دریاچه سد درود زن | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

دریاچه سد درود زن

  • شنبه 23 آذر 1398 17:56
  • شناسه 40360
دریاچه سد درود زن

«سد درودزن» که در گذشته سد داریوش نامیده می‌شد سدی است خاکی که بر روی رودخانه «کُر» احداث شده است. این سد در نزدیکی شهر مرودشت استان فارس قرار گرفته و شاید تعجب کنید که تاریخچه ساخت سد در این محل به دوران هخامنشیان برمی‌گردد!

در قدیم رشته کوه‌های زاگرس به نام «کُر» یا «کور» خوانده می‌شد و به همین دلیل هم یکی از مهمترین رودخانه‌های این رشته کوه‌های عظیم به همین نام معروف است. «رودخانه کُر» از منطقه اقلید سرچشمه می‌گیرد و یکی از مهمترین منابع تامین آب در این منطقه از استان فارس به شمار می‌رود.

 

 

جاری شدن این رود سبب ایجاد مناطق سرسبز و بوجود آمدن آبادی‌های تاریخی در مسیر آن شده است. این رود نهایتاً به دریاچه بختگان میریزد.

نمایی از رودخانه کُر:

 

 

 

در حدود ۲۴۰۰ سال پیش نیاز به آب در این منطقه برای آبیاری مزارع هخامنشیان را وادار به ساخت سدی در حوالی روستای درودزن کرد. نگرش وسیع داریوش هخامنشی و به خدمت گرفتن مهندسی و همت ایرانیان باعث ساخت یکی از بدیع ترین سازههای آبی در این محل شد. این سد که با توجه به زمان ساخت یکی از شاهکارهای مهندسی جهان به شمار میره در بهترین نقطه از مسیر رود کر ساخته شده و از همان زمان به نام «سد داریوش» محل تامین آب جهت آبیاری کشاورزان به کار می‌رفته.

تنها همین شاخصه کافی بود که در دوره های بعدی این سد مورد بازسازی قرار بگیره و نهایتا در دوران پهلوی با توجه به نیاز ساخت سدی بزرگ، بهترین محل ساخت در همین نقطه استراتژیک تشخیص داده شد و همین امر باعث شد که بقایای سد داریوش از این محل به محلی در ۳ کیلومتری آن انتقال داده بشه.

 

 

این سد به نام “تنگ دختر” یا “سنگ دختران” هم نامیده میشه و در کنار اون کتیبه هایی مربوط به دوران قاجار نیز به جا مانده. در سال ۱۳۸۸ هم این سد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

سد جدید در سال ۱۳۵۱ به منظور تامین آب آشامیدنی و کشاورزی منطقه مرودشت و کام‌فیروز ساخته شد و جالب است بدانید که این سد نیز عنوان قدیمی ترین سد خاکی ساخته شده در خاورمیانه رو یدک میکشه. این سد در ابتدا با همان نام “داریوش” شناخته می‌شد که بعدها به نام “درودزن” که نام روستایی در نزدیکی آن است نامیده شد.

 

 

سد درودزن همچون دریاچه‌ای زیبا، زیستگاه بسیاری از گونه‌های آبزیان است و حوالی‌اش منطقه‌ای دل انگیز و روح نواز برای تفرج می باشد.

 

 

نحوه دسترسی

نام اصلی این منطقه «تنگ بستانک» است که در بخش کام‌فیروز شهرستان مرودشت در فاصله ی ۱۲۰ کیلومتری از شمال شهر شیراز قرار گرفته است.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «فارس»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها