غلامرضا آگاه | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

غلامرضا آگاه

  • سه شنبه 20 اردیبهشت 1401 10:12
  • شناسه 110640
غلامرضا آگاه

مرحوم غلامرضا آگاه اصالتی یزدی داشت که در مشهد به دنیا آمد و در کرمان سکنی گزید. او نسبت فامیلی با مرحوم حاج محمدتقی برخوردار داشت. غلامرضا آگاه را از این جهت پدر پسته ایران می‌دانند که این محصول را صنعتی کرد. او با سرمایه‌گذاری اهالی متمول یزد، باغ‌های زیادی در رفسنجان به بار نشاند.

غلامرضا آگاه، در سال ۱۲۸۰ در مشهد متولد شد. زمانی که هنوز مدارس عرفی در شهرستان‌های ایران تاسیس نشده بود. وی به یادگیری صرف و نحو نزد حاجی ملافرج پرداخت. در یک خانواده شعرباف که بعدها به امر بازرگانی روی آوردند، جوانی خود را در یزد گذراند. تا ۱۶ سالگی در آن دیار باقی ماند و به تحصیل پرداخت، سپس به دنبال دایی خود به نام «محمد علی بخشعلی یا آقا محمد علی» راهی رفسنجان شد.

در آن زمان، رفسنجان به دلیل کشتزارهای پنبه و تولیداتی چون روناس، از جاذبه های تجاری به شمار می‌رفت، آقا محمدعلی نیز که این موقعیت را دریافته بود به رفسنجان مهاجرت کرد، ابتدا با خرید و فروش پنبه و سایر محصولات کشاورزی و به تدریج با خرید و فروش املاک و زمین های کشاورزی از خوانین ور شکسته، صاحب مال و ثروت فراوان شد و در شمار نام آوران تولیدی و اقتصادی و تجاری این شهر درآمد.

غلامرضا آگاه ۱۰ سال بعد از فوت محمدعلی به رفسنجان آمد و با دختر محمد علی بخشعلی ازدواج کرد اگر چه سرمایه‌ی به جا مانده از آقا محمدعلی برای آگاه جوان، فرصت مغتنمی بود، اما او پیش از آنکه به امر اخیر بیاندیشد، به عنایت خداوندی فکر می کرد، هر چند که در این راه، عزم و اراده ای راسخ را نیز به میدان آورده بود. آگاه با برداشت محصولاتی چون پنبه و روناس و دانه های روغنی و فروش آنها در بازارهای داخلی و خارجی، کم کم پایگاه تجاری استواری به دست آورد و صاحب ثروت بیشتر شد.

این بازرگان و کارآفرین به تدریج بر دامنه پسته کاری رفسنجان افزود و دید که چگونه هر روز افرادی و خانواده هایی از دامان فقر بیرون آمده و در بستر رفاه و آسایش و بی نیازی مالی قرار می‌گیرند. به این ترتیب و با برنامه ریزی، عملاً از حدود سال ۱۳۲۸ خورشیدی، املاک همسرش را به گونه‌ای مورد بهره برداری قرار داد که دیگر سیستم ارباب و رعیتی بر آن سایه گستر نباشد.

 او اراضی را به صورت باغ های پسته در آورد و در دراز مدت، بهره افزون آن را مشاهده کرد. در همین راه بود که بسیاری از کارگران منطقه به سوی او جذب شدند، آن گونه که فردوسیه  محل کشت و کار او صاحب بیشترین جمعیت منطقه شد.

مرحوم آگاه، هر جا زمینه ای برای کارآفرینی و گردش چرخ های اقتصاد و رونق تجارت می یافت حضور پیدا می کرد،از پیوند زدن درختان بنه جبال بارز و ایجاد پسته زار گرفته تا شرکت در واحد ریسندگی و رنگرزی اخیراً در کرمان شرکتی به نام شرکت پشمینه جات برای ریسندگی و بافندگی و ماشین اطو و تکمیل پشم و کرک تشکیل گردید.

آگاه برای معرفی تولیدات صنعتی و کشاورزی کرمان، راه هایی را دنبال کرد که تا آن زمان تازگی داشت و کسی آن را بدان گونه نپیموده بود. او اولین بازرگانی بود که نه تنها پسته رفسنجان را برای معرفی به بازارهای مختلف جهانی فرستاد، بلکه در سال ۱۳۱۴ خورشیدی برای تبلیغ پسته به اروپا رفت مقداری از آن را برای چرچیل و هیلتر نیز ارسال کرد.آنچه برای این بازرگان کرمانی مهم به شمار می‌رفت،معرفی کردن تولیدات و آشنا کردن مردم جهان با محصول پسته و ایجاد رونق اقتصادی بود، که در این رهگذر توفیق داشت و با تلاش های او و دنبال کردن راه آگاه،به وسیله دیگر بازرگانان دل آگاه، پسته رفسنجان به جایگاهی رسید که آنها می خواستند. در زمینه صنعت، بر این باور بود که میزان سرمایه گذاری در تولید به ازاء هر نفر، زمینه ساز تمدن است. با این اندیشه، هر جا زمینه‌ای برای جلب و جذب سرمایه گذار وجود داشت. غلامرضا مرشد زاده که بعدها آگاه گرفت حاضر می‌شد.

 سرانجام غلامرضا آگاه در سال ۱۳۶۷ دیده از جهان فرو بست و در بهشت زهرای تهران دفن شد.

 

اگر می خواهید با دیگر کارآفرینان موفق ایرانی آشنا شوید، روی دکمه "معرفی کارآفرینان ایرانی" کلیک کنید.

ایران کالا اولین شبکه تخصصی اقتصاد ایران

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «زندگی نامه کارآفرینان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها