تنگ سازبن بهشت گمشده سیروان | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تنگ سازبن بهشت گمشده سیروان

  • چهارشنبه 08 آبان 1398 14:07
  • شناسه 40031
تنگ سازبن بهشت گمشده سیروان

شهرستان سیروان در استان ایلام با برخورداری از آثار و ابنیه های تاریخی، جاذبه های طبیعی زیبا و تنوع اقلیمی و داشتن کوه و جنگل، یکی از قطب های مهم گردشگری استان ایلام و حتی غرب کشور است که درهمه ایام به ویژه تعطیلات نوروزی پذیرای هزاران مسافر و گردشگر از داخل و خارج ایران است. تنگ سازبِن که در شمال روستای ورگچ از توابع این شهرستان به عنوان نگین گردشگری سیروان شناخته شده است، در ایام عید نوروز پذیرای مسافران زیادی از گوشه و کنار ایران است.

شهر لومار مرکز سیروان که در شمال شرق استان ایلام و در حدود ۱۰۰ کیلومتری شهر ایلام قرار دارد، یکی از حاصلخیزترین مناطق این استان است.

از عواملی که به حاصلخیزی این منطقه کمک کرده است، عبوررودخانه سیمره از شرق این منطقه‌ است که در تمام فصول سال دارای آب فراوان است. این منطقه در فصل بهار به یکی از زیباترین مناطق استان تبدیل می ‌شود.

جاذبه های گردشگری منطقه
از مناطق دیدنی سیروان می توان به تنگ سازبن، تنگ شمشه، شهر تاریخی سیروان و سد سیمره نیز اشاره کرد.

تنگ سازبِن از مناطق دیدنی سیروان است که در شمال روستای ورگچ از توابع شهرستان سیروان واقع شده و به عنوان نگین گردشگری این شهرستان مطرح است.

بر دیوارهای تنگ و عرض رودخانه در دل کوه آثار تاریخی و باورهایی اساطیری رخنه کرده است که بر جذابیت ویژه این منطقه می افزاید. به جز راه های سخت گذر تنها راه ورود به تنگ سازبن استفاده از قایق است که بر جذابیت سفر می افزاید.

دورنمایی از تنگ سازبن


رود سیمره که مرز ایلام واستان لرستان است، در این منطقه نیز جریان دارد. وقتی بر خلاف جریان آب با قایق به سمت بالادست تنگ حرکت کنید کوه های سمت راست متعلق به خاک لرستان و سمت چپ متعلق به استان ایلام است.

تنگه سازبن زیبای گمشده در منطقه سیروان است که با طبیعت بدیع و دل انگیز خود نگاه هر گردشگری را به خود می کشاند. منطقه سیروان به خاطر داشتن اماکن مذهبی، آثار منحصر به فرد تاریخی و جاذبه های طبیعی، برای جذب گردشگر از اهمیت بالایی برخوردار است.


قلعه سازبن
قلعه بسیار زیبای سازبن بر روی تیغه  ورودی تنگ سازبن و درقسمت شرقی شهر لومار قرار دارد که یکی از آثار به ثبت رسیده ملی است. موقعیت، جنس مصالح به کار رفته و هم چنین شکل قلعه نشانگر آن است که از مراکز نظامی و تفریحی شاهان ساسانی بوده که با وجود شکارگاه های بکر و طبیعت چشم نواز به عنوان دیده بان شهر کوچکی مطرح بوده که در درب ورودی تنگ وجود داشته است.

آثاری از دیوارها، ستون ها و ... این قلعه هم چنان باقی است و با توجه به موقعیت جغرافیایی و مکان ساخت آن یکی از قلعه های منحصر به فرد می باشد.

رود سیمره و تنگ سازبن

مسیر دسترسی
برای ورود به داخل دره نیازمند به قایق هستید. بهترین فصل بازدید از این منطقه نیز فصل بهار است. مسیر ۱۰۰ کیلومتری ایلام تا لومار را طی کنید، بعد از شهرستان لومار حدود ۲ کیلومتر  مسیر تنگ و سپس شیب تند مسیر قلعه تا بلندیهای چرمین را در پیش بگیرید. مسیر صد کیلومتری ایلام تا لومار در بهار سیار زیبا و دیدنی است.

بعد از شهرستان لومار حدود دو کیلومتر بر روی تپه ای تاریخی مرقد امام زاده سید علی قرار دارد که محل مناسبی برای گردشگران و زوار می باشد.

گردشگران معمولا در این محل تجمع نموده بعد از هماهنگی لازم مسیر تنگ و سپس شیب تند مسیر قلعه تا بلندیهای چرمین را طی می کنند. در مسیر صعود آثار باقیمانده از دوره ساسانی نیز دیده می شود. منطقه جنگلی چرمین نیز در مسیر محل مناسبی برای استراحت است.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «ایلام»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها