روستاهای وردیج و واریش | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

روستاهای وردیج و واریش

  • یکشنبه 28 مهر 1398 22:48
  • شناسه 39923
 روستاهای وردیج و واریش

بالاتر از محله وردآورد تهران، جاده آسفالته و کوهستانی پر پیچ‌ و خمی وجود دارد که ساختار آن مانند جاده امامزاده داوود است. این مسیر زیبا در امتداد رودخانه ‌ای که در دره ‌ای تنگ و عمیق در سمت غرب دره کن جریان دارد، به روستای وردیج و پس از آن به واریش منتهی می ‌شود.

روستای وردیج در شمال غرب تهران , در دامنه البرزجزء بخش کن و سولقان شهرستان تهران و به تازگی جزء منطقه ۲۲ شهری تهران هستند. 

در ارتفاع ۱۸۵۰ متر از سطح دریا «خیابان شهید وردیجی» نشانه ورودی اولین روستای این مسیر یعنی روستای وردیج است. روستای وردیج بزرگ‌ ترین روستای حریم شمال غرب تهران است.


حوضچه‌ هایی در شمال این روستا تعبیه شد ه‌اند که برای جمع ‌آوری آب رودها، چشمه ‌ها و آب‌ های سطحی جهت آبیاری باغ ها و آب شرب روستا مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

در میانه روستا، باغ‌ های وسیع گردو، سیب، خرمالو، توت و شاه توت منظره زیبایی خلق کرده است. خانه ‌های روستاییان در جنوبی ‌ترین بخش قرار گرفته که پنجره‌ های شکسته تعداد زیادی از آنها، نشانگر خالی از سکنه بودن آن هاست. در میان خانه ‌های اهالی و بومیان، ویلاهای بزرگ و کوچک و رنگارنگی دیده می شود.


روستای وردیج حدود پانصد نفر جمعیت دارد که البته همگی آنها هم زمان در روستا حضور ندارند. آب اهالی این روستا از چشمه ‌سارهای متعدد بویژه چشمه‌ شاه و چشمه پااورزا و غیره تأمین می ‌شود.


به دلیل قرارگیری در منطقه کوهستانی آب‌ و هوای این روستا در فصول گرم سال خنک و مطبوع و در فصول سرد، سرد و خشک است. سرمای منطقه به حدی سخت است که موجب خروج روستاییان از روستا در فصول سرد سال می ‌گردد.


جاذبه ‌های گردشگری وردیج:


آبشار لت مال: برای رسیدن به آبشار لت مال حدود یک ساعت پیاده روی از جاده اصلی لازم است. این آبشار از سه آبشار کوچک و فرعی تشکیل شده که زیبایی خاصی را به وجود آورده ‌اند. آبشار اول ۵ متر ارتفاع دارد و آبشار دوم کمی بلندتر است، اما آبشار سوم در واقع آبشار اصلی لت مال است که ۳۵  متر ارتفاع دارد و به صورت پله مانند سرازیر میشود.

 


دامنه ارواح سنگی: سنگ‌ هایی که با اشکال خاص خود منظره جالبی را به نمایش گذاشته ‌اند و در نگاه اول سنگ تراشه‌ های طبیعی وردیج که به شکل صورتک ‌های پر از حفره است را بازمانده ‌های یک قلعه قدیمی تصور کنید که در کنار جاده ساخته شده است اما علم زمین ‌شناسی  به وجود آمدن این اشکال را ناشی از  نوع خاصی از فرسایش باد، به نام هوازدگی، می ‌داند که نمونه ای کم‌ نظیر و دیدنی از تغییرات بافت زمین را به تصویر کشیده است، اشکالی که بیش از هر چیز جمجمه انسان و بدن جانوران وحشی را تداعی می ‌کنند.


واریش و زیبایی های آن: بعد از روستای وردیج، در انتهای جاده آسفالته روستای واریش قرار دارد. این روستا در ارتفاع ۲۲۵۰ متر از سطح دریا آب و هوای خنک تری نسبت به وردیج دارد به طوری که سرمای زمستان آن برای بسیاری از سکنه غیر قابل تحمل می شود.

 

چشمه واریش با سخاوت، آب خنک گوارایی را به مردم هدیه می کند. کنار این چشمه محل خوبی برای گذراندن آخر هفته به یادماندنی است. این روستا بسیار سرسبزتر از وردیج است و باغات آن دارای محصولاتی همچون  آلو، گیلاس، شاه توت و زردآلو می باشد.


جاذبه های روستای واریش شامل امامزاده بی‌ بی زرین قمر، جاده مسیح ‌الله دین محمد و ارتفاعات پهنه حصاراست. قله دیگری که در این ارتفاعات شهرت دارد چشمه شاهی نام دارد. 

 

وردیج و واریش در دره نسبتاً تنگ و پر پیچ و خم  قرار گرفته اند و مسیر دسترسی به هر دو روستا آسفالت بوده ولی به علت شیب نسبتاً تند و پیچ های تندتر و شانه خاکی نامناسب دسترسی چندان آسانی ندارند.

مسیرهای دسترسی:

1- انتهای اتوبان همت غرب به هنگام گذر از کنار دریاچه تابلوی وردیج و واریش به چشم می خورد.

2- در انتهای اتوبان همت با ورود به بلوار پژوهش و رسیدن به شهرک دانشگاه شریف به خیابان شهید اردستانی وارد شوید. در انتهای شمالی خیابان تابلوی کوچک سفید رنگی با عنوان "روستای وردیج – روستای واریش" وجود دارد که ابتدای جاده کوهستانی وردیج و واریش را نشان می‌ دهد.

3- در مسیر دیگر از اتوبان تهران-کرج از پشت پمپ بنزین وردآورد ( ورودی از پمپ بنزین ) به سمت خیابان شهید اردستانی بروید و وارد جاده کوهستانی این منطقه ییلاقی شوید.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تهران»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها