سر آسیاب قیر و کارزین | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

سر آسیاب قیر و کارزین

  • چهارشنبه 09 بهمن 1398 10:43
  • شناسه 41136
سر آسیاب قیر و کارزین

با فرا رسیدن اسفند ماه که بشارت دهنده نوروز است، خانواده های ایرانی برای رسیدن بهار خود را آماده می کنند. در مناطق گرمسیر ایران طبیعت گردی در این ماه آغاز می شود. یکی از مکان های زیبا برای تفریح و گذراندن لحظات خوش و لذت بخش، چشمه زلال و طبیعت دیدنی «سرآسیاب» در قیرو کارزین است. این چشمه طبیعی در ورودی شهر قیر و در کنار تپه شهدای گمنام این شهر واقع شده است. سرسبزی و طبیعت دل انگیز اطراف این چشمه مانند مخملی سبز در میان دشت های قیروکارزین خودنمایی می کند.

سرآسياب از مکانهاي ديدني شهرستان قير و کارزين در جنوب استان فارس است. از ویژگی های این تفرجگاه زیبا، وجود چشمه های پرآب و گوارا است که از دل کوه می جوشد و پس از عبور از تنگه های پر پیچ و خم از دامنه کوه به دشت سرازیر می شود.

از این چشمه در قدیم برای گرداندن چند آسیاب استفاده می شد اما هم اکنون این چشمه بخش وسیعی از باغات و زمین های زیر دست را سیراب می کند. همچنین آب و هوای این منطقه باعث رشد درختان همیشه سبز و زیبا در این ناحیه شده است.

این چشمه زیبا به صورت کانال کشی از بالای کوه به طرف شهر قیر سرازیر می شود و برای مصارف کشاورزان مورد بهره برداری قرار میگیرد. این کانال کشی خود مناظر زیبایی را در این منطقه پدید آورده است. با عبور از کانال کشی ها، هرچه به سرچشمه نزدیکتر می شویم، صدای آب دل انگیز تر و طبیعت چشم نواز تر می شود.

در قسمت جنوبی چشمه نیز پارکی تفریحی دیده می شود که برای استراحت می توانید از آن استفاده کنید. همچنین شما می توانید از چندین آسیاب تاریخی باقی‌ مانده از دوران قاجار دیدن کنید. گنبد فیروزه ای متعلق به پنج شهید گمنام نیز در این خطه خودنمایی می کند.

 

منطقه گردشگری سرآسیاب با توجه به قرار گرفتن در کنار جاده آسفالت داخل شهر قیر و مسیر دسترسی آسان از طریق وسایل نقلیه شخصی و عمومی و اتصال به راه‌ های ارتباطی از موقعیت منحصر به فردی برخوردار است.


جاذبه های گردشگری
باغهای سرسبز مرکبات و نخیلات، تفرجگاههای بکر، چشمه ‌های آبگرم و یادمانهای بی نظیر تاریخی جلوه گر سیمای زیبایی از این شهر تاریخی است. از آثار تاريخي-فرهنگي مهم شهرستان مي توان به قلعه گبري، مسجد بلال، گردنه شاهزاده عبدالله، پل عروس، قلعه تمبز و خرابه هاي کردشول، قلعه قلات، قلعه پرگان، نقشه برجسته سرباز پارتي و از جاذبه هاي طبيعي و تفرج گاه‌ های آن مي توان به حاشيه رودخانه قره آقاج در دشت کارزين و دشت افزر، آبشار چشمه هفت آسياب در بخش افزر و دشت‌ هاي بسيار زيباي بنه در طاقديس آغاز را نام برد.


 

موقعیت مکانی
شهرستان قیر و کارزین در ۱۴۵ کیلومتری جنوب شرق شیراز قرار دارد. تفرجگاه سرآسیاب در ورودی شهر قیر از سمت فیروزآباد در فاصله چند صد متري شرق شهرک الهادي در شمال شرق شهر در کنار تپه شهدای گمنام قیر واقع شده است. 

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «فارس»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها