درّه نینه رود؛ استان قزوین | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

درّه نینه رود؛ استان قزوین

  • دوشنبه 25 آذر 1398 11:36
  • شناسه 40272
درّه نینه رود؛ استان قزوین

درّه خرم نینه رود شکافی عمیق است که میان کوه های مرتفع خرم دشت قرار گرفته است و چهره بی نظیری از زیبایی طبیعت را به ما نشان می دهد و قطب تولید زغال اخته کشور است. اين منطقه در استان قزوین، رودبار شهرستان ( الموت غربي ) و نزديک به دره شاهرود و شهر رازميان قرار دارد. دره سوگا، شاليزارهاي برنج و قلعه لمبسر از جاذبه‌هاي اين منطقه مي‌باشد.

درّه نینه رود پر از فندق زارهای سرسبز است و قسمت های شمالی و مرتفع آن دارای مراتع خوش آب و هوا است. این دره در میان كوه های "خرمدشت" و "گونه گول" قرار دارد. دره نینه رود در میان کوه‌های خرمدشت و گونه گول و در نزدیكی روستاهای هیر و ویار واقع شده است و با عبور رود پرآبی كه در آن جریان دارد، یكی از مناطق ییلاقی و زیبای رودبار شهرستان از توابع شهرستان قزوین، محسوب می‌شود. این منطقه مملو از فندق‌زارهای سرسبز بوده و در تابستان پر از ریواس های درشت و آبدار است. قسمت‌های شمالی و مرتفع آن دارای مراتع خوش آب و هوا است. در گذشته یكی از قدیمی‌ترین مسیرهای آمد و رفت بین گیلان و قزوین از این دره می‌گذشته است كه بخش‌هایی از راه سنگفرش آن همچنان سالم باقی مانده است.

روستای هیر یکی از روستاهای بزرگ بخش الموت غربی(رودبار شهرستان)است. محصول عمده این روستا ذغال اخته،فندق،آلبالو و گیلاس است. این روستا دارای آب و هوای سرد کوهستانی است و دارای رودخانه ای پر آب و زلال به نام نینه رود در 4 کیلومتری شمال روستای سفید آب و در دل کوه سفید چشمه به ارتفاع تقریبی 2400متر از سطح دریا غار شگفت انگیز سفید آب واقع شده. این غار به خاطر وجود آب بسیار، دهلیزهای عمودی فراوان که فرود بعضی چاه روهای آن به عمق 50 متر می رسه و استالاکتیت و استالاکمیت های جوان و بافت های گل کلمی در سطوح مختلف آن مورد توجه غار نوردان و توریستهای ماجراجو و زمین شناسان بر اساس سنگ های آهکی رسی مربوط به سازند روته سن، قدمت غار سفید آب رو بین 250 تا 290 میلیـون سال تخمین زده اند.

 

 

رودخانه همیشه زلال نینه رود یكی از شاخه های پر آب و اصلی رودخانه شاهرود است كه به سفید رود می پیوندد و ازابتدای سرچشمه ی آن به عنوان آب معدنی وَگل نیز استفاده می شود. این رود از كنار قلعه لمبسه سر معروف به دره انار نیز می گذرد و پس از آبیاری باغها و شالیزارهای رازمیان به شاهرود می پیوندد. این رود در مسیر خود از منصور باغ که با كمی اغراق می توان بهشت الموت نیز دانست نیز می گذرد.

 

 

«وگل» چشمه‌ای جوشان و دارای آبی گوارا و مفید و فوق‌العاده سبک و بی نظیر است که به عنوان آب معدنی، آب آن با برند ”وگل” و به صورت بسته‌بندی به سراسر ایران ارسال می شود. نینه رود رودی خروشان با آبی گوارا و خنک در طول قرون همواره مورد تمجید مورخین قرار داشته و از آن به عنوان رود شفابخش یادشده است.

 

 

نحوه دسترسی

برای رسیدن به این درّه زیبا و دیدنی از شهر قزوین به روستای زرشک بروید که حدود 20 کیلومتر با شهر قزوین فاصله دارد و بعد از آن به سمت شهر رازمیان ادامه مسیر می دهید و بعد از گذشتن از این شهر (حدود 3 کیلومتر) به سمت روستای هیر به درّه زیبای نینه رود خواهید رسید.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «قزوین»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها