سراب (چشمه) بابا احمد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

سراب (چشمه) بابا احمد

  • شنبه 23 آذر 1398 17:57
  • شناسه 40374
سراب (چشمه) بابا احمد

این چشمه در فاصله 18 کیلومتری مرکز شهرستان فریدونشهر و در نزدیکی روستای سرداب سفلی قرار دارد. این سراب دارای چشمه‌ای زیبا و مناظری دل‌انگیز است. سکوهای نشیمن وسرویس‌های بهداشتی از امکانات این تفرجگاه است.

چشمه بابا احمد، چشمه ای در در دهستان چشمه لنگان روستای سرداب علیاء از توابع شهرستان فریدون شهر استان اصفهان است. این سراب چشمه ای زیبا و مناظری دل انگیز داره. سکوهای نشیمن وسرویس های بهداشتی از امکانات این تفرجگاهه.

 

 

در سال ۱۳۰۰ قمری، "سهراب خان" رئیس ایل بهداروند از شاخه هفت لنگ بختیاری با کمک سواران وَرزیده و تفنگچیان چیره‌دست طایفه منجزی (معروف به سواران و تفنگچیان رَمـُوری) توانست منطقه ییلاقی زیبای سَردآب و بُزآب را به تصرّف خود درآورده و ایل خود را در آنجا سکنی دهد. در این درگیری و زد و خورد یکی از برادرانش بنام "حاج محمّدحسین خان" نیز کشته شد. پس از سهراب خان، این منطقه به پسرانش از جمله "حاجت‌مرادخان بهداروند" رسید.

 

 

چشمه بابااحمد در روستای سردآب بالا (سردآب عُلیا) در دامنه شمالی رشته کوه شاهان کوه (قله ۴۰۴۰ متری شاهان‌کوه) واقع شده است. این تفرجگاه زیبا دارای یک چشمه و کمپ گردشگری (سکوهای نشیمن و سرویس‌های بهداشتی) است. این روستای ییلاقی زیبا در دامنه شمالی قلّه ۴۰۴۰ متری شاهان کوه واقع شده و در فصل‌های بهار و تابستان با دارا بودن یخچال‌های برفی عظیم و لاله‌های واژگون بسیار زیبا و چشمه سارهای فراوان، طبیعت زیبا و دل‌انگیز و آب و هوای مطبوعی را برای ساکنان (روستائیان و عشایر) و کوهنوردان و گردشگران منطقه تداعی می‌کند.

 

 

منطقه سَردآب و بُزآب متعلّق به ایل بهداروند هفت لنگ بختیاری بوده و طوایف علاءالدّین وند و منجزی از ایل بهداروند شاخه هفت لنگ بختیاری در آن سکونت دارند.

 

 

نحوه دسترسی

چشمه بابا احمد در روستای سرداب علیا (سرداب بالا) از توابع دهستان چشمه لنگان بخش مرکزی شهرستان فریدون‌شهر در استان اصفهان واقع شده‌است. سراب بابا احمد در فاصلهٔ ۱۸ کیلومتری فریدون‌شهر و در نزدیکی روستای سرداب سفلی (سرداب پایین) قرار گرفته‌است.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «اصفهان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها