روستای فرخ آباد فردیس | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

روستای فرخ آباد فردیس

  • چهارشنبه 08 آبان 1398 14:02
  • شناسه 40037
روستای فرخ آباد فردیس

روستای فرخ آباد زیبادشت تنها روستای شهرستان فردیس استان البرز، با طبیعتی جذاب و دیدنی و سرشار از طراوت، سرسبزی و پیشینه ای تاریخی پذیرای گردشگران از گوشه و کنار ایران است. این روستا با قدمتی چند هزار ساله در غربی ترین نقطه شهرستان فردیس قرار دارد. فضای سبز محصور در میان درختان کهنسال و تنومند و آب و هوای مطبوع چشم اندازهای کم نظیر و زیبا یی در فرخ آباد زیبا دشت پدید آورده است. وجود تپه های باستانی از جمله تپه های فرخ آباد و غلامعلی تپه كه قدمت آنها به قبل از میلاد بازمی گردد، از ظرفیت های گردشگر

استان البرز، با طبیعتی جذاب و دیدنی و سرشار از طراوت، سرسبزی و با قدمت تاریخی پذیرای گردشگران از گوشه و كنار ایران است. روستاي فرخ آباد و زيبادشت از توابع شهرستان فرديس و بزرگترین روستای استان البرز، با طبيعتي سرسبز، زيبا و پيشينه باستاني از مناطق جذاب گردشگردي اين استان به شمار می رود.

 

ساختار:
فرخ آباد زیبادشت به دو قسمت زیبادشت شمالی و زیبادشت مركزی تقسیم بندی شده كه زیبادشت شمالی شامل صد و هشتاد قطعه زمین با كاربری باغ ویلا بوده و زیباترین باغ ویلا ها را دارد كه با نگهبانی تمام وقت و با كنترل ورود و خروج، فضایی امن برای گردشگران به وجود آورده است.

عرض خیابان های اصلی فرخ آباد زیبادشت بین هجده تا بیست متر است و كوچه های فرعی با طراحی خاصی آراسته شده است. زیبادشت مركزی نیز هم چون زیبادشت شمالی است كه نسبت به آن وسعت بیشتری داشته و حدود چهارصد قطعه زمین را شامل می شود که اغلب باغ ویلا هایی با بناهای قدیمی منطقه بكری را تشکیل داده است

 

طبیعت روستای فرخ آباد

 

ویژگی های فرهنگی:
از لحاظ بافت جمعیتی، سه قشر عمده که شامل بومیان اصیل فرخ آباد (با پیشینه ای بیش از چهارصد سال)، مهاجران نیشابوری (حدود هفتاد سال) و مهاجران زنجانی (با سكونت بیش از سه دهه) است، ساختار جمعیتی این روستا را شکل می دهند. 

آداب و رسوم محلی، غذاهای سنتی و پخت نان محلی دیار فرخ آباد زیبادشت از جلوه ‌های ویژه مردم شناسی این روستا است. در این روستا تاکنون چندین جشنواره غذای سنتی و صنایع دستی اقوام ایرانی با حضور استاندار البرز و مسئولان استانی برگزار شده است.


قدمت:
قدمت این روستا به دوران باستان و پیش از تاریخ بازمی گردد كه اثر تاریخی غلامعلی تپه در جنوب روستا از آن جمله است و گمان می رود محل سكونت اولین ساكنان این منطقه بوده است.

با توجه به یافته های باستان شناسی و كشف سفالینه های اخرایی رنگ، پیشینه آن را به قبل از میلاد تخمین می زنند. غلامعلی تپه مربوط به هزاره چهارم قبل از میلاد است.

زال تپه مربوط به دوران سلجوقیان از دیگر آثار این روستا به شمار می رود، ديوار و برجك نگهباني مربوط به قلعه فرخ آباد، حمام قديمي با يك ميدان مركزي كه در اطراف اين ميدانگاه بناهايي چون حمام عمومي، عبادتگاه و ابنيه عمومي مشاهده مي شود، از بناهاي تاريخي فرخ آباد و زيبا دشت است.

در ساخت حمام قديمي روستاي فرخ آباد و زيبا دشت از آجرهاي چهارگوش و ملات ساروج استفاده شده است كه براثر فرسودگي و عدم مرمت اواخر سال ۱۳۵۷ تخریب و در قسمتی از آن مسجد جامع ساخته شد.

 

طبیعت زیبای منطقه

 

اقتصاد:
شغل اصلي مردم روستا با توجه به زمين هاي زراعي و باغ هاي اطراف روستا، كشاورزي و باغداري است که اكنون باغداری بیش از كشاورزی در منطقه رونق دارد.

هم چنین وجود دو منطقه صنعتی به نام های داشلیجه و شهرك صنعتی ولیعصر با حدود یكصد واحد تولیدی در نزدیكی این روستا از پتانسیلهای اقتصادی آن محسوب می شود.

علاوه بر این، طبیعت جذاب فرخ آباد زیبادشت زمینه ساز حضور گردشگران است. در این میان وجود تنها مركز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان فردیس در روستای فرخ آباد زیبادشت، یكی از مزیت های ارزشمند این روستا و زمینه ساز ایجاد اشتغال برای مردم منطقه است.


محصولات:
محصولات این روستا عبارتند از: گیلاس، آلبالو، زردآلو، گوجه سبز، آلو، سیب، گلابی، هلو، شلیل، گردو. دیگر میوه های باغی نیز در این منطقه برداشت می شود.

صیفی کاری نیز در آن رونق مطلوبی دارد که به دلیل وجود آب بسیار خوب و پاک این منطقه از کیفیت و تنوع بالایی برخوردار است. گوجه، خیار، انواع کلم، انواع سبزیجات، انواع لوبیا، بامیه، انواع فلفل، بادمجان و ... از محصولات دیگر این منطقه هستند.

هم چنین گندم، جو و ذرت در این منطقه کشت می شود. کشت گلخانه ای نیز در این منطقه فعال است که تولیدات آنها خاصیت خوراکی و دارویی دارد مانند کلم بروکسل و آندیو که بسیار برای چربی و قند خون مفید میباشند.

 

روستای فرخ آباد

 

سه تپه تاريخي در البرز تعيين حريم شد

 

جاذبه های گردشگری:
اين روستا با برخورداري از محوطه ها و تپه هاي باستاني از جمله تپه هاي فرخ آباد و مرد آباد كه مربوط به هزاره پنجم تا سوم قبل از ميلاد هستند، از ظرفيت هاي بالقوه گردشگري برخوردار است.

گورستان باستاني زركان نو و تپه دشت بهشت داراي آثاري از هزاره اول قبل از ميلاد هستند. تپه امامزاده احمد و محمود، حسين آباد، زال تپه، قلعه حيدر آباد امامزاده قاسم از ديگر آثار اين منطقه مربوط به دوره تاريخي و اسلامي هستند.

آب و هوای چهارفصل، تنوع پوشش باغی و گیاهی در كنار آثار تاریخی جلوه‌ های دیگری از جاذبه ‌های گردشگری این روستا است.

پاییز زیبای منطقه


موقعیت مکانی:
روستای فرخ آباد زیبادشت در جنوبی‌ ترین قسمت كرج، در مسیر جاده شهر ماهدشت و مرز بین كرج و صفادشت و در حوزه استحفاظی شهرستان فردیس قرار دارد، این روستا از جنوب به روستای یوسف آباد قوام از توابع شهر صفادشت و از شمال به شهر مشكین دشت و محمدشهر از غرب به منطقه عباس آباد از توابع محمد شهر و از شرق به منطقه خوشنام و پایگاه هوایی فتح محدود می شود. 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «البرز»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها