صادرات مجازی کالاهای ایرانی ممکن شد؟! | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

صادرات مجازی کالاهای ایرانی ممکن شد؟!

 • سه شنبه 01 تیر 1400 11:29
 • شناسه 64604
صادرات مجازی کالاهای ایرانی ممکن شد؟!

فروش اینترنتی محصولات به کشور‌های دیگر یکی از فعالیت‌هایی است که می‌توان در ایران به راه انداخت تا بازخورد خوبی برای اقتصاد کشور داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، تجارت یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد است به طوری که یکی از بزرگ‌ترین معیار‌های اندازه گیری اقتصاد کشور‌ها است.

تجارت زمانی معنا پیدا می‌کند که یک کشور محصولات تولیدی خود را به کشور‌های دیگر و بازار‌های هدف بین المللی صادر کنند و از هزینه این صادرات در امر تولید و بزرگ‌تر کردن اقتصاد خود هزینه کنند.

امروزه با گسترده شدن فضای مجازی در تقریبا سراسر جهان، بسیاری از ارتباطات بین المللی هم به شکل مجازی و غیر حضوری انجام می‌گیرد که به تازگی تجارت بین المللی هم پای خود را در فضای مجازی باز کرده است.

تجارت در بستر فضای مجازی ابتدا به این شکل شروع شد که واردکنندگان کالا‌های مختلف، نیاز خود را در اینترنت جست وجو می‌کردند و کشور مبدا یا تولیدکننده کالای مد نظر خود را پیدا می‌کردند و در نهایت ارتباط بین وارد کننده و صادرکننده ایجاد می‌شود و کالا از کشوری به کشور دیگر منتقل می‌شود.

این روش سال‌ها است که بین کشور‌ها مرسوم شده و افراد بدون سفر به کشوری که تولیدکننده و صادرکننده است می‌توانستد کالای مد نظر خود را تهیه و وارد کنند.

به تازگی روش دیگری از تجارت مجازی در بسیاری از کشور‌ها معنا پیدا کرده که در آمار‌های تجاری این کشور‌ها ثبت نمی‌شود، اما تاثیر زیادی در گسترش روابط تجاری و بین المللی آن‌ها می‌تواند داشته باشد که آن هم فروش کالا در فضای مجازی به کشور‌های دیگر است.

مدت زیادی از آغاز فروش مجازی و غیر حضوری کالا و خدمات در ایران نمی‌گذرد و این صنعت تقریبا در کشور نوپا است به طوری که بستر‌های قانونی و دولتی مانند اتحادیه کسب وکار‌های مجازی کشور و سازمان توسعه تجارت الکترونیک به تازگی برای این نوع فعالیت راه اندازی شده است.

در ایران تعداد فروشگاه‌هایی که به صورت آنلاین اقدام به فروش عمده می‌کنند، انگشت شمار است، اما ویژگی که سبب تمایز یک فروشگاه نسبت به سایر فروشگاه‌ها در این زمینه می‌شود، خلاقیت است یعنی باید یک فضای رقابتی بین فروشگاه‌های مجازی کشور ایجاد شود تا ضمن رقابت، دستاورد‌های خوبی برای خود و اقتصاد الکترونیک ایجاد کنند.

کسب وکار مجازی در ایران با وجود اینکه در محدودیت‌های بسیاری فعالیت می‌کند و نیاز به حمایت‌های اولیه از سوی ارگان‌های مختلف دارد، اما فعالیت خوبی از خود در داخل نشان داده اند و هم اکنون زمان آن رسیده که به فکر تجارت در این بستر باشند یعنی علاوه بر معرفی کالا‌های داخلی به بازار‌های جهانی، با چند کلیک ساده بتوان این کالا‌ها را به کشور مقصد صادر کرد.

این صادرات شاید عمده نباشد و به صورت خرد به مشتریان خارجی عرضه شود، اما از نظر علم اقتصاد می‌تواند تاثیر فوق العاده زیادی در گسترش اقتصاد و مطرح شدن در بازار‌های بین المللی دارد.

اقتصاد آنلاین اولویت دولت سیزدهم باشد

در همین راستا رضا الفت نسب رئیس اتحادیه کسب وکار‌های مجازی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: بر این که تجارت الکترونیک به هر شکلی که باشد تاثیر بسیار زیادی در اقتصاد کشور دارد هیچ شکی نیست، اما اجرای آن نیازمند زمینه‌های مختلف است که باید برایمان فراهم باشد.

وی افزود: فعالان کسب وکار مجازی در ایران نیز علاقه بسیار زیادی به گسترده کردن فعالیت‌های خود در زمینه بین المللی و فرامرزی دارند و از لحاظ ظرفیت نیز تامین هستند، اما مشکلات و محدودیت‌هایی سد راهشان شده است.

رئیس اتحادیه کسب وکار‌های مجازی بیان کرد: به طور مثال تحریم‌های پولی و بانکی یکی از بزرگ‌ترین این مشکلات است یعنی شرکت‌ها آمادگی کامل برای راه اندازی بستر‌های مجازی را دارند، اما ممنوعیت در انجام تبادلات پولی بین خریدار و فروشنده این دستاورد را سلب کرده است.

الفت نسب ادامه داد: البته که رسیدن به تجارت خارجی در بستر فروشگاه هی مجازی دستاوردی است که با فراهم بودن شایط بین المللی و تلاش فعال این کسب وکار به دست نمی‌آید یعنی دولت‌ها هم باید در این زمینه تلاش خود را با انجام حمایت‌های گسترده داشته باشند.

وی تصریح کرد: به همین جهت هم از دولت سیزدهم این درخواست را داریم که تمام تلاش خود را برای گسترش اقتصاد آنلاین داشته باشد چراکه در حال حاضر در نسلی فعالیت می‌کنند که بسیاری از کشور‌های توسعه یافته و در حال توسعه با همین روش به اهداف بزرگ رسیده اند.

جلال سمیعی صاحب یک کسب وکار مجازی در زمینه فروش کتاب در این خصوص اظهار کرد: چه کسب وکار ما که در زمینه فروش مجازی کتاب فعالیت می کند و چه کسب وکارهای مجازی دیگر علاقه بسیار زیادی به فعالیت فرامرزی دارند اما این نوع فعالیت لازمه های زیادی دارد که در وحله اول باید تامین شوند.

وی افزود: به طور مثال اولین مسئله بحث تامین مالی است یعنی در صورتی که شرکت ها سرمایه کافی برای انجام فعالیت های غیر مرزی نداشته باشند، نخواهند توانست قدمی در این راستا بردارند. حتی در صورتی که با سرمایه ناکافی به این سمت حرکت کنند نیز به احتمال زیاد زمین می خورند.

این فعال اقتصادی بیان کرد: در مرحله بعد دولت باید به فعالان بخش کسب وکار مجازی که خواهان فعالیت فرامرزی هستند، آموزش های لازم را در دستور کار قرار دهد و حتی از تجربه کشورهای موفق در این زمینه استفاده کند به طوری که از آنها دعوت شود تا در داخل ایران شنوای تجربه موفق آنها باشیم.

سمیعی ادامه داد: به هر حال در صورتی که این امکانات فراهم باشد و از لحاظ بین المللی هم مشکلی برای فعالبت ایران در این زمینه ها نباشد، بسیاری از شرکت های داخلی خواستار انجام این گونه فعالیت ها هستند و قطعا از حمایت های دولت استقبال خواهیم کرد.

با تمام این تفاسیر موضوع صادرات آن هم از طریق فروشگاه آنلاین شاید یک گام بسیار مهم در جهت ایجاد موقعیتی باشد که بتوان تمایز در ارائه خدمات را در آن دید.

با وجود شرایط خاصی که ایران در روابط بین المللی خود دارد همچنین با وجود ممنوعیت‌ها و محدودیت‌هایی که وجود دارد، اما نباید از هیچ تلاشی برای رسیدن به اهداف ملی دریغ کرد به خصوص اهدافی که آینده کشور در آن دخیل است.

همچنین با توجه به اینکه دولت های تمام کشورهای جهان به فکر گسترش فعالیت های مجازی در کشور خود هستند، دولت ایران نیز علاوه بر گسترش کسب وکارهای مجازی باید به فکر گسترش دیگر بخش ها در بستر مجازی باشد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تجارت»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • چالش‌های صادرات سیمان

  چالش‌های صادرات سیمان

  امروزه برندینگ همپای محصولات و خدمات در حال نقش‌آفرینی است و مشتریان همواره به مارک و برند آنچه خریداری می‌کنند توجه ویژه‌ای دارند.

 • صادرات بیش از ۱۶ میلیون دلار خاویار و گوشت ماهیان خاویاری

  صادرات بیش از ۱۶ میلیون دلار خاویار و گوشت ماهیان خاویاری

  سال گذشته میزان صادرات خاویار و گوشت ماهیان خاویاری به‌صورت تجاری و مسافری از مرز ۱۶میلیون دلار گذشت.

 • برنامه‌های پتروشیمی پارس برای افزایش ظرفیت تولید

  برنامه‌های پتروشیمی پارس برای افزایش ظرفیت تولید

  مدیرعامل پتروشیمی پارس از برنامه‌های این شرکت برای افزایش ظرفیت تولید استایرن مونومر واحدهای فعلی و توسعه واحدهای جدید خبر داد.

 • گسست‌های حکمرانی آب

  گسست‌های حکمرانی آب

  با نگاهی به فهرست دشت‌های ممنوعه ایران (۴۱۰ دشت از ۶۰۹ دشت کشور در سال ۱۳۹۹)، میزان مصرف منابع تجدیدپذیر، تخریب تالاب‌ها و زیستگاه‌های کشور متوجه عدم امنیت آبی کشور می‌شویم.

 • گزارش تصویری / گردنه حیران سرزمین زنبور‌های عسل

  گزارش تصویری / گردنه حیران سرزمین زنبور‌های عسل

  در شهرستان مرزی بندر آستارا در شمال غربی استان گیلان سالانه ۸۰۰ تن عسل که معروفیت کشوری دارد، از حدود ۳۵ هزار کندو به صورت ممتاز تولید می‌شود و ارتفاعات گردنه کوهستانی حیران، روستا‌های خانه‌های آسیاب، سیج، آق مسجد و بخش لوندویل از جمله مناطق اصلی پرورش زنبور عسل توسط زنبورداران این شهرستان مرزی که در حاشیه دریای خزر قرار دارد، هستند.

 • قانون جدید چک چه تأثیری بر مالیات داشته است؟

  قانون جدید چک چه تأثیری بر مالیات داشته است؟

  بازاری های کشور این روزها از عدم ثبت چک در سامانه صیاد به خاطر اخذ مالیات صحبت می کنند.

 • جدول خاموشی‌های احتمالی تهران از ۲ تا ۶ مرداد ۱۴۰۰

  جدول خاموشی‌های احتمالی تهران از ۲ تا ۶ مرداد ۱۴۰۰

  برنامه جدید خاموشی‌های احتمالی برق پایتخت از ۲ تا ۶ مرداد ۱۴۰۰ منتشر شد.

 • سازوکار دقیقی برای شناسایی کارگران بیمه نشده وجود ندارد

  سازوکار دقیقی برای شناسایی کارگران بیمه نشده وجود ندارد

  مرکز پژوهش‌‌های مجلس اعلام کرد: به‌نظر می‌رسد طراحی شیوه مناسب با استفاده از بانک‌های اطلاعاتی و روش‌های سیستمی جهت پیشگیری از بیمه نشدن کارگران و احقاق حق آنها در کنار طراحی سازوکاری جهت پیشگیری از شکایت‌های بی‌مورد بتواند به بهبود فضای کسب‌وکار و احقاق حقوق بهتر کارگران منجر شود.

 • انتقال ۷ میلیون تن کالای اساسی با ناوگان کامیونی به داخل کشور

  انتقال ۷ میلیون تن کالای اساسی با ناوگان کامیونی به داخل کشور

  از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا پایان ۲۷ تیر، از ۸ بندر تجاری کشور ۷ میلیون تن کالای اساسی با ناوگان کامیونی به سرزمین اصلی (داخل کشور) جابه‌جا شده است.

 • دلایل افت تولید قارچ در کشور/ اختلاف ۱۰۰ درصدی قیمت قارچ از مزرعه تا بازار

  دلایل افت تولید قارچ در کشور

  رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی گفت: با توجه به افزایش قیمت کلش و حضور گسترده دلالان در بازار، تولید قارچ ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش یافت.

 • پیش‌بینی قیمت طلا در هفته اول مرداد / طلا گران‌تر می‌شود؟

  پیش‌بینی قیمت طلا در هفته اول مرداد

  پای طلای دست دوم به فضای مجازی باز شد. مردم این بار به جای خرید طلای دست دوم از مغازه‌ها، مصنوعات را از فضای مجازی سفارش می‌دهند. رئیس اتحادیه طلای تهران با اعلام این خبر گفت: به دلیل افزایش شکایات، خرید و فروش طلای دست دوم ممنوع است. مردم هم بهتر است از فضای مجازی طلای دست دوم نخرند.

 • پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته اول مرداد / چرا قیمت خودروهای سنگین گران شد؟

  پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته اول مرداد

  مرداد سال گذشته ثبت سفارش واردات خودروهای سنگین آزاد شد اما دوباره دبیر انجمن واردکنندگان خودرو از بسته شدن ثبت سفارش واردات خودروهای سنگین خبر داد.

 • کدام خودروها در بازار ایران حکم طلا را دارند؟

  کدام خودروها در بازار ایران حکم طلا را دارند؟

  مدت‌هاست که واردات خودرو به ایران ممنوع شده است. به خصوص واردات خودروهای صفر کیلومتر برخی از برندهای خاص مانند بنز و بی‌ام‌و. ممنوعیت و محدودیت واردات این خودروها سبب شده که آنها حکم طلا را دربازار خورو داشته باشند. اما قیمت بنز و بی‌ام‌و در بازار ایران چقدر است؟

 • افزایش قیمت بلیت هواپیما قانونی است افزایش قیمت بلیت هواپیما قانونی است

  افزایش قیمت بلیت هواپیما قانونی است افزایش قیمت بلیت هواپیما قانونی است

  رییس انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران گفت: ۶۰درصد هزینه شرکت‌های هواپیمایی ارزی است و نرخ ارز نسبت به سال۹۶ بیش از ۸برابر رشد کرده، بنابراین چگونه می‌توان انتظار کنترل نرخ‌های بلیت را داشت.

 • کشور در ماه‌ های آینده با کمبود شدید دام و گوشت مواجه می‌ شود

  کشور در ماه‌ های آینده با کمبود شدید دام و گوشت مواجه می‌ شود

  مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران با اشاره به کشتار گسترده بره‌ها، گفت: بین سه تا ۶ماه آینده با کمبود شدید در حوزه عرضه دام و گوشت مواجه می‌شویم.

 • راهکار جذب سریعتر جوانان به بازار کار

  راهکار جذب سریعتر جوانان به بازار کار

  یک فعال حوزه کار نگاه خانواده‌ها به موضوع مهارت آموزی را حایز اهمیت دانست و گفت: آموزش‌های مهارتی باید از پایه های پایین در دانش آموزان نهادینه شود تا در آینده دنبال علایق خود بروند و سریعتر جذب بازار کار شوند.

 • واردات برنج ممنوع شد

  واردات برنج ممنوع شد

  ممنوعیت فصلی واردات برنج از امروز همزمان با اول مردادماه آغاز شده و تا پایان آبان ماه، گمرک مجاز به ترخیص برنج‌های وارداتی نیست مگر طبق شرایط تعیین شده.

 • بازار سیمان در قبضه ۳۰ نفر!

  بازار سیمان در قبضه ۳۰ نفر!

  به دنبال صعود قیمت هر پاکت سیمان به ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان، پروژه‌های اقدام ملی مسکن دچار اختلال شده و سازندگان امیدوارند با وصل شدن برق شبانه کارخانجات سیمان و تحقق وعده ارزانی تا دو سه هفته آینده کارها را از سر بگیرند؛ در عین حال تولیدکنندگان سیمان از چنبره زدن ۳۰ نفر در بازار محصولات خود سخن می‌گویند.

 • آخرین مهلت رجیستری تبلت‌های لنوو

  آخرین مهلت رجیستری تبلت‌های لنوو

  با توجه به اجرای رجیستری برای تبلت‌های لنوو از شنبه دوم مردادماه، کاربرانی که دارای این دستگاه هستند، باید سیم‌کارت خود را در داخل دستگاه قرار داده و آن را روشن کرده و نسبت به برقراری تماس و ارسال پیامک اقدام کنند و از سرویس گرفتن دستگاه خود تا قبل از شنبه، مطمئن شوند.

 • دولت پای خود را از نظام قیمت گذاری دستوری بیرون بکشد/ یارانه‌ها در مسیر استفاده دچار انحراف می‌شوند

  دولت پای خود را از نظام قیمت گذاری دستوری بیرون بکشد/ یارانه‌ها در مسیر استفاده دچار انحراف می‌شوند

  صفاری اقتصاددان و علوی راد استاد دانشگاه یزد با حضور در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا به بررسی دستگاه های اقتصادی و دولت آینده پرداختند.

 • بورس میزبان مسکن می شود

  بورس میزبان مسکن می شود

  مدت ها است که زمزمه فروش مسکن در بورس کالا به گوش میرسد، اقدامی که با هدف حفظ ارزش پول مردم در برابر گرانی مسکن در حال انجام بوده و طبق آخرین اخبار، تاییدیه های اولیه نیز از سازمان بورس و اوراق بهادار برای اجرای این طرح گرفته شده است.

 • آیا تخم مرغ گران می‌شود؟

  آیا تخم مرغ گران می‌شود؟

  رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: وزارت جهاد کشاورزی با قیمت ۱۷ هزار و ۳۰۰ تومان برای هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری موافقت کرده، ولی این قیمت هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است.

 • نیمی از هزینه‌های خانوارهای شهری مربوط به نان و گوشت و مسکن است

  نیمی از هزینه‌های خانوارهای شهری مربوط به نان و گوشت و مسکن است

  براساس گزارش مرکز آمار ایران، متوسط درآمد اظهار شده‌ سالانه‌ یک خانوار شهری ٧٦٤،٧٤٦ هزار ریال بوده ولی متوسط هزینه‌ی کل خالص سالانه‌ یک خانوار شهری ٦٢١،٣٩٢ هزار ریال بوده است یعنی حدود 18 درصد درآمد این خانوارها پس انداز می‌شود.

 • ۳ خودروی جدید سایپا تا پایان سال به بازار می‌آیند

  ۳ خودروی جدید سایپا تا پایان سال به بازار می‌آیند

  مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از عرضه سه محصول جدید سایپا تا پایان سال ۱۴۰۰ خبر داد.

 • ۲۵۵ شرکت در صف ورود به بورس! / برای پذیرش سریع‌تر شرکت‌ها چه باید کرد؟

  ۲۵۵ شرکت در صف ورود به بورس! / برای پذیرش سریع‌تر شرکت‌ها چه باید کرد؟

  کارشناس بازار سرمایه گفت: بالغ بر ۱۸۳ شرکت در فرابورس و ۷۲ شرکت در بورس آماده پذیرش هستند که احتمالا تعدادی از آن‌ها نهایتا رد پذیرش خواهند شد.

 • نرخ تورم تیرماه ۴۴.۲ درصد شد

  نرخ تورم تیرماه ۴۴.۲ درصد شد

  مرکز آمار اعلام کرد: نرخ تورم سالانه در تیرماه ۱۴۰۰ برای خانوارهای کشور به ۴۴.۲ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ١.٢ درصد افزایش داشته است.

 • بازار سکه بعد از تعطیلات چگونه است؟

  بازار سکه بعد از تعطیلات چگونه است؟

  در آخرین هفته تیر ۱۴۰۰ با تعطیل شدن بازار های مالی عملا تغییرات قیمتی را شاهد نبوده ایم ودر روزهای ابتدایی هفته بازار های ارز، سکه و بورس با نوسان محدودی همراه بوده اند.

 • شورای عالی هواپیمایی تنها متولی تعیین نرخ بلیت پرواز

  شورای عالی هواپیمایی تنها متولی تعیین نرخ بلیت پرواز

  کارشناس حقوق حمل نقل و هوایی گفت: بر اساس بند «ج» ماده ۶ قانون هواپیمایی کشوری، متولی تعیین نرخ بلیت هواپیما در پروازهای داخلی فقط شورای عالی هواپیمایی کشوری است و هرگونه افزیش قیمت باید با تأیید این شورا باشد.

 • اگر جلوی دومینوی افزایش حقوق‌ها گرفته نشود شاهد تورم بسیار بالایی خواهیم بود

  اگر جلوی دومینوی افزایش حقوق‌ها گرفته نشود شاهد تورم بسیار بالایی خواهیم بود

  مشاور مرکز پژوهش‌های مجلس با تاکید بر اینکه هیچ منابعی برای تامین افزایش های اخیر حقوق کارکنان دولت وجود ندارد و از محل پایه پولی، این منابع قرار است تامین شود، گفت: اگر این مسیر را ادامه دهیم فشار مضاعفش بر طبقات محروم می آید و ممکن است کشور را با تورم های بسیار بالایی مواجه کند.

 • با ۱۰ میلیون تومان چه تلفن همراهی می‌توان خرید؟

  با ۱۰ میلیون تومان چه تلفن همراهی می‌توان خرید؟

  برای بسیاری از شما خرید تلفن همراه با قیمت‌های مختلف قابل توجه است در این خبر به بررسی انواع تلفن‌های همراه هوشمندی که زیر ۱۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده اند پرداخته ایم.