آبگرم نوجین | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

آبگرم نوجین

  • چهارشنبه 09 بهمن 1398 11:06
  • شناسه 41140
آبگرم نوجین

ایران از لحاظ تاریخی و طبیعی جاذبه های شگفت انگیزی دارد. چشمه های آبگرم در تمام نقاط ایران بویژه در مناطق کوهستانی اهمیت درمانی و گردشگری ویژه ای دارند. در این میان نوجین در شهرستان فراشبند استان فارس دارای آبگرم شناخته شده ای است که اکنون با فراهم شدن شرایط گردشگری مناسب به تفرجگاه محبوب این بخش از ایران زمین تبدیل شده است.

نوجین یکی از شهرهای استان فارس است که در بخش مرکزی شهرستان فراشبند واقع شده‌ است. فاصله نوجین از شهر کازرون حدود ۶۰ کیلومتر و از شهر فراشبند ۳۰ کیلومتر می ‌باشد. یکی از مناطق گردشگری نوجین چشمه آبگرم آن است که با داشتن قدمتی زیاد و تراوش از دل کوه به منطقه‌ ای زیبا جهت تفریح و شنا مبدل گردیده که در کنار اثرات درمانی، در جنوب شهر باعث پوشش گیاهی متنوع و حضور پرندگان و وحوش مختلف گردیده است.

آبگرم نوجین دارای دو چشمه آب گوگردی و استخر و آبشار پلکانی می باشد. عملیات اجرایی منطقه ای تفریحی، اقامتی، گردشگری، آب درمانی، آموزشی و نگهداری حیوانات اهلی  و حشی و پرورش ماهیان و آبزیان از طریق بخش خصوصی در این ناحیه آغاز شده است.

از تمام نقاط استان فارس براي درمان به این منطقه مراجعه می کنند. در زمستان بخار عجيبي از این آب متساعد می شود و خواص شگفت انگيز آن باعث احساس آرامش و بهبود برخی بیماریهای مفصلی است، این آبگرم عمق زیادی ندارد.

چشمه آبگرم نوجین تفرجگاه منطقه

چشمه ‌هاي آبگرم در سراسر ايران و به ويژه در دامنه كوههاي البرز و زاگرس پراكنده‌ اند و بسياري از آباديها به علت داشتن اين ‌گونه چشمه ‌ها، شهرت و اهميت يافته اند. آبگرم، چشمه ‌اي است كه گرماي آب آن بیش از اندازه‌ هاي متعارف، و نوعا داراي برخي نمك ها و مواد معدني است و گاه اثر درماني نيز دارد. اين نوع آب ها از اعماق زمين سرچشمه مي ‌گيرد و معمولا از شكافهاي سطح زمين با فشار بيرون مي ‌تراود.

برخي از اين آبها به علت در بر داشتن پاره ‌اي مواد شيميايي، داراي رنگ، بو يا مزه خاص هستند. برخي تركيبات گوگرد (سولفور و سولفات) به آب رنگ شيري يا آبي مي ‌دهند، و آبي كه ئيدروژن سولفوره داشته باشد، بوي تخم‌ مرغ فاسد بخود می گیرد.

آبگرم هاي داراي تركيبات آهن، رنگ سرخ يا اُخرايي و مزة گس دارند. نمكهاي ديگر، مانند كلرور سديم (نمك طعام) و يدور سديم، آب را شور يا تلخ می کنند. آب چشمه ‌هاي آبگرم اغلب در گودالها يا حوضها و حوضچه‌ هاي طبيعي انباشته مي ‌شود. گرداگرد اين گودالها يا حوضها را سنگچين کرده يا با ديوارهاي سنگي يا آجري محصور مي‌ سازند و روي برخي حوضچه‌ ها، اطاقكي سرپوشيده بنا مي ‌كنند.


موقعیت مکانی
این آبگرم در شش کیلومتری شهر نوجین و تقریبا در ۳۵ کیلومتری شهر فراشبند، در مسیر فراشبند-کازرون واقع شده است.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «فارس»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها