آتشکده بداغ آباد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

آتشکده بداغ آباد

  • چهارشنبه 30 بهمن 1398 22:22
  • شناسه 41585
آتشکده بداغ آباد

در محل باغچه بداغ آباد در سال ۱۰۱۴ قمری آتشکده ای با دستور شاه عباس صفوی ساخته شد که درنهایت ویران شد و هم اکنون آتشکده زرتشتیان کرمان در خیابان زریسف این شهر قرار گرفته است و هم چنان دایر است.

کرمان یکی از شهرهای زرتشتی نشین ایران است که هر ساله زرتشتیان جشن سده را در باغچه بداغ آباد برگزار می‌کنند. جشن سده یکی از مهم ترین و کهن‌ترین جشن‌های ایران باستان به شمار می‌آید.

برای برگزاری جشن سده که با روشن کردن آتش همراه است، زرتشتیان تلی از چوب‌هایی خاص را آماده می‌کنند و موبدان آن را با آتشی چند صد ساله می‌افروزند. زرتشتیان با برگزاری این جشن در باغچه بداغ آباد معتقدند که با پرپاکردن آتش در 50 روز مانده به نوروز، قلب زمین گرم می‌شود و بهار از راه می‌رسد.

برای حضور در مراسم بزرگ جشن سده در روز مهر ایزد می‌توانید به باغچه بداغ آباد در انتهای خیابان سده کرمان بروید و این مراسم باستانی را از نزدیک ببینید. جشن سده به صورت هم زمان در شهرهای دیگر از جمله شیراز، یزد و اصفهان هم برگزار می‌شود. کرمان با دیدنی ها و جاذبه های فراوانی که دارد یکی از مقاصد گردشگری در ایران است. 

یکی دیگر از آتشکده های مهم و جدید کرمان که تا امروز نیز پابرجاست و مردم برای روزهای فرخنده به آنجا رفته و شمع و عود روشن می کنند، آتشکده واقع در کوچه دبیرستان ایرانشهر است. درب مهر نو کرمان به وسیله دهشمندان قنات غسانی (یکی از دهات اطراف کرمان) ساخته شده است و آتش ورجاوند درب مهر قنات غسان به درب مهر کنونی منتقل گشت.

396


بخشی از هزینه درب مهر نو از دهش موبدزادگان سرور و شیرین٬ دو خواهر قنات غسانی به نامگانه پدرشان دستور رستم و دستور مرزبان بنا گردید. چون بنای درب مهر از دهش بهدینان قنات غسان بوده٬ آتش درب مهر قنات غسان به وسیله موبدان آنجا به نام موبد بهرام اسفندیار آریایی، موبد نوشیروان جهانگیر اشیدری و موبد گشتاسب بهمن پور جهانبخش به درب مهر کنونی منتقل گردید.

145


امروزه این آتشکده شامل موزه ای است که به ثبت اداره میراث فرهنگی استان کرمان رسیده است و آثار و اسناد قدیمی خانواده های کرمانی و حتی نسخه های خطی قدیمی و اشیایی چون چرخ چاه٬ چرخ ریس٬ سماور برنجی، اتوهای ذغالی و… در آنجا وجود دارد. کتابخانه ای هم که از همکاری همکیشان عزیز٬ جهت خرید یا اهدای کتاب به وجود آمده است در گوشه ی دیگری از آتشکده قرار دارد.

146

بنا بر سنگ‌نوشته‌ای که در تالار آتشکده‌، است این بنا از دهش شادروان پولاد اسفندیار یزدی مقیم بمبئی به سال ۱۲۷۰ یزدگردی (برابر با سال ۱۹۰۱ میلادی و ۱۲۸۰ خورشیدی ) ساخته شده است و دارای یک حیاط مرکزی و فضاهای پیرامون است که شامل بخش‌های گوناگون تالار آتشکده ، محل نگهداری آتش مقدس و مطبخ است که سایر فضاهای دیگر به نوعی در خدمت نیایشگران و فضای آتشکده بوده‌اند. در حیاط این بنا درختان کهنسالِ هم چون سرو، شمشاد و مورد به چشم می‌خورد.

در این آتشکده، شعله های کوچک آتش که به گاز شهری متصل است زبانه می کشند و دیماه هر سال به روز سروش ایزد گهنباری بنام گهنبار شاه عباسی در این محل انجام می شود که تاریخچه ای مربوط به خودش دارد.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «کرمان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها