منطقه شکار ممنوع کوه هوا و تنگخور لامرد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

منطقه شکار ممنوع کوه هوا و تنگخور لامرد

  • دوشنبه 21 بهمن 1398 20:20
  • شناسه 41405
منطقه شکار ممنوع کوه هوا و تنگخور لامرد

کوه هوا و تنگخور که از جاذبه های طبیعی استان فارس به شمار می رود در شهرستان لامرد مورد توجه ویژه حفاظت محیط زیست قرار گرفته و با دارا بودن گونه منحصربه فرد قوچ لارستان چند سال است که با کمک فعالان محیط زیست، زیستگاه امنی برای این گونه باارزش و بومی شده است. این منطقه در سال 1378 به عنوان منطقه شکار ممنوع شناخته شد و با وجود تنوع زیستی بسیار غنی و گونه‌ های ارزشمند جانوری و گیاهی هم چنان به ‌صورت شکارممنوع مدیریت می ‌شود.

منطقه شکار ممنوع کوه هوا و تنگخور در در فاصله ۸۰ کیلومتری شمال شهر لامرد و ۶۵ کیلومتری جنوب غربی و غرب خنج قرار گرفته و تحت مدیریت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لامرد می‌ باشد.

شرایط اقلیمی
منطقه شکار ممنوع کوه هوا وتنگ خور منطقه ای است کوهستانی  و دارای منابع آبی شامل چشمه آب اناری، چشمه فصیلی، چشمه پرویز، چشمه طهران، چشمه مودی، چشمه مزراع، چشمه حسن ولی، چشمه وردوان و چشمه تنگ خور و...و دارای آب و هوای خشک و نیمه خشک می باشد.

منطقه حفاظت شده کوه هوا و تنگ خور

کوه هوا
کوه هوا با حدود هفتاد هزار هکتار وسعت در جنوب استان فارس قرار دارد. بیشینه ارتفاع آن ۱۶۱۰ متر بوده و رودخانه علامرودشت از دامنه جنوبی این کوه می‌ گذرد. روستاهای «ابوحنا»، «پُرزی»، «برکه سفید»، «وردوان»، «هرارسفید» و «سَمَنتوج» در دامنه جنوبی و روستاهای «محمله» و «زنگویه» در دامنه شمالی این کوه قرار گرفته اند. این کوه که میدان گازی «هُما» در آن قرار گرفته، توسط جاده علامرودشت- خنج از کوه تنگ خور جدا می‌ شود.

از لحاظ پوشش جنگل های متراکم بَن و بادام در بین کوه‌ های زاگرس جنوبی بی نظیر است. گونه های دارویی آن از جمله آویشن، بومادران، مَروه تلخ و آنقوزه شهرت ملی دارند. عسل مصفای سنگین و شفابخش "هوا" که معجونی از صدها گونه گیاهی‌ است به اعتراف زنبورداران ایرانگرد اردبیل و گلپایگان در سراسر کشور بی ‌نظیر است.

پوشش گیاهی و علفزارهای وسیع آن، چنان در خاک پر بُنیه و قوی کوه هوا ریشه می دواند که اگر دو سه پاییز و زمستان هم باران نبارد چرندگان آن سامان گرسنگی نمی ‌کشند و از این بابت رنج نمی برند. آبگیرها و چشمه های شیب های شمالی و جنوبی کوه هوا در تنگنای تنگ ها و در سایه سار کمرکِش های بلند، آبشخور کبک و تیهو و بز و میش بسیار است.

جنگل بَن و پسته زارهای وحشی کوه هوا به حدی این گونه درختان خرم و پر شاخ و برگِ تنیده در هم را در خود جای داده که پازنان شاخ شمشیری و قوچ های درشت اندام را دوربین های عکاسی به دشواری از بین آنها رصد می کنند. هوای ارتفاعات کوه هوا در پاییز و زمستان ها سرد است و یخ زدن آب و گاه بارش خفیف و ناپایدار برف در دی و بهمن ماه آن دور از انتظار نیست.

 

ارتفاعات منطقه

قوچ ها و میش های سبک خیز گریزپایی که در دشت های مرتفع و ماهورهای بلند بالای کوه می چرند به قوچ و میش لاری معروفند و معروف است که کوچک ترین جثه را در بین هم نوعان خود در سراسر جهان دارد. از این روست که قوچ و میش لاری که نام هنری آن قوچ مینیاتوریست یک برند ملی و شاید بین المللی ست. 

تنگ خور

کوه تنگ خور
کوه تنگِ خور با بیشینه ارتفاع ۱۴۷۲ متر، نیز در جنوب استان فارس قرار گرفته و از طرف غرب به کوه هوا و از سمت شمال شرقی به کوه مز متصل شده و شهرستان خنج را در شمال از بخش علامرودشت و دهستان فداغ در جنوب جدا می‌ سازد. آبادی‌ های «خلیلی»، «پشت پری»، «گود بُگُر»، «خشتی»، «گهلویه» و «ابوحنا» در دامنه جنوبی این کوه قرار گرفته اند. میدان گازی «شانول» در این کوه واقع شده است.

پوشش گیاهی
کنار، استبرق، بنه، کلخنگ، بادام وحشی، کیکم، انواع گون و گونه های مرتعی و گیاهان دارویی (بویژه آنغوزه) از گیاهان این منطقه به ‌شمار می‌ رود.

حیات وحش
پستانداران شامل کل و بز، قوچ و میش، گرگ، پلنگ، روباه، شغال، خزندگان و انواع پرندگان شکاری و کبک و تیهو، قمری، کبوتر جنگلی، بلبل خرما، چکاوک کاکلی، زنبورخورک، کوکر، دلیجه، هدهد، سهره، زاغی، دم‌ جنبانک، کمرکولی و هوبره از حیات زیست جانوری کوه هوا و تنگخور هستند. این منطقه یکی از بهترین و بکرترین زیستگاه‌ های استان فارس به‌ ویژه گونه ارزشمند قوچ و میش لارستان به‌ شمار می‌ رود.

کبک های منطقه

 این دو کوه که به ترتیب میدان ‌های گازی هما و شانول را در خود جای داده ‌اند در سال‌ های اخیر به علت فعالیت ‌های اکتشاف، استخراج و بهره ‌برداری از منابع گاز آسیب فراوان دیده‌ اند و چهره بکر طبیعی آن دستخوش تغییر گردیده است. این منطقه با وجود تنوع زیستی بسیار غنی و گونه‌ های ارزشمند جانوری و گیاهی هم چنان به ‌صورت شکارممنوع مدیریت می ‌شود.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «فارس»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها