دره شنگستان | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

دره شنگستان

  • پنجشنبه 08 اسفند 1398 14:15
  • شناسه 41543
دره شنگستان

دره شنگستان از مکان‌های گردشگری کرمان است و در منطقه ییلاقی کوهپایه در فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری شمال شهر کرمان قرار دارد. دشت و دامنه، رودخانه، آبشارها و آبادی‌های کوهپایه از مهم‌ترین مقصدهای گذراندن اوقات فراغت کرمانی‌ها است. این منطقه علاوه بر زیبایی‌های پایین‌دست، در مسیرهای بالادست، خصوصا مسیرهای صعود به قله سیمَک یا کوه گهر، به عنوان یکی از زیباترین مسیرهای کوهپایه‌ای کرمان، میزبان جلوه‌های دلپذیر طبیعت است.

دره شنگستان در روستای وامق آباد قرار دارد و یکی از مسیرهایی است که کوهنوردان برای صعود به قله سیمک و گهر از آن عبور می کنند. شنگ نام محلی درخت زبان گنجشک است و شنگستان نام روستای کوچکی است که در ابتدای دره قرار دارد. روستای وامق آباد و شنگستان در راستای رودخانه‌ی درختنگان واقع شده است و دره شنگستان به حد فاصل مسیر رودخانه از روستای شنگستان تا پای چشمه‌ی گهر گفته می‌شود. صخره‌ها و سنگ‌های موجود در بستر رودخانه، آبشارهای زیبایی را در دره‌ شنگستان بوجود آورده است.

پوشش گیاهی دره شنگستان علاوه بر باغ‌های میوه شامل آلاله، ریواس، انغوزه، بادرنج و بادام کوهی است. قوچ، میش، گرگ، روباه، کبک، چکاوک و شاهین از جمله جانوران و پرندگان این منطقه هستند.

در ورودی دره شنگستان، اهالی روستا به دلیل جلوگیری از تردد خودروهای غیر بومی، حصار کشیده‌اند. بعد از گذشتن از حصار، مسیر با گذشتن از کنار باغ های میوه، عبور از عرض رودخانه و صخره های آن ادامه خواهد یافت.

مسیر رودخانه از سرچشمه‌ها تا روستای شنگستان، در دره‌ای فوق‌العاده زیبا و دیدنی قرار گرفته است. در این مسیر، رودخانه از بین صخره‌ها و سنگ‌ها می‌گذرد و باعث شده تا آبشارهای متعدد و چشم‌گیری به وجود بیایید. همین آبشارهای زیبا، از مهم ترین جاذبه‌های طبیعی دره‌ شنگستان هستند. 

طول دره‌ی شنگستان در حدود پنج کیلوتر است. این دره‌ی در ارتفاه ۲۲۰۰ متری بالاتر از سطح دریا قرار گرفته و مسیر صعوده به قله ۳۲۱۸ متری گهر کرمان هم به حساب می‌آید.

دره شنگستان

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «کرمان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها