نقش برجسته گل گل ملکشاهی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

نقش برجسته گل گل ملکشاهی

  • چهارشنبه 08 آبان 1398 13:59
  • شناسه 40030
نقش برجسته گل گل ملکشاهی

از آثار تاریخی شهرستان ملکشاهی در استان ایلام سنگ نوشته آشوری یا نقش برجسته گل گل می باشد. این نقش برجسته مربوط به تمدن باستانی آشور است و در کنار رودخانه گل گل ملکشاهی واقع شده است. نقش برجسته گل گل ملکشاهی يادگاری از حمله و تصرف اين منطقه توسط سلسله آشور در چندین قرن قبل از ميلاد است. این نقش برجسته که به زبان آشوری و با خط میخی حکاکی شده داستان فتح ایلام توسط آشوریان را حکایت می کند.

شهرملکشاهی با دو هزار کیلومتر مربع مساحت در حد فاصل جنوب و شمال استان ایلام در دامنه دیواره کوهستانی و طویل کبیرکوه از تنوع طبیعی و دیرینگی تاریخی کم نظیری برخوردار است.

کوهستان‌های زیبا و مرتفع، بلوطستان های انبوه، آبشارهای طبیعی و سد زیبای چم گردلان و در این میان، آثار تاریخی هم چون سنگ نبشته گل گل این شهرستان را درموقعیت ممتاز گردشگری قرار داده است.

سنگ نبشته تاریخی و ارزشمند گل گل شهرستان ملكشاهی اصلی ترین سند هویت تمدن عیلام باستان است که در دامنه كبیركوه خودنمایی می كند.

این  نقش برجسته  یادگاری با قدمت سه هزار سال بر صخره ای در کنار رودخانه گل گل است تا از رازهای تاریخی قوم های آشور و ایلام رمز گشایی کند.

نقش برجسته گل گل ملکشاهی

تمدن ایلام باستان از كهن ترین تمدن های بین النهرین و دنیای آن روزگار بود که حدود هزار سال قبل از میلاد مسیح در منطقه كنونی استان ایلام، قسمتی از لرستان، كرمانشاه و خوزستان قرار داشت و از مهدهای تمدن و مراكز سیاسی و اجتماعی آن روزگار بود.

پویایی تمدن ایلام نقش شگرفی در پیشرفت تمدن ایران باستان داشته است. نقش برجسته گل گل نمونه ای از الگوی رایج دوره های باستانی در ثبت ظفر و فتح های بزرگ است که در آن فتح و نابودی تمدن ایلام توسط قوم آشور مستند سازی و ثبت شده است.

نقش برجسته گل گل ملکشاهی که در ضلع شمالی روستای گل گل بخش ملکشاهی و بر نمای شرقی صخره ای به ارتفاع حدود ۳ متر از زمين نقش بسته است، يادگاری از حمله و تصرف اين منطقه توسط سلسله آشور در دوران باستان است.  این سنگ نوشته بر سر راه باستانی ایلام به آشور حکاکی شده بود.

متن کتیبه:

«به آشور و خدایان (بزرگ) که به طرفداری شاه محبوب آن‌ها ایستاده و چیره شده (بر زمین‌های دشمنانش (...) شاه جهان (...) پسر (...) آشور پدر خدایان مرا نامزد کرد برای پادشاهی در رحم مادرم (...) انلیل مرا برای تسلط بر روی زمین و مردم فرا خواند. سین و شماش با هم شگونهای مساعدی در مورد بنیاد فرمانروایی من فراهم ساختند. نبو و مردوک مرا بصیرت وسیع و فهم عمیق بخشانیدند. خدایان بزرگ از راه لطف در محفل خود مرا بر روی تخت شاهی پدرم گذاشتند. آن‌ها تسلط بر روی زمین را به من واگذار کردند. شهر (...) آن‌ها بیرون رفتند (...) روی او ستایش کارهایی که من انجام داده‌ام. من نوشتم بر روی آن من به جای نهادم این سنگ نوشته را برای ترغیب شاهان و پسران من در آینده باشد که امیری در میان شاهان پسران من که او را آشور و خدایان بزرگ برای تسلط بر روی زمین و مردم نامزد کند. این ستون و تحسین خدایان بزرگ را ببیند و باشد که به تدفین آن بپردازد و قربانیها بکند اما آنکه آن مجسمه را از جای آن بردارد آشور و خدایان بزرگ و آن عده که روی این ستون نام برده شدند با نظر خشم به او نگاه کند. باشد که به طرفداری او در یک برخورد سلاح‌ها در میدان جنگ برخیزند و باشد که آن‌ها او را راهنمایی نکنند. (...) با شد که آن‌ها هم حکم شاهی او را براندازند و باشد که آن‌ها نامش و تخمه اش را در زمین ضایع کنند"».

سنگ نوشته آشوری گل گل

اين که اين کتيبه مربوط به کدام پادشاه آشوری است به درستی معلوم نيست، عده ای آن را متعلق به آشور بانی پال که سرزمين ايلام قديم را متصرف و در نهايت موجب انقراض تمدن عیلام (ایلام) گرديد دانسته اند و عده ای دیگر آن را مربوط به سارگن دوم پادشاه آشوری می دانند که وی نيز نواحی شمال غرب و قسمت هايی از غرب ايران تا درياچه اروميه را به تصرف درآورده بود.

آنچه از متن سنگ نوشته مستفاد می گردد اين است که آشوري ها همواره چشم طمع به نواحی شرقی حکومت خود يعنی سرزمين ايلامي ها داشته اند و هر زمان که زمينه فراهم می شد حمله را آغاز می نمودند و اين روند به صورت فرهنگ ستيزه گری به فرزندان شاهان منتقل می شد و چهره پادشاه آشوری که رو به سرزمين ايلام حکاکی و نقر شده خوی جنگجويی و طمع هميشگی آنان به اين دياررا به نمايش می گذارد.

غیر از کتیبه‌ های آشوری که در موزه‌ ها قرار دارند، فقط سه سنگ نگاره آشوری در ایران هنوز در مکان های اصلی خود باقی هستند که دو کتیبه در استان ایلام و دیگری در شهرستان کامیاران استان کردستان  است.

سنگ نوشته گل گل داخل محافظ فلزی


جاذبه های گردشگری ملکشاهی
۴۳ اثر شناسایی شده تاریخی که ۳۱ مورد آنها در فهرست آثار ملی ثبت شده است از دیدنی های ملکشاهی است که به عنوان یادگاران دیرین حیات و رونق ملکشاهی در دوره های مختلف تاریخ و ماقبل تاریخ جاذبه های گردشگری تاریخی این شهرستان را تشکیل می دهند که از بین آن ها سنگ نبشته گل گل و آتشگاه قینفر در مرکز توجه علاقه مندان قرار دارند.

اما همه این جاذبه ها در بستر زیبای طبیعت بهاری و زیستگاهی ملکشاهی است که موجب رونق حضور گردشگران نوروزی این شهرستان می شود.

آبشار اما، تالاب سیاب درویش در روستای سیاب و دریاچه سد چم گردلان و زیستگاه های متنوع و بکر گیاهی و جانوری کبیر کوه، ویژدرون، نشاط، دره باجک و جنگل بیوره از مهم ترین جاذبه های گردشگری طبیعی منطقه محسوب می شوند که در ایام نوروز جلوگاه نهایت زیبایی طبیعت هستند.


موقعیت مکانی
این اثر در استان ایلام، در ۸ کیلومتری شهر ملکشاهی و بر دیوار شرقی تنگه کوچکی که روستای گل گل در دهانه آن استقرار یافته قرار دارد. روستای گل گل با شهر ایلام ۲۵ کیلومتر فاصله دارد و بین مرکز این استان و شهرستان ملکشاهی قرار گرفته است. متاسفانه پس از رسیدن به روستای گل گل هیچ تابلو و مسیر مناسبی برای رسیدن به نقش برجسته گل گل ملکشاهی وجود ندارد، پس خود را برای مقداری سردرگمی و تلاش برای یافتن آن آماده کنید. سنگ نوشته در میان تنگه ای بزرگ با صخره ای مرتفع قرار گرفته است. صخره را که پیدا کنید یک جعبه آهنی را خواهید دید که اطلاعاتی در باره آن نوشته نشده و کاملا رها شده است.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «ایلام»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها