دریاچه و دشت لار؛ دماوند | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

دریاچه و دشت لار؛ دماوند

  • چهارشنبه 27 آذر 1398 18:14
  • شناسه 40446
دریاچه و دشت لار؛ دماوند

دشت لار در ۷۰ کیلومتری شمال شرقی تهران قرار گرفته است، در مجاورت کوه دماوند. دشتی زیبا، پهناور و شگفت انگیز که به نام پارک ملی لار تغییر نام داده است. این منطقه دارای چشم‌اندازی کم نظیر و طبیعتی تماشایی می‌باشد. دریاچه‌ها، چشمه‌های فراوان و رودخانه‌های متعدد و پوشش گیاهی انبوه و تنوع جانوری و گیاهی از ویژگی‌های این منطقه است. دشت لار در واقع بزرگ‌ترین دره ایران است و با داشتن طبیعت زیبا، دریاچه، چشمه‌‏های فراوان و نزدیکی به قله دماوند، مورد علاقه طبیعت‌دوستان زیادی است.

دشت لار در کوهپایهٔ قله دماوند است که وسعت آن 73 هکتار و 500 مترمربع است و  در تقسیمات کشوری بخش شمالی و شمال‌شرقی آن در بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران و بخش جنوبی و جنوب‌غربی آن در لواسانات شهرستان شمیران در استان تهران واقع شده است.

این دشت از شمال به کوه‌های شهرستان نور در استان مازندران، از شرق و شمال شرق به کوه دماوند، از جنوب شرق به ایرا، شهرستان دماوند و پلور مازندران، از جنوب به افجه و امامه و لواسان بزرگ و از غرب به خاتون بارگاه و گرمابدر منتهی می‌شود.

 

 

عنوان دشت لار در سال ۵۴ به پارک ملی لار تبدیل شد و  از سال ۶۱، طبق مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده اداره می‌شود و از سال ۷۰ نیز بعضی از مناطق آن برای شکار و تیراندازی ممنوع اعلام شده است.

۱۵۹ گونۀ جانوری در این پارک ملی زندگی می‌کنند که این زیستگاه را بکر و کم نظیر کرده اند:

  ۲۸ گونه پستاندار (پلنگ ،خرس قهوه ای، پازن، قوچ و میش، سیاه گوش و …)؛

 ۱۰۵ گونه پرنده (کبک،کبک دری، عقاب طلایی، کرکس، بلدرچین و ….)؛

 ۲۳ گونه خزنده (آگاما، گرزه مار، افعی البرزی و …)

و ۲ گونۀ دوزیست و ماهی قزل آلا خال قرمز نیز از گونه های جانوری این پارک اند.

 

 

پوشش گیاهی دشت لار

بهار که فرا رسد، هنگامی که هوا اندک اندک روبه گرمی برود، دشت لار غرق در شقایق می‌شود. آنگاه لار با چشم‌اندازی غرق در شقایق، چشم و دل را نوازش می‌دهد. می‌توان در بستر رودخانه‌ها و نهرهای دشت نشست و از آرامش و سکوت لذت برد. کسانی که به دنبال دیدن گونه‌های گیاهی بکر و کم نظیرند، این پارک در بهار می‌تواند محیط مناسبی برا کنجکاوی‌های گیاه‌شناسی آنان باشد. 

 

 

پوشش گیاهی دشت لار شامل انواع گیاهان خوراکی و دارویی است که در اردیبهشت ماه دوستداران سبزی چین را به سمت خود دعوت می‌کند.

گون و خرگوشک و آویشن (اوشم) و شنگ، لواش، سیرک (تلم)، پیازک، قارچ وحشی، کاسنی، گلپر (الرگ)، شیرین بیان، باریجه، چای کوهی، بارهنگ و والک تنها نمونه‌هایی از گیاهان دشت لار و بلندی‌های آن است.

 

 

وجود سد خاکی لار باعث شده به یکی از مناطق اصلی ماهی‌گیری در نزدیکی تهران تبدیل شود. پوشش گیاهی دشت لار به صورت کلی علفزار است اما انواع گونه‌های گیاهی در آن یافت می‌شود. وجود انواع گلهای زنبق وحشی بنفش و ارغوانی و مرغک و گل زرد و شقایق دشت لار را در بهار رنگارنگ کرده و زیبایی آن را دو چندان می‌کند. از نظر توریستی شاید مهم‌ترین گونه گیاهی، شقایق وحشی باشد؛ به همین خاطر به پارک ملی لار، دشت شقایق لار هم گفته می‌شود. انواع دیگر گونه‌های گیاهی دشت لار شامل گنسیان، بوته زارها و پوشش‌های آلپی است.

 

 

هر سال تعداد زیادی از مردم برای ماهی‌گیری، طبیعت‏‌گردی، دوچرخه‏‌سواری و تفریح به پارک ملی لار می‏‌روند و با خود یادگارهای بسیار خوبی از این منطقه زیبا می‌‏آورند، خاطره سفری خوش و دلپذیر در منطقه‌ای زیبا و خوش‌آب‌وهوا.

 

 

مسیرهای دسترسی به دشت لار:

برای رسیدن به پارک ملی لار می توان از دو راه وارد شد:

1. ورودی پاسگاه محیط بانی دلیچای: این ورودی از راه جادۀ هزار قابل دسترس است. از سه راهی پلور تا ورودی دلیچای، جاده آسفالت است. این ورودی بهترین و راحت ترین ورودی به پارک ملی است.

2. ورودی پاسگاه محیط بانی قوشخانه: این ورودی از طریق روستای ایرا قابل دسترس است.  برای رسیدن به روستای ایرا سه جاده وجود دارد. جادۀ جاجرود به ایرا، جادۀ رودهن به ایرا و جادۀ لواسان بزرگ به ایرا. این جاده‌ها در ابتدا آسفالته است ولی از بعد از روستای ایرا تا دشت لار به صورت خاکی و پستی و بلندی می‌باشد که توصیه می‌شود از خودروهای شاسی بلند در این راه استفاده نمایید.

لازم به ذکر است پیش از سفر باید مسیرهای منتهی به پارک ملی لار را از طریق نقشه و راهداری‌های هر منطقه بررسی کرد تا از بازبودن مسیرهای پیشنهادی اطمینان حاصل نمود.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تهران»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها