مجید قنادان | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

مجید قنادان

  • یکشنبه 26 دی 1400 11:23
  • شناسه 78211
مجید قنادان

روایت زندگی پرفراز و نشیب دکتر مجید قنادان یکی از قدیمی ترین کارآفرینان ایرانی که بیش از 60 سال در حوزه صنایع غذایی فعالیت دارد. قنادان یکی از استثنایی ترین فعالیت صنعت است که تولید را از کارگری دست گرفته و ادامه پله های ترقی را طی کرده است.

مجید قنادان

حرکت در مسیر رشدِ تکنولوژی و بومی‌سازی علوم آن، از اهمیت شایانی در صنعت غذا برخوردار است. کارشناسان صنعتی کشورمان معتقدند مبتکرین و کارآفرینان می‌بایست فناوری روز دنیا را برای تولید کالای باکیفیت، به خدمت درآورند تا بتوانند در حوزه رقابتِ بازارهای فروش، نقش‌آفرینی داشته باشند.

مجید قنادان

مجید قنادان به مدد بیش از نیم‌قرن حضور در سطوح مختلف این صنعت با کوله‌بار از تجربه این کار را عملیاتی ساخت که این کار یکی از رموز ماندگاری برند مجید و مجموعه کارخانجات او در این صنعت است.

 

دوران کودکی و پدر مجید قنادان

مجید قنادان در سن ۱۰ سالگی به دلیل افت وضعیت اقتصادی و کاهش رونق کسب‌وکار پدرش؛ مجبور شد در اداره امور و تسویه بدهی‌ها به پدرش کمک کند.

پدرش برای به دست آوردن پول بیشتر به شهر دیگری رفته بود و طلبکارها هر هفته برای گرفتن طلب چند هزارتومانی خود در مغازه پدر مجید می‌آمدند. در همان دوران بود که از طرف بانک ملی نامه‌ای برای مجید قنادان فرستادند و او را به بانک دعوت کردند. زمانی که او به بانک رفت، همه از سن و سال کم او تعجب کردند و باور نمی‌کردند که او در سن ۱۰ سالگی صاحب یک کسب‌وکار و مغازه‌دار است! هدف آن‌ها از دعوت مجید قنادان به بانک این بود که اگر تمایل دارد، تسهیلات موردنیازش را به او بدهند. او از این فرصت استفاده کرد و هزار تومان وام گرفت و این پول باعث گشایش بسیاری در کارهایش شد.

پدر مجید قنادان حدود ۱۲۰ سال پیش محصول حلوای زردک را تولید کرد و اکنون پسرش این محصول را با همان کیفیت قدیمی خود و قیمتی کمتر از قیمت استاندارد این نوع کالا می‌فروشد. حلوای زردک سوغات مخصوص شهر شوشتر در خوزستان و یادگار پدر مجید قنادان است و او این کالا را فقط سالی سه ماه تولید می‌کند تا طعم آن از خاطر مردم نرود.

 

از خانه به کارگاه به کارخانه!

مجید قنادان حدود بیست سال از زندگی‌اش را این‌گونه گذراند که روزی ۲۱ ساعت کار می‌کرد و ۳ ساعت می‌خوابید! محل کار او در آن زمان منزلش بود و زمانی که در نیمه‌شب از فرط خستگی خوابش می‌برد؛ مادرش پتویی روی او می‌انداخت و چند ساعت بعد، پدرش او را برای نماز صبح بیدار می‌کرد. او پس از خواندن نماز، کار خود را دوباره از سر می‌گرفت.

برند مجید ابتدا حالت کارگاهی داشت و بعدها با جمع‌کردن نیروی متخصص و ماشین‌آلات لازم، به شکل صنعتی و کارخانه‌ای امروز خود درآمده است.

در ابتدا کارگاه کوچک مجید قنادان فقط دو محصول مربا و آب‌لیمو تولید می‌کرد؛ اما با گذشت زمان و پس از انقلاب، کسب‌وکار او رونق گرفت و اکنون برند مجید از تنوع و حجم تولید محصولات بالایی برخوردار است.

 

فرهنگ کاری و ارزش‌های برند مجید و مؤسس آن

مجید قنادان بااینکه خود تخصص زیادی در زمینه کاری‌اش دارد؛ اما همیشه از متخصصان و مشاوران خبره کمک می‌گیرد تا کیفیت محصولات خود را بهبود ببخشد که شاید این کار یکی از رموز ماندگاری او در این صنعت باشد.

کیفیت محصولات و احترام به حقوق مصرف‌کننده؛ از مهم‌ترین ارزش‌های برند مجید است تا جایی که همه مدیران و کارکنان می‌دانند که اگر محصولی کوچک‌ترین مشکلی داشته باشد نباید وارد بازار شود. برای مثال:

حدود ۵ سال پیش، آزمایش‌ها نشان دادند که یک مجموعه مربای ۲۰۰۰ تایی، مشکل میکروبی دارد. مجید قنادان به کارکنان خود دستور داد تا همه آن دو هزار شیشه مربا را تخلیه کنند تا مبادا محصول ناسالم به دست مصرف‌کننده برسد.

در برند مجید، همه محصولات اولیه تست می‌شوند و اگر ازلحاظ کیفیت و سلامت مشکلی داشته باشند، برگردانده می‌شوند.

به‌علاوه، مجید قنادان و همکارانش روی وزن محصولات و دوری از کم‌فروشی نیز حساس هستند.

هدف قنادان این است که محصولات درجه‌یک، نه در سطح استان یا کشور، بلکه در سطح جهانی تولید کند.

او در فضای کارخانه، باغ و فضای سبزی را تدارک دیده است؛ زیرا حداقل روزی ۱۰ ساعت از زمان خود را در کارخانه می‌گذراند و وجود این فضای سبز باعث طراوت و نشاط خودش و سایر کارکنان می‌شود.

شاید مجید قنادان در سنی قرار دارد که باید دیگر به فکر بازنشستگی باشد؛ اما عشق به کار، او را هرروز صبح ساعت ۶ و نیم به سرکار می‌کشاند. درحالی‌که پسرهایش که در کنار او در کارخانه کار می‌کنند؛ حدود یک الی دو ساعت بعد از پدر به سر کار می‌آیند.

 

تنها رمز موفقیت

زمانی که پسران مجید قنادان تصمیم گرفتند که در صنعت غذا و کارخانه پدر مشغول به کار شوند، آقای قنادان به فرزندان خود گفت:

"تنها رمز موفقیت من در همه سال‌هایی که فعالیت کردم سه چیز بود: صداقت، صداقت، صداقت!"

این نصیحت، نوعی تلنگر بود که برای همیشه در ذهن پسران مجید قنادان ماندگار شد.

به نظر پسر مجید قنادان، سختی‌ها و موانع مسیر بسیار بودند و شاید هر کس دیگری جای پدرش بود، ناامید می‌شد اما او همواره روبه‌جلو حرکت کرده و می‌کند و هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود.

اعتقاد و باور قلبی مجید قنادان این است که محال است کسی زحمت بکشد و به نتیجه نرسد. اگر کسی تلاش کند و به نتیجه کار خود اعتقاد داشته باشد، حتماً موفق می‌شود.

 

خانواده مجید قنادان

مجید قنادان فرد بسیار پرکاری است که زمان اندکی را به استراحت اختصاص می‌دهد و همین موضوع باعث نگرانی خانواده‌اش شده است. در زمان‌هایی که فشار کاری زیاد می‌شد و خانواده از مجید قنادان می‌خواستند که کمتر کار کند؛ او در پاسخ می‌گفت که نمی‌توانم، زیرا مسئولیتی را پذیرفته‌ام و باید کارکنم.

خانواده که عشق او به کار را دیدند، کمتر به او تذکر می‌دادند که کمتر کار کند. مجید قنادان ۵۰% از زندگی و موفقیت خود را مدیون همسرش می‌داند. این بانو و مادر شایسته، در زمان‌هایی که فقر و فشارهای مالی به خانواده قنادان فشار می‌آورد، از همسرش حمایت می‌کرد و به او می‌گفت که من از تو توقعی ندارم‌‌. ما در حد خودمان داریم. لازم نیست که این‌قدر کار کنی و خودت را خسته کنی.

شخصیت مجید قنادی آن به‌گونه‌ای است که از زمان کودکی تا به امروز، خود را غرق کار و خدمت به خانواده و جامعه کرده است.

خاطره جالب او در مورد اجاق‌گاز، عمق عشق او به خانواده‌اش را نشان می‌دهد:

مجید قنادان در خانواده‌ای پرجمعیت متولد شد. او به همراه والدین و مادربزرگ و نه خواهر و برادرش در یک اتاق اجاره‌ای زندگی می‌کردند.

زمانی که مجید قنادان تنها ۷ سال داشت، اجاق‌گاز به بازار آمده بود و مادرش آرزو داشت که بتواند یک اجاق‌گاز بخرد تا راحت‌تر آشپزی کند. مجید که مصمم بود هر طور شده آرزوی مادر خود را برآورده کند؛ از مغازه محله‌شان اجاق‌گازی را به قیمت ۲۰ ریال به‌صورت اقساطی خرید. مادر با دیدن اجاق‌گاز اشک شوق ریخت و به خود بالید که پسری دارد که در سن ۷ سالگی، این‌قدر به فکر رفاه و آسایش مادرش است.

 

دانشگاه علمی کاربردی تحت حمایت برند مجید

این دانشگاه، فرصتی را برای دانشجویان بی‌بضاعت فراهم کرده است که با خیالی آسوده و بدون نگرانی در مورد مسائل مالی، به تحصیل در رشته‌های مختلف بپردازند. تعداد این دانشجویان به حدود دو هزار نفر می‌رسد .

این دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی، در بخش‌هایی از کارخانجات مجید که کمبود نیروی انسانی وجود دارد، استخدام می‌شوند. به‌علاوه، دانشجویان برای گذراندن دوران کارورزی و کارآموزی خود نیز می‌توانند به کارخانه‌های برند مجید مراجعه کنند.

 

انسان‌دوستی و خیرخواهی مجید قنادان

مجید قنادان درجایی می‌گوید: اینکه ببینم برای کسی توانستم کاری انجام دهم و مؤثر واقع شوم و او را خوشحال کنم؛ برایم بزرگ‌ترین لذت است.

قصد من خدمت است. مسلماً اگر کسی با صداقت و از راه درست، کسب‌وکاری را راه‌اندازی کرده و ادامه دهد، سودی هم عاید خودش می‌شود. اما اگر با ریا و دروغ کار کند، شاید در ظاهر سود بیشتری به دست آورد؛ اما در کل، ضرر او از سودش بیشتر خواهد بود.

به نظر من و همه انسان‌ها، سرمایه‌دارانی که پول خود را در بانک می‌گذارند و روز خود را به بطالت و کارهای بیهوده می‌گذرانند، زندگی نمی‌کنند و فرقی با مرده ندارند.

اگر انسان کاری کند که سفره‌ای برای به دست آوردن رزق حلال برای خودش و دیگران فراهم شود، ارزشمند است.

من حتی نمی‌توانم تصور کنم که اگر روزی پیر و شکسته شوم و نتوانم کارکنم؛ باید چه‌کاری در زندگی انجام دهم؟!

من عاشق تولید هستم و به لطف خداوند توانستم خوب کارکنم‌. اگر ۱۰ بار دیگر هم بمیرم و زنده شوم، بازهم به سراغ تولید می‌روم.

در اسلام سفارش شده است که هر مسلمان باید تا چهل خانه از هر طرف خانه‌اش را زیر نظر بگیرد و اگر کمکی از دست او برمی‌آید، دریغ نکند. به نظر مجید قنادان اگر همه ما به سفارش‌هایی از این قبیل توجه کنیم؛ دیگر فقیر و بیچاره در بین مسلمانان باقی نخواهد ماند.

آقای قنادیان نیز در حد توان خود به نیازمندان کمک می‌کند. برای مثال به دختر و پسرهای جوانی که قصد ازدواج داشته، اما تمکن مالی کافی ندارند؛ کمک می‌کند تا زندگی خود را سروسامان دهند.

 

امید است که ما هم بتوانیم دارایی‌های خود را در جای درستی سرمایه‌گذاری کنیم. چه این دارایی‌ها زمان و انرژی‌مان باشد، چه مال و ثروتمان!

اگر می خواهید با دیگر کارآفرینان موفق ایرانی آشنا شوید، روی دکمه "معرفی کارآفرینان ایرانی" کلیک کنید.

ایران کالا اولین شبکه تخصصی اقتصاد ایران

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «زندگی نامه کارآفرینان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها