روستای زنجیره علیا ایلام | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

روستای زنجیره علیا ایلام

  • دوشنبه 06 آبان 1398 14:15
  • شناسه 40019
 روستای زنجیره علیا ایلام

زنجیره علیا، به عنوان روستاي هدف گردشگري و زيارتي در شهرستان چرداول همواره مورد توجه گردشگران نوروزی است. اين روستا يكي از روستاهاي قديمي و بزرگ استان ايلام است و تنگ باستاني زنجيره و امامزاده پير حسين از آثار و يادمان تاريخي و مذهبي آن بشمار مي رود. تنگ زنجیره و طاق رستم، آسیاب پلکانی و امامزاده پیر حسین از مناطق گردشگری این منطقه بشمار می روند. هفت اثر تاریخی در این روستا در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است که عموما از آثار پیش از تاریخ و مربوط به دوران اسلامی و ساسانی هستند.

روستای هدف گردشگری زنجیره علیا از روستاهای تاریخی و باستانی با جاذبه ‌های بکر طبیعی در استان ایلام است. این روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان شیروان و چرداول، در ۸ کیلومتری شمال شهر سرابله و ۴۰ کیلومتری مرکز استان (شهر ایلام) قرار دارد.

زنجیره علیا از روستاهای کوهپایه ای محسوب می شود که از سطح دریا ۱۰۸۰ متر ارتفاع دارد. این روستا دارای آب و هوای معتدل کوهستانی بوده و یکی از روستاهای قدیمی استان ایلام است.

تنگ باستانی زنجیره و امامزاده پیرحسین از آثار و یادمان های تاریخی و مذهبی آن به شمار می روند. این روستا بیش از دو قرن قدمت دارد.

جاذبه های گردشگری منطقه
از جاذبه ‌های گردشگری این منطقه می ‌توان به تفرجگاه بانكول و خرمه، حواشی رودخانه زنجیره و دره ‌های بالادست آن اشاره کرد. كوه بانكول كه جنگل‌ های تُنك دارد، در ناحیة مهراب و در شمال ایلام قرار گرفته و در حدود ۲۳۰۴ متر ارتفاع دارد.

رودخانه ‌های مورت، كنگیر و آب زنگان از این كوه سرچشمه‌ می ‌گیرند. طبیعت این كوه كه از سمت جنوب شرقی به كوه مانشت متصل شده است، با در آمیختن فضای كوه و جنگل، مناظر و چشم ‌اندازهای رنگارنگی را پدید آورده است.

چشمه ‌های دره بالادست روستای زنجیره از دیگر جاذبه ‌های طبیعی روستا به شمار می‌ رود که در بهار و تابستان، محل مناسبی برای استراحت و گذران اوقات فراغت گردشگران است.

 

 

تنگ زنجیره

 

تنگ زنجیره
این تنگ در مجاورت روستای زنجیره علیا و در یک کیلومتری شمال آن واقع شده است. تنگ زنجیره در دوران گذشته اهمیت سوق الجیشی داشته و در هنگام حملات دشمنان به عنوان مکانی جهت موضع گیری دفاعی مورد استفاده قرار می گرفته است.

محوطه ورودی دره زنجیره که مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان تا دوران تاریخی پس از اسلام است در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۴۹۷ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آثاری در دو طرف دره ديده مي شود كه به طاق رستم موصوف است. در قسمت غربي دره يك اطاقك و در كمي يا بيشتر از آن آثار ديوارهایی به موازات صخره به چشم مي خورد. روبروي اين آثار در قسمت شرقي دره نيز آثار پی بنا مشخص است و رودخانه زنجيره از میان آن مي گذرد.

محوطه اطراف طاق رستم يك محوطه وسیع باستاني و داراي آثار متعددي است که ديوارهاي تخريب شده برج ديده باني مانند دارد و بر تمام منطقه مسلط بوده است که حالت نظامي بودن آن را مشخص مي كند. طاق رستم كه تا حدودي ديوارهاي آن تخريب شده به گفته افراد مطلع احتمالاً مورد استفاده حاكم يا بزرگي قرار مي گرفته است.

این بنا که بر بالاي صخره اي بلند واقع شده و بر تمام دره تسلط دارد کاربرد نظامی داشته و با نگاه اول مي توان به حالت دفاعي و حفاظتي آن پي برد.

آسیاب پلکانی
آسياب پلكاني يكي از بقاياي باقيمانده چند آسياب موجود در دره زنجيره است كه امروز فقط حدود دو متر از ساختمان اين آسياب  باقيمانده است. مصالح مورد استفاده در اين آسياب شامل سنگ و ملاط و گچ مي باشد.

فاصله این منطقه تا مركز سرابله نه كيلومتر است و نزديكترين جاده قابل دسترسي جاده مالرو به پشته ميوله مي باشد. نزديكترين محل تأمين آب مورد نياز رودخانه در شرق آسياب است.

امام زاده پير حسين
بقعه امام زاده پير حسين در دره زنجيره عليا و در يك كيلومتري روستاي زنجيره واقع شده است. اين بقعه داراي گنبدي مخروطي شكل اسـت و ديواره قسمت جنوب و غرب آنرا صخره طبيعي تشكيل مي دهند.

اين بنا چندان تخريب نشده و نسبتا نوساز است. در مورد امام زاده پير حسين شجره نامه يا اطلاع دقيقي از زمان حيات او در دست نيست و در مورد بقعه و نحوه ساخت آن مردمان روستا چنين اظهار مي دارند كه قبر امام زاده ابتدا در پناهگاه سنگي كه همان صخره ضلع غربي باشد واقع شده بود و هيچگونه ساختماني نداشته است و با همت خود مردم اين بقعه گنبد دار براي امام زاده ساخته شده است.

امامزاده پیر حسین در دل کوه خُورمه آرمیده و نوه امام موسی کاظم (ع) است که در نزد مردم از احترام خاصی برخورداراست. بنای امامزاده، یکی از آثار ثبت شده استان ایلام در فهرست آثار ملی ایران است. طبیعت زیبا و بکر اطراف امامزاده، چشمه های زیاد آب شیرین با آب فراوان و آب و هوای معتدل کوهستانی همگی لذت سفر را برای زائران و گردشگران این منطقه دو چندان می کند. درخت توت کهنسال کنار بنای امامزاده، حکایت از تاریخ کهن و سرسبزی این منطقه در گذشته های دور دارد.

 

 

امامزاده پیر حسین

 

غارهاي دوگانه گاكوه لك
اين غار در صد متري روستاي زنجيره واقع شده است و امروز براي نگهداري گاوهاي روستائي ازآن استفاده مي شود . در درون غار و بيرون محوطه آن سفال هایی به رنگ قرمز پيدا شده است. شاموت آنها شن و ماسه و مواد گياهي است. چند بدنه سفال نيز در عمق پنج سانتي متری كف غار بدست آمده است. در واقع اين غار داراي لايه هاي باستاني مي باشد.

عرض ورودی غار گاكوه لك یازده متر است و ارتفاع ورودي غار سه و نیم متر می باشد. عرض وسط غار شش متر و عرض انتهاي غار حدود سه متر است. همچنين ارتفاع غار در انتهاحدود یک و نیم متر بوده و عمق غار حدود پانزده متر مي باشد. غار كوچكتري در هفت متري  غار گاكوه لگ قرار دارد. ابعاد آن كوچكتراز غار گا كوه لگ است.

مهم ‏ترين محصولات زراعي

درآمد اکثر مردم روستاي زنجيرة عليا از طريق فعاليت‏هاي زراعي (عمدتاً ديم) تأمين مي ‏شود. مهم ‏ترين محصولات زراعي روستا گندم، جو، برنج، صيفي‏جات و عمده محصول سردرختي روستا بادام و زالزالک وحشي است. آويشن، گون و گل گاوزبان از گياهان و رستني‏هايي هستند که جنبة داروي دارند.

 

 


مسیر دسترسی

استان ایلام، چرداول، روستای زنجیره علیا

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «ایلام»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها