وحید رجبلو | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

وحید رجبلو

  • سه شنبه 03 خرداد 1401 09:17
  • شناسه 110853
وحید رجبلو

وحید رجبلو، بنیانگذار استارت‌آپ توانیتو؛ کسی که فقط 2 درصد بدنش کار می‌کند اما بیش از 200 سایت طراحی کرده، یک تیم 12 نفره را رهبری می‌کند و مهم تر از همه اینها با نا امیدی و تسلیم شدن، بیگانه است.

از تولد تا SMA

وحید رجبلو متولد سال ۱۳۶۶ در کرج است. سومین فرزند خانواده بوده و پزشکان در تشخیص صحیح بیماری او عاجز بودند. عضلاتش تحلیل رفته است و همه بدنش را فرا گرفت. پدرش قصاب است و ۵ خواهر و برادر دارد و با بیماری به نام SMA به دنیا آمده.

در ابتدا این بیماری برای پزشکان ناشناخته بوده و از تشخیص درست این بیماری عاجز بوده‌اند. این بیماری که هر چه بیشتر رشد کند، عضلات را بیشتر تحلیل می‌برد، تمام تن وحید را دربرگرفته است. پزشکان از همان اوایل تشخیص‌های اشتباهی در مورد این بیماری داشته‌اند. به همین دلیل چندین عمل ستون فقرات و لگن برای وحید تجویز می‌کنند که بعدها مشخص می‌شود هیچ‌کدام لازم نبوده و اگر این جراحی‌ها انجام نمی‌شد، الان بدن وحید وضعیت به‌مراتب بهتری داشت.

تحصیلات

در دوران دانش آموزی اش مدرسه‌ها او را به دلیل بیماری اش قبول نمی‌کردند و مجبور به ترک تحصیل شد. اما این مشکلات که ناخواسته دچارش شده بود هیچ‌یک مانع موفقیت او نشدند.

تا ۱۳سالگی سواد خواندن و نوشتن نداشت، اما خانواده‌اش خیلی نگران بودند و برای‌شان قابل تحمل نبود. بنابراین خواهر و مادرش با راهنمایی دورادور یک معلم، آموزش‌دادن به او را شروع کردند. دوران ابتدایی را طی یک سال و نیم و به صورت غیرحضوری تمام کرد، دوران راهنمایی را هم با معلم خصوصی و سال به سال خواند. چون هزینه‌ها خیلی زیاد بود، دبیرستان نرفت و ترک تحصیل کرد. اما برای اینکه نمی‌خواست مصرف‌کننده باشد، مجددا به کارهای خلاقانه برگشت و کارهایی مانند سیاه‌قلم، مجسمه‌سازی، سفال‌گری و… انجام می‌داد.

 

فعالیت حرفه ای

با کمک یکی از دوستانش برنامه‌نویسی را طی یک سال یاد گرفت. این دوستش برای آموزش‌دادن به او، به خانه اش می‌آمد. یک لپ‌تاپ و یک گوشی موبایل داشت. او مصمم شد که برنامه‌نویسی را یاد بگیرد. کم‌کم Java، CSSو اچ‌تی‌ام‌ال و PHP را یاد گرفت و در واقع افتاد در این مسیر. نه اینکه خیلی حرفه‌ای شده باشد ولی به اندازه‌ای یاد گرفته بود که یک سایت را راه‌اندازی کند و نخستین سایت را هم برای خودش راه‌اندازی کرد.

وحید رجبلو در سال ۱۳۹۶ پلتفرم آنلاین توانیتو را به عنوان پل ارتباطی میان توان‌جویان و خدمات‌رسانان تأسیس کرد. با این کار ۱۷ شغل مستقیم و حدود یک هزار شغل غیر مستقیم ایجاد شد.

او سرپرستی یک تیم ۱۲ نفری استارت آپی را بر عهده دارد و حدود ۲۰۰ سایت را طراحی و راه اندازی کرده است. این پسر توانمند ایرانی به خیلی ها نشان می دهد که هرگز نباید گفت هرگز و هیچ گاه نباید تسلیم شد. در زندگی، تسلیم شدن معنی ندارد و این را وحید رجبلو، اثبات کرده است.

او هیچ وقت نتوانسته راه برود. اما ذهنش سریع می دود. سریع تر از خیلی ها به قول قدیمی ها، ۴ ستون سالم دارند اما همت ندارند. ۹۸ درصد وجود وحید رجبلو را بیماری SMA گرفته ولی با همان ۲ درصد، کارهایی کرده کارستان. وحید رجبلو یک استعداد کم نظیر است. چهره خندانی که اکنون در فهرست یکی از جوانان برتر جهان قرار دارد.

او استارت آپ دیگری به نام ریبرندینگ داشت که به توانیتو تغییر داد. توانیتو اکنون نزدیک به یک هزار خدمات‌دهنده فعال دارد که در حوزه‌های سلامت، پزشکی، توانبخشی، آموزش و خدمات عمومی به شهروندان ایرانی و از طریق این پلتفرم سرویس‌دهی می‌کنند. وحید رجبلو توانسته‌است فرصتی پدیدآورد. که بیش از ۱۴هزار شهروند دارای معلولیت و بدون معلولیت از خدمات آنلاین توانیتو استفاده کنند.

افتخارات

اتاق بین الملل جوانان ایران (JCI IRAN) در اولین سال شرکت در رویداد TOYP (انتخاب ده جوان برتر جهان)، موفق به راهیابی به مرحله نهایی شده است و نام وحید رجبلو به عنوان نماینده ایران در بین ۲۰ نفر برتر جهان می‌درخشد. او صدها میلیون بابت طراحی سایت گرفته که خرج درمانش شده است.

 

اگر می خواهید با دیگر کارآفرینان موفق ایرانی آشنا شوید، روی دکمه "معرفی کارآفرینان ایرانی" کلیک کنید.

ایران کالا اولین شبکه تخصصی اقتصاد ایران

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «زندگی نامه کارآفرینان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها