بازار سرمایه آهسته و پیوسته رونق می‌گیرد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

بازار سرمایه آهسته و پیوسته رونق می‌گیرد

  • چهارشنبه 05 خرداد 1400 10:24
  • شناسه 63701
بازار سرمایه آهسته و پیوسته رونق می‌گیرد

کارشناس بازار سرمایه گفت: با تزریق نقدینگی و اتخاذ تصمیمات جدید، روند صعودی بازار سرمایه باز خواهد گشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، علیرضا تاجبر کارشناس بازار سرمایه در خصوص وضعیت حال حاضر بازار سرمایه اظهار کرد: در حال حاضر شرکت‌های سود دِه و بنیادی حاضر در بازار سرمایه، از نظر تولید و فروش در وضعیت بسیار خوبی قرار دارند و اصلاح قیمتی بسیار خوبی داشتند.

تاجبر بیان کرد: در حال حاضر بازار سرمایه نیاز به محرکی برای برگرداندن روند شاخص دارد، تا با اقبال رو به رو شود. یکی از دلایلی که افراد اقدام به سرمایه گذاری در سهام بنیادی نمی‌کردند، بحث نقد شوندگی بود.

او افزود: در بسیاری از سهام، با وضع قانون دامنه نوسان نامتقارن، نقدشوندگی کاهش یافت، البته چند روزی است که دامنه نوسان متقارن شده و مطمئناً این تصمیم بر روند بازار سرمایه اثر می‌گذارد و بر این اساس ما شاهد ورود سرمایه گذاران کوتاه مدت به بازار سرمایه خواهیم بود.

کارشناس بازار سرمایه گفت: در روزهای پیش رو، با انتشار گزارش سه ماهه شرکت‌ها مواجه هستیم که به علت، نرخ‌های جهانی، افزایش نرخ دلار و فروش شرکت‌ها، از نظر من گزارش‌های بسیار خوبی منتشر خواهد شد. بنابراین انتظار می‌رود که آهسته و پیوسته، شاهد برگشت بازار سرمایه به خصوص در سهام‌های بنیادی باشیم.


تاجبر در پاسخ به این پرسش که، در حال حاضر چه صنایعی بنیادی و شرکت‌هایی برای سرمایه گذاران جذاب هستند؟، تشریح کرد: تا زمانی که، مسئله برجام تعیین و تکلیف نشود، سهامی که کالای صادراتی دارد، مثل، گروه پتروشیمی‌ها، فلزات اساسی و معادن، به سبب اینکه، به قیمت‌های جهانی و نرخ دلار وابسته هستند، بهترین گروه برای سرمایه گذاری هستند.

او افزود: بعد از مشخص شدن مسئله برجام، گروه‌های بانکی و خودرویی هم می‌توانند به جمع این شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاران اضافه شوند.

تاجبر در پاسخ به این پرسش که، در حال حاضر آیا بازار سرمایه آمادگی خروج از جو منفی را دارد؟، گفت: به نظر من اصلاحی که تا به حال در بازار سرمایه صورت گرفته، اصلاح عمیق بوده است. همچنین این اصلاح پیش واکنش‌هایی هم داشت و بخشی از این اصلاحات، ناشی از احساسات سرمایه‌گذاران برای خروج از بازار به هر قیمتی بود.

کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: بازار سرمایه در حال حاضر برای رسیدن به تعادل نیاز به جلب اعتماد از دست رفته، نقدشوندگی و چند محرک دیگر دارد. از نظر من، آهسته این محرک‌ها تا زمان شروع رقابت انتخاباتی به بازار برخواهد گشت.

او افزود: یکی از محرک‌هایی که در جهت به تعادل رساندن بازار سرمایه صورت گرفته، متقارن کردن دامنه نوسان بوده است و بعد از آن به مرور زمان، حمایت حقوقی‌ها و برگشت سهامداران خرد را خواهیم داشت و حتماً روند بازار این گونه نخواهد ماند و برمی‌گردد.

تاجبر با اشاره به صحبت رئیس کل بانک مرکزی در رابطه با تزریق نقدینگی و تاثیر آن بر بازار سرمایه اظهار کرد: تزریق نقدینگی به تنهایی نمی‌تواند روند بازار سرمایه را تغییر دهد، بلکه باید عواملی از جمله، اعتماد سازی در بازار سرمایه، همدلی ارکان و حقوقی‌ها صورت گیرد، تا روند بازار برگردد.

کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: در مقاطعی از یک سال اخیر تزریق نقدینگی از سمت نهاد‌ها به بازار سرمایه صورت گرفت، ولی صرفاً فرصت فروش را برای یک سری از افراد فراهم کردند.

تاجبر در پایان تصریح کرد: در حال حاضر در بازار‌های موازی مثل، طلا و  سپرده بانکی بازدهی پایین تری از تورم دارد، بازار ملک در رکود به سر می‌برد و برای برخی از سرمایه‌گذاری‌ها مثل، ملک نیاز به وجوه زیادی است. از نظر من، تنها گزینه سرمایه‌گذاری جذاب که اصلاح عظیمی در آن صورت گرفته و هیچ اثری از ریسک‌های مالیاتی و ریسک‌های دیگری همچون ریسک بازار ارز و طلا، وجود ندارد، بازار سرمایه است.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «بورس»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها