاخه میشود که مخصوص عبور یکطرفه وسایل نقلیه است. البته در روزهای غیر تعطیل زوج، از ساعت شش صبح تا شش بعد از ظهر، محور جنگل النگدره به منظور راحتی و سهولت ورزشکاران به پیاده راه تبدیل می‌شود.

  

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «گلستان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها